Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Strážcové Varadínu Recenze
Strážcové Varadínu
Juraj Červenák

23. prosince 2009, Pavla Lžičařová
Historická fantasy z novověku? Z doby, kdy jsou meče nahrazeny účinnějšími střelnými zbraněmi, lidé se už dávno neklaní pohanským bohům a stále vyspělejší vynálezy nedávají šanci tajemné auře starších časů? V nejnovější knize Juraje Červenáka to funguje. Snad i proto, že román je především historickým příběhem, který si k fantasy jen lehce přičichl. Spíš voní westernovou atmosférou a střelným prachem. Odhoďte však předsudky, kapitán Kornelius Báthory vám za seznámení rozhodně stojí…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8706
Poslední jednorožec Recenze
Poslední jednorožec
Peter S. Beagle

10. listopadu 2009, Pavla Lžičařová
Jednorožka sídlila v šeříkovém lese a vedla osamělý život. Byla nesmírně stará, třebaže o tom neměla zdání, a její původní bezstarostná běl mořské pěny přešla do bílé barvy sněhu snášejícího se za měsíčné noci. Oči si však zachovala čiré, beze známek únavy, a dovedla běhat rychlostí stínu míhajícího se na mořské hladině… Osudy slavných knih bývají plné protikladů. Poslední jednorožec Petera S. Beagla není výjimkou. První řádky, prvních pětaosmdesát stran, které autor zklamaně opustil a začal později znovu a úplně jinak, se zrodily v polorozpadlém domku kdesi v lesích okolo amerického města Santa Cruz v potu, depresi a znechucení sebou samým.

Číst článek dál | Diskuze (18) | Přístupů: 6010
Zaklínačka Lota Recenze
Zaklínačka Lota
Petra Neomillnerová

9. října 2009, Pavla Lžičařová
Petra Neomillnerová se snaží svým hrdinkám věnovat pokud možno spravedlivě, a tak se v září po delší době (s ohledem na ďábelské tempo vydávání autorčiných knih se rok opravdu může považovat za „delší dobu“) dostaly ke čtenářům další příběhy Loty, kterou známe především z románu Psí zima.

Číst článek dál | Diskuze (20) | Přístupů: 6411
Vítr v piniích Recenze
Vítr v piniích
F. Vrbenská, J. D. Kočí

21. září 2009, Pavla Lžičařová
Vítr v piniích je kniha osudů. Autoři vás do jejich víru budou nořit postupně a jemně, ale neústupně. Nedostanete druhou šanci se nadechnout. Tak to raději udělejte hned na začátku, jinak budete na konci kašlat vodu. Ale ani tak jim to nebudete mít za zlé. Zažijete totiž intenzivní pocit, že ten ponor za to stál.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4181
Conan nelítostný Recenze
Conan nelítostný
Juraj Červenák

31. července 2009, Pavla Lžičařová
Conan se narodil v Americe v hlavě texaského rodáka Roberta E. Howarda, jehož příběhy s charismatickým barbarem oslnily čtenáře i další spisovatele natolik, že v průběhu několika desetiletí Cimmeřan prolétl na křídlech jejich více či méně povedených pokračování celý svět a významnou zastávku si udělal i u nás. Na stránkách knih se s ním do křížku pustili mnozí čeští a slovenští autoři včetně Ďura Červenáka, jenž mu zatím věnoval čtyři tituly. Dva už vyšly i v reedici, což je příklad i poslední conanovky, která se dostala na naše knihkupecké pulty.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7469
Beton, kosti a sny Recenze
Beton, kosti a sny
Pavel Renčín

30. července 2009, Pavla Lžičařová
Trocha městské fantasy, ždibec detektivky, špetka hororu. Především však originální náměty, poetický jazyk a neopakovatelná atmosféra. Deset let, deset podivuhodných povídek a příběh o zrození vypravěče s velkým V a jednoho z nejoriginál­nějších tvůrců české fantastiky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4682
Memento mori Recenze
Memento mori
Ondřej Jireš (ed.)

16. července 2009, Pavla Lžičařová
Život na rozhraní středověku a novověku nebýval lehký. V Itálii vládla renesance, v našich krajích však byly dny a noci ještě náležitě temné a nebezpečné. Vybojovala se řada významných bitev, narodilo se a zemřelo mnoho hrdinů a odehrály se nesmrtelné příběhy. Ty nejfantastičtější se pokusilo zapsat sedm uznávaných autorů. Pod vedením Ondřeje Jireše tak vznikla výpravná kronika těch časů, známá jako Memento mori…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5791
Koralina Recenze
Koralina
Neil Gaiman

29. června 2009, Pavla Lžičařová
Knížka, po jejímž přečtení pro vás knoflíky už nikdy nebudou tím, čím doposud… a nejen knoflíky, ale také zaprášené dveře, které jste možná nedávno objevili někde na půdě či ve sklepě a za nimiž není nic jiného než zeď. Zamkli jste je pořádně? Ptáte se, proč byste to dělali, když za nimi stejně nic není? A víte to jistě? Opravdu věříte tomu, že tam ta zeď stále je, i teď, kdy se z rohů potemnělého pokoje ozývá šramot a věžní hodiny právě odbíjejí půlnoc? Uvidíme, jestli si budete jistí i po přečtení Koraliny, příběhu o holčičce, která za dveřmi, jež údajně nikam nevedou, prožila něco nápadně podobného noční můře…

Číst článek dál | Diskuze (312) | Přístupů: 5913
Magazín FaSF Recenze
Magazín FaSF
Jaro 2009

10. června 2009, Pavla Lžičařová
Vydání zimního čísla se kvůli problémům s obálkou opozdilo, a tak se ani nestačilo ohřát na knihkupeckých pultech a už jej vystřídala jarní porce čtení pro všechny příznivce kvalitní zahraniční fantastické tvorby, kterých je však – bohužel – stále méně…

Číst článek dál | Diskuze (4) | Přístupů: 4509
Sekera z bronzu, rouno ze zlata Recenze
Sekera z bronzu, rouno ze zlata
Juraj Červenák

30. dubna 2009, Pavla Lžičařová
Každá doba měla své hrdiny. Odvážné muže, moudré ženy a příběhy, jež vstoupily do mýtů, které si vyprávíme dodnes. A pak přijde Ďuro Červenák a převrátí legendy vzhůru nohama. Vloni nám nabídl vlastní verzi Starých pověstí českých, letos se podíval mnohem dál do minulosti a na lodi Argó s černými plachtami přivezl další příběh plný bojů, hrdinských skutků a magie…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5746
Koniáš: Vlk samotář Recenze
Koniáš: Vlk samotář
Miroslav Žamboch

6. dubna 2009, Pavla Lžičařová
Jmenuji se Koniáš. Jsem muž s tělem plných jizev, které by mohly vyprávět. O mé minulosti, jež je lemována mrtvolami těch, kteří mi chtěli zkřížit plány. Jsem bojovník, o němž se říká, že kdysi společně s dalšími třemi muži porazil dvě stě gladiátorů. Proslulý zloděj, jenž dokázal vyloupit knihovnu v Saxpolis. Vůdce karavany, která navzdory císařské vůli dokázala založit nezávislou kolonii. Ošklivý muž ověšený zbraněmi, jenž nikomu nevěří a neustále je ve střehu. Jsem muž na stezce. Vlk samotář.

Číst článek dál | Diskuze (19) | Přístupů: 6200
Agent JFK, Svůj svět si musíme zasloužit Recenze
Agent JFK, Svůj svět si musíme zasloužit
Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka (eds.)

26. ledna 2009, Pavla Lžičařová
John Francis Kovář, agent supertajné organizace Equilibri Ferrarius, se v našich zemích zabydlel víc než dobře. Před třemi roky byl pouhým snem v hlavách Jiřího W. Procházky a Miroslava Žambocha, nyní řada čítá už sedmnáct dílů a každé dva měsíce si získává stále více a více příznivců. Na začátek ledna připravil Triton pro věrné fanoušky JFK i nováčky, kteří s ním ještě neměli tu čest, trošku opožděný vánoční dáreček – sborník povídek téměř všech autorů, kteří se na Johnových dobrodružstvích zatím podíleli.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 10337
Ken Wood II, Perly královny Maub Recenze
Ken Wood II, Perly královny Maub
Jiří W. Procházka

29. prosince 2008, Pavla Lžičařová
Planeta Gameb vypadá jako ideální místo k životu. Sjednocené Severní a Jižní polokouli spravedlivě vládne král Ken Wood, v královském městě Kingaaru se má čile k světu budoucí dědic trůnu Ron, drooni svými křídly opět svobodně víří fialové gamebské nebe a vypadá to, že Zlo v podobě vychytralé čarodějnice Xylly, před několika lety na hlavu poražené a bezpečně uzavřené v Chrámu smrti, bude už navždy spát…

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 5617
Bivoj válečník Recenze
Bivoj válečník
Juraj Červenák

15. prosince 2008, Pavla Lžičařová
Na slovanskou krajinu se snáší soumrak… Z východu se ženou Zličané vedení potomky avarských kočovníků s cílem podrobit si nejednotné, ale přesto hrdé české kmeny. V jejich stopách zůstávají vypálená hradiště s obětními kůly avarských démonů. Svatyně Děvany lehla popelem, posvátný Libušín se obrátil v prach. Zemi pokryl stín křídel běsa Simurga…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6463
Zlatý kříž


Recenze
Zlatý kříž
Pavel Renčín

1. prosince 2008, Pavla Lžičařová
Praha má mnoho tváří… V metru lze mezi davy uspěchaných Pražanů občas zahlédnout muže a ženy s meči u pasu, z kanálů stoupá něco, co člověka nutí znepokojeně se ohlédnout přes rameno, socha Bruncvíka na Karlově mostě vypadá zachmuřeněji než obvykle… Poznat skrytou tvář Prahy, o nic méně krásnou, než je ta viditelná, nás zve Pavel Renčín v románu Zlatý kříž, prvním dílu trilogie Městské války.

Číst článek dál | Diskuze (3) | Přístupů: 7055
Pomocí malby se snažím ve čtenáři vybudit jeho vlastní magické síly Rozhovory
Pomocí malby se snažím ve čtenáři vybudit jeho vlastní magické síly
říká výtvarník Jan Patrik Krásný

25. září 2008, Pavla Lžičařová
Na tom, že knihovničky českých čtenářů fantastiky tak skvěle vypadají, mají zásluhu především naši výtvarníci, kteří se věnují těžké a mnohdy nevděčné práci tvorby obálek. Jan Patrik Krásný patří mezi ty nejlepší, a tak si zaslouží představit se i jinak než svými obrazy. Proto jsem pro vás připravila rozhovor, kde si můžete přečíst například o tom, proč nejraději kreslí draky, kde hledá inspiraci či s jakými pocity prochází kolem knih se svými obálkami.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7877
Ken Wood, Meč krále D Sala Recenze
Ken Wood, Meč krále D Sala
Jiří W. Procházka

18. srpna 2008, Pavla Lžičařová
Nejznámější hrdina Jirky Procházky Ken Wood prožil v letošním roce velkolepý comeback. Vrátil se po sedmnácti letech v přepracovaném a výrazně rozšířeném vydání; s luxusní obálkou a s poctami, které mu jakožto vládci planety Gameb (a samozřejmě taktéž jako jednomu z prvních českých fantasy hrdinů) náleží.

Číst článek dál | Diskuze (10) | Přístupů: 5385
U psaní se potím, u čtení vztekám Rozhovory
U psaní se potím, u čtení vztekám
rozhovor se spisovatelem Svatoplukem Dosedělem

6. srpna 2008, Pavla Lžičařová
Máme u nás výborné autory scifi i fantasy příběhů, ale hororu se v Česku příliš nedaří. O to víc si musíme vážit Svatopluka Doseděla, snad jediného autora, který se tomuto žánru věnuje soustavně. Sváťa připravuje na podzim novou novelu, čekání si můžete zkrátit třeba tímto rozhovorem, v němž jsme si povídali o inspiraci, nočních můrách ze psaní či třeba o tom, jak dlouhá je cesta od nápadu ke knize.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 6992
Zlo přichází třikrát Recenze
Zlo přichází třikrát
Svatopluk Doseděl

6. srpna 2008, Pavla Lžičařová
Svatopluk Doseděl, jediný český autor, který se soustavně věnuje hororové tvorbě, se rozhodl ve své třetí knize opustit Ameriku a podívat se na zoubek i českým strašidlům. Při psaní povídek do knihy Zlo přichází třikrát mohl čerpat inspiraci i při pohledu z okna. Všechny tři kratší práce totiž zasadil do lesů okolo Jarošova nad Nežárkou, kde bydlí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4017
Cesta do fantazie aneb Chotěboř 2008 Reportáž
Cesta do fantazie aneb Chotěboř 2008
reportáž z letošního Festivalu fantazie

22. července 2008, Pavla Lžičařová
Ano, vypůjčila jsem si pro nadpis název jednoho výborného anime, ale tak dokonale to vystihuje letošní Festival fantazie, že bych těžko hledala vhodnější slova. Za fantazií se letos fanoušci vypravili už potřinácté a tentokrát jich přijelo rovných 1950. Bylo to sice o něco méně než vloni, ale i tak to stačilo, aby člověk na každém kroku zakopával o lidi se vstupenkami na krku v kteroukoliv denní či noční dobu. A jaké to bylo? Jedním slovem – fantastické!

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4795
Pavel Renčín Profily
Pavel Renčín
autor románů Nepohádka a Jméno korábu

14. února 2008, Pavla Lžičařová
Pavel Renčín nevlétl do české fantastiky jako kometa. Svými úspěchy v soutěžích brousil svůj styl a seznamoval se s čtenářem. Nejen pro to, ale i pro svou milou a sympatickou povahu má tedy o to víc šancí, že podobně jako kometa rychle nezhasne, ale usídlí se mezi ostatní stálice českého fantastického nebe.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7271
Mojí múzou budou asi čtenáři Rozhovory
Mojí múzou budou asi čtenáři
rozhovor s Pavlem Renčínem

14. února 2008, Pavla Lžičařová
Hvězda spisovatele Pavla Renčína stoupá vzhůru. Po úspěchu románové prvotiny Nepohádka se na několik let odmlčel, aby v loňském roce slavil triumfální návrat křehkou a poetickou novelou Jméno korábu a povídkou Ukolébavka pro město krys z antologie Pod kočičími hlavami, která definitivně potvrdila jeho pozici nejlepšího spisovatele žánru městské fantasy u nás. Rozhovor šéfredaktorky internetového magazínu E-uššákk Pavly Lžičařové se týká nejen těchto počinů, ale i zcela nového projektu – on-line psaného románu Labyrint, který je na pokračování uveřejňován nejen na autorově stránce, ale i v magazínu Pevnost.

Číst článek dál | Diskuze (11) | Přístupů: 8030
Buldok se zakousl a do dnešních dnů se nepustil Rozhovory
Buldok se zakousl a do dnešních dnů se nepustil
rozhovor s Tomášem Němcem

24. ledna 2008, Pavla Lžičařová
Tomáš Němec je nejen šéfredaktorem časopisu Pevnost, ale také editorem několika antologií a autorem prozatím dvou dobrodružství Agenta JFK. V rozhovoru se rozpovídal nejen o svých pevnostních povinnostech, navozování správné tvůrčí nálady a o své osobní múze, ale třeba taky o tom, jak těžké je z redaktora dostat včas slíbený text a jaké metody k tomu používá. Tom se podle svých slov snaží vyjít vstříc každému, kdo po něm něco chce. Jedním takovým člověkem je i šéfredaktorka internetového magazínu E-uššákk Pavla Lžičařová, které ochotně zodpověděl všechny všetečné dotazy. Rozhovor si prostřednictvím Fantasye nyní mohou přečíst i ostatní fanoušci fantastiky, tohoto nejfantastičtějšího literárního žánru na světě.

Číst článek dál | Diskuze (15) | Přístupů: 9088