Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Agent JFK, Svůj svět si musíme zasloužit ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Agent JFK, Svůj svět si musíme zasloužit, Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka (eds.)

kol.: Agent JFK Speciál - Svůj svět si musíme zasloužit

John Francis Kovář, agent supertajné organizace Equilibri Ferrarius, se v našich zemích zabydlel víc než dobře. Před třemi roky byl pouhým snem v hlavách Jiřího W. Procházky a Miroslava Žambocha, nyní řada čítá už sedmnáct dílů a každé dva měsíce si získává stále více a více příznivců. Na začátek ledna připravil Triton pro věrné fanoušky JFK i nováčky, kteří s ním ještě neměli tu čest, trošku opožděný vánoční dáreček – sborník povídek téměř všech autorů, kteří se na Johnových dobrodružstvích zatím podíleli.

Sbírka Svůj svět si musíme zasloužit opravdu měla vyjít ještě před Vánocemi, ale na pulty knihkupectví se dostala až 6. ledna. Zato má 317 stran, což jako odškodnění za čekání jistě stačí, vždyť jednotlivé díly nikdy nepřekročily dvě stě. Sborník je tak rozsáhlý samozřejmě kvůli tomu, že v něm měli dostat prostor všichni dosavadní tvůrci série, bohužel Petr Schink a Tomáš Němec chybí. V knize se prezentují i výtvarníci jednotlivých dílů, tvář jí prostřednictvím obálky dal svým nezaměnitelným stylem Lubomír Kupčík. Jen škoda příliš světlého loga, které téměř není vidět. Za zmínku určitě stojí i samotné jméno knihy, které vzešlo ze soutěže, vyhlášené na webových stránkách série, a jehož autorem je čtenář Míra.

Sborník otevírá povídka Jiřího W. Procházky Příliš mnoho lilií. Příběh se zajímavým námětem, zasazený do pochmurného prostředí vinohradských hřbitovů, je kořeněn typickým autorovým humorem. Asi žádný čtenář ho neoznačí za nejlepší text sborníku, ale rozhodně neurazí a je příjemným úvodem.
Po něm se totiž dostane k peru Jan Hlávka, autor upírského dílu Zatmění. Povídka Žiješ jen jednou původně měla sloužit tomuto dílu jako epilog, ale pro nedostatek prostoru si ji autor musel schovat až na tuto příležitost. Ačkoliv předcházející Procházkův příběh rozhodně není špatný, po přečtení Hlávkova textu vybledne a ustoupí do pozadí. Žiješ jen jednou je temná upířina s výbornou atmosférou, která na svět Kovářů rovnováhy pohlíží zcela jinou optikou – a proto také na čtenáře působí úplně jinak. Hlavní hrdina, upír Noel Dwaken, není takový idealista jako JFK. Pro splnění úkolu musí překonat pudy a postavit se podstatě své rasy. Není to jednoduché a bolí to a čtenář vše prožívá s ním. Rozhodně jeden z vrcholů knihy.
Následující Ondřej Neff provádí se svou povídkou obrat o rovných sto osmdesát stupňů. Jeho Hawkův vzkaz je experimentální hříčka s překvapivým závěrem nezávěrem, která někoho nadchne, někoho zklame a nemalé procento čtenářů po jejím přečtení nebude vědět, co si vlastně o ní má myslet. Své místo však ve sborníku určitě má a dobře vyvažuje předcházející vážný příběh.
Vlado Ríša se po Pašerácích v oblacích vrátil zpět na zem, tentokrát do exotického světa, kam v příjemně čtivé povídce Taková malá mise vyslal senior agenta Štěpánka chránit muže, jemuž někdo usiluje o život, ale on kvůli rovnováze nesmí zemřít.
Po tomto tradičním příběhu následuje povídka první dámy ve světě Johna Francise Kováře. Navěky Karoliny Francové téměř postrádá akci, je psaná z pohledu ženy a nejen kvůli tomu jde zase o něco úplně jiného. Podobně jako Neffova povídka ne každému sedne, ale působí jako vítané osvěžení a ukáže čtenářům Kovářův svět opět trošku jinak.
Agent JFK je cyklus vytvořený takovým stylem, že do něj autoři snadno zasadí jakýkoliv žánr. Komando Tomáše Bartoše je ryzí science fiction, svým technickým zaměřením v této knize ojedinělá. Přesto si ji užijí i ti, kteří jinak scifi moc neholdují, protože ji autor zjemňuje hlavní postavou agentky Kristýny Rustové, a především ji uzavírá dojemným a působivým závěrem, nad kterým se nejednomu čtenáři zatřpytí oči.
Jako předposlední se představuje Františka Vrbenská, jež tvoří ve sborníku tak trochu výjimku. Jako jediné jí totiž ještě nevyšel žádný samostatný díl, Naganty a vlčí máky jsou však již dopsány a vyjdou na jaře. Proto se její Tichá noc, svatá noc snadno stala pro mnoho čtenářů nejočekávanější povídkou knihy. A i když nepůsobí vedle Bartošova Komanda či Hlávkova Žiješ jen jednou tak výrazně, rozhodně utvrdila čtenáře v tom, že v osmnáctém řadovém dílu je na co se těšit. John F. Kovář je ve Františčině pojetí agent odhodlaný poprat se nejen s nečekaným problémem, ale také muž rozhodnutý ochránit vánoční dárek pro dítě. Za každou cenu…
Za chybějícího Petra Schinka a Tomáše Němce zaskočil Jan Hlávka ve své již druhé povídce Kočičárna, ve které přináší zajímavý námět světa, jenž je úplně stejný jako ten náš… až na kočky. Těch je tu totiž podezřelé množství a hlasy, které se hlavnímu hrdinovi ozývají v hlavě, určitě nejsou jen výplodem jeho fantazie.
Sborník uzavírá druhý z otců zakladatelů, Miroslav Žamboch. Přichází s působivou, temnou povídkou Není kam ustoupit, za námi je Moskva z období druhé světové války alternativního světa, kde se Němci před Moskvou nezastavili. Ač příběh z větší části tvoří boj, pozornost je zaměřena především na svědomí člověka, který má na výběr mezi rozkazy a pokusem o záchranu svých ne přátel, ale parťáků a lidí, kteří by na tomto místě vlastně vůbec neměli být. A ačkoliv JFK ví, že je to pokus zoufalý a nesmyslný, je to jedno z nejtěžších rozhodnutí jeho života…

Jako celek sbírka Svůj svět si musíme zasloužit stoprocentně plní záměr svých tvůrců. Ti chtěli v jedné knize soustředit mnoho pohledů na univerzum agenta JFK, přinést rozmanité příběhy různých žánrů. Ukázat svět Agentury nováčkům, kteří se se sérií ještě nesetkali, a věrné fanoušky zase ujistit, že stojí za to cyklus číst. Kniha je jako kaleidoskop více či méně třpytivých střípků, z nichž žádný není stejný a všechny dohromady tvoří celistvý obraz kousku světa, který autoři zatím v jednotlivých dílech popsali. A právě proto nenudí, ačkoliv všechny povídky určitě nesednou všem a každý čtenář si najde své favority. Svůj svět si musíme zasloužit je také důkazem toho, že sen, o kterém si kdysi Mirek Žamboch s Jirkou W. Procházkou povídali v jedné pražské restauraci, má pevné obrysy a stojí na poctivých základech jednoho z nejúspěšnějších projektů české fantastiky všech dob.

  • Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka (eds.): Agent JFK, Svůj svět si musíme zasloužit
  • vydal: Triton, Praha 2008
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 320 stran, 249 Kč
26. ledna 2009, Pavla Lžičařová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Agent JFK - Svůj svět si musíme zasloužit

Agent JFK - Svůj svět si musíme zasloužit
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč