Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Nemrtvý Petrohrad skrývá rozzuřené umrlce Recenze
Nemrtvý Petrohrad skrývá rozzuřené umrlce
Sergej Lukjaněnko: Kenozoikum (Kvazi 02)

18. září 2020, Jiří Kábrt
Nebožtíci obživli. V Lukjaněnkově románu Kvazi, stejně jako v mnoha hororových filmech, se to ukázalo jako špatná zpráva. Pak se situace trochu uklidnila, když se někteří zombíci vrátili do normálního života jako kvazi. Mezi dvěma formami inteligentního života ovšem vládne napětí, do něhož se zamotal i vyšetřoval Denis Simonov. Díky setkání s jeho kvazi protějškem Michailem Bedrencem zabránil nejhoršímu, a dokonce se mu vrátil ztracený syn. O půl roku později vypadají věci normálně, ale ve skutečnosti se na obzoru rýsuje nová katastrofa a její odhalení možná vysvětlí samotnou existenci dvou různých druhů zombíků.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1457
Mrtvý neví, zombík tápe, kvazi se vyzná Recenze
Mrtvý neví, zombík tápe, kvazi se vyzná
Sergej Lukjaněnko: Kvazi

6. prosince 2018, Jiří Kábrt
Pokud na vás utočí hordy nemrtvých, existuje snad nějaký důvod, proč byste je neměli vrátit do hrobu, z něhož povstaly? Inu, dokonce i oživlé mrtvoly se mohou změnit v řádné členy společnosti! Sergej Lukjaněnko si totiž rád hraje s žánrovými konvencemi, takže je schopen představit zombii v roli civilizovaného vyšetřovatele.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2922
Pistolník Lukjaněnko na Divokém Centru Recenze
Pistolník Lukjaněnko na Divokém Centru
Sergej Lukjaněnko, Alexandr Gromov: Reverz (Pohraničí 2)

6. dubna 2018, Jiří Kábrt
Všechny cesty vedou přes Centrum. Tedy alespoň v myriádě paralelních světů, které střeží pohraničníci Sergeje Lukjaněnka. Ale pozor! Stejně jako každá Noční hlídka má svůj protipól v Denní hlídce, odvěkým soupeřem hrdinů Stráže jsou pašeráci, zlákaní možností získat bohatství přepravou zboží do jiných skutečností. Tito pozemští kolegové Hana Sola se stávají protagonisty dobrodružství vyprávěného dvěma spisovateli a rozděleného do dvou linií.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3176
Šestá hlídka uzavírá kruh světa Jiných Recenze
Šestá hlídka uzavírá kruh světa Jiných
Sergej Lukjaněnko: Šestá hlídka (Hlídky 7)

8. června 2017, Jiří Kábrt
Ať už jste magicky orientováni na Světlo, na Temnotu, nebo jste bi-zvědaví, můžete oslavovat, ale zároveň možná trochu smutnit. Sergej Lukjaněnko dovedl sérii Hlídek do bodu, z něhož už patrně není návratu, Anton Goroděckij nás se svou rodinou a přáteli opouští. Jiní jsou často velmi mocní mágové, doufejme tedy, že jim i v samotném konci zbylo nějaké kouzlo a navzdory jistým varovným znamením se nerozloučili s ostudou.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4080
Lukjaněnkova šerá hlídka mění barvu Recenze
Lukjaněnkova šerá hlídka mění barvu
Sergej Lukjaněnko: Šerá hlídka

23. března 2017, Lýdie Hochmanová
Svět se točí dál, a dokud se bude točit, budou na jeho směr otáčení dohlížet hlídky. Konkrétně Noční a Denní hlídka, dvojice neustále soupeřící o moc a dozorovaná neutrální Inkvizicí. V první knize Lukjaněnko představil světlou Noční hlídku, v knize druhé se věnoval temnější straně a zároveň poodhalil pomyslnou kapku spravedlnosti v podobě Inkvizice. Šerá hlídka přináší další příběh do série o nekonečném boji Světla a Tmy, dvou znesvářených stran, které však bez sebe nemohou existovat, pokud má být rovnováha vyvážená a svět se má točit dál.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2625
Lukjaněnkova Denní hlídka aneb Na scénu přicházejí ti „zlí“ Recenze
Lukjaněnkova Denní hlídka aneb Na scénu přicházejí ti „zlí“
Sergej Lukjaněnko: Denní hlídka

1. prosince 2016, Lýdie Hochmanová
Každá mince má dvě strany a kde je dobro, zákonitě ho musí vyvažovat zlo. V civilizované době, kdy mají lidé nutkání vše mít hezky zorganizované a v rámci možností pod kontrolou, se o problematiku světla a tmy starají Hlídky. Denní hlídka dohlíží na Světlé, zástupce dobra a Noční hlídka na Temné, zástupce té temnější strany. V prvním díle Hlídek, Noční hlídce, měl čtenář možnost seznámit se převážně se zástupci Světlých, jejich pohledem na problematiku dobra a zla a jejich ideály. Druhý díl, Denní hlídka, pootevírá dveře k nahlédnutí do světa Temných. Je zlo skutečně zlé, nebo je zlé jen proto, že má jiné ideály než dobro?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2300
Nový Lukjaněnko: Antonovi končí hlídka, Ivan nastupuje na stráž! Recenze
Nový Lukjaněnko: Antonovi končí hlídka, Ivan nastupuje na stráž!
Sergej Lukjaněnko: Stráž (Pohraničí 1)

11. listopadu 2016, Jiří Kábrt
Aniž by to někteří z nás vůbec tušili, podařilo se Sergeji Lukjaněnkovi za asistence jeho dalších ruských a ukrajinských kolegů v posledních třech letech stvořit novou knižní sérii, založenou na originálních, ale přitom jednoduchých nápadech. Hrdinové se tentokrát nespecializují na cesty do vesmíru, hraní videoher nebo na udržování rovnováhy mezi Světlem a Temnotou. Románem Stráž začíná řada Pohraničí, příběh nikoliv o uprchlické krizi, nýbrž o hrozbě z alternativní reality.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3786
Stráž, Pohraničí 1 Ukázky z knih
Stráž, Pohraničí 1
Sergej Lukjaněnko

7. září 2016, Sergej Lukjaněnko
Centrum. Centrální svět vesmíru obklopují další světy jak okvětní lístky, jedním z nich je i naše Země. Centrum bylo kdysi veliké a silné, to všechno ale vzalo zasvé při katastrofě. Tady na křižovatce tisíců a tisíců civilizací drží vartu Sbor pohraniční stráže, který hlídá hranice mezi světy.

Číst článek dál | Diskuze (115) | Přístupů: 3437
Noční hlídka. Má pomáhat a chránit, nebo jen pozorovat dění kolem? Recenze
Noční hlídka. Má pomáhat a chránit, nebo jen pozorovat dění kolem?
Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka

20. července 2016, Lýdie Hochmanová
Sergej Lukjaněnko se v České republice nejvíce proslavil svou řadou románů o Hlídkách. Není tedy divu, že i po osmnácti letech od data svého prvního vydání v zahraničí (v ČR prvně roku 2005), Noční hlídka znovu útočí na pulty v českých knihkupectvích s novou a fešáckou obálkou, která přitáhne čtenářův pohled. I přesto, že kniha změnila svůj vzhled, obsah zůstává stejný – přináší temný příběh, odehrávající se na pomezí našeho světa, za zády nevidoucích a nicnetušících lidí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3914
Mrtvola na palubě kosmické lodi znamená intergalaktický skandál Recenze
Mrtvola na palubě kosmické lodi znamená intergalaktický skandál
Sergej Lukjaněnko: Genom (Genom 2)

8. července 2016, Martin Bečvář
Sergej Lukjaněnko je uznávaným tvůrcem a jedním z předních mužů ruské fantastiky. Tentokrát sáhl, stejně jako již několikrát předtím, do škatulky s hrdým názvem space opera, aby v románu Genom trochu škodolibě ukázal, že jeho představa tohoto žánru absolutně nekopíruje obecně vžité stereotypy.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3038
Tance na sněhu mají velké cíle, malé šance Recenze
Tance na sněhu mají velké cíle, malé šance
Sergej Lukjaněnko: Tance na sněhu (Genom 1)

22. června 2016, Martin Bečvář
Život je krutý. Pokud žijete na planetě, kde musíte za vzduch platit, a vaši rodiče se rozhodnout využít svého práva zemřít jen proto, aby vám zajistili o něco světlejší budoucnost, rozhodně se to na vás podepíše. Stane-li se vám tohle všechno ve věku pouhých třinácti let, nezbývá, než předčasně dospět a převzít odpovědnost za svůj život. A tak je na Tikkirejovi, aby učinil tu zatím nejtěžší volbu ve svém životě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2965
Co je to vlastně ten Velký Kyjev? Recenze
Co je to vlastně ten Velký Kyjev?
Vladimir Vasiljev: Technik Velkého Kyjeva

31. května 2014, Petr Čapek
Rusky píšící autoři nemají na našem trhu právě na růžích ustláno. Prakticky jediným zástupcem, kterému se u nás podařilo prosadit je Sergej Lukjaněnko, autor legendární Noční hlídky. Znalci možná zmíní ještě spoluautora této série Vladimira Vasiljeva. Jen málokdo ovšem ví, že své nejzásadnější dílo napsal dlouho před Hlídkou. Pojďme tedy nahlédnout do světa meče a magie – jen s tím rozdílem, že meče nahrazují pušky s pistolemi a čáry vyspělá technika.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4400
Po dobrodružných Chladných březích Sergeje Lukjaněnka Nadchází ráno Recenze
Po dobrodružných Chladných březích Sergeje Lukjaněnka Nadchází ráno
Sergej Lukjaněnko: Nadchází ráno (Hledači nebe 2)

7. května 2013, Irena Prodělalová
Některé knihy odložíte po přečtení a k jiným se vrátíte, namátkou je otevíráte a čtete si v nich, když pro vás hvězdné konstelace nebudou příznivé. Tohle je jedna z nich.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2913
Konkurenti. Nejnovější kosmický výlet Sergeje Lukjaněnka je tady Recenze
Konkurenti. Nejnovější kosmický výlet Sergeje Lukjaněnka je tady
Sergej Lukjaněnko: Konkurenti

17. března 2013, Olga Buriánková
Není moudré odpovídat na nabídku práce uprostřed noci a pod parou. Své o tom ví pětatřicátník Valentin, když z legrace nastoupí jako vesmírný pilot. Jenže mladý novinář skončí na orbitální stanici Šnek a jeho dvojník místo něho na Zemi. Mladík se proto musí zapojit do dění ve vesmíru a zjistit, jak se vrátit domů. Možná ale jde jen o PC hru a vesmírné lety jsou iluzí. Nebo ne.

Číst článek dál | Diskuze (105) | Přístupů: 4304
Sergej Lukjaněnko vypráví příběh člověka, který následoval Mesiáše Recenze
Sergej Lukjaněnko vypráví příběh člověka, který následoval Mesiáše
Sergej Lukjaněnko: Chladné břehy (Hledači nebe 1)

25. prosince 2012, Jiří Jirkovec
Fakt, že Chladné břehy započaly dvoudílnou sérii Hledači nebe už v roce 1998, tedy na samém počátku Lukjaněnkovy vrcholné tvorby, však na kvalitě ani originalitě knihy nijak neubírá. Naopak – autor, který se věnoval převážně sci-fi, rozpoutává zajímavý příběh v době, kterou nelze zcela určit, a přesto se nejvíc podobá pozdnímu středověku, na místě, které tolik připomíná Evropu, a přece není tak docela totožné…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5654
Na Slovo vzatý přemýšlivý příběh S. Lukjaněnka se vrací v knize Nadchází ráno Recenze
Na Slovo vzatý přemýšlivý příběh S. Lukjaněnka se vrací v knize Nadchází ráno
Sergej Lukjaněnko: Nadchází ráno (Hledači nebe 2)

13. prosince 2012, Jiří Jirkovec
Představte si svět, kde má železo větší cenu, než zlato, Evropa je sjednocená v jediný ohromný celek a lidé si poklady ukládají na místo, kde jim je nikdo neukradne. Výběrčí daní mohou v klidu cestovat krajem, aniž by museli mít strach, že budou okradeni. Téměř dokonalá utopie. Ale napadlo někdy někoho podívat do zákulisí takového světa? Ptá se někdo někdy, co se stane s lidmi, kteří poruší zákon? A co teprve kdyby kdosi získal věc, po níž po celé generace pátrají vládcové i kněží, bohatí i chudí? Dokážete si vůbec představit, jak drtivá síla na toho nebožáka udeřila?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3600
S Lukjaněnkem vstříc Chladným břehům ve steampunkovém středověku Recenze
S Lukjaněnkem vstříc Chladným břehům ve steampunkovém středověku
Sergej Lukjaněnko: Chladné břehy (Hledači nebe 1)

7. prosince 2012, Irena Prodělalová
Na počátku roku 2012 probíhala v knihovnách akce Sladký život s knihovnou. Lze-li knihu přirovnat k zákusku, pak fantasy román Chladné břehy lze přirovnat k čokoládovému dortu, ozdobenému šlehačkou i s kávou pro dobré trávení. Tak je vydatný.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3023
Když spolu děti bojují na život a na smrt Recenze
Když spolu děti bojují na život a na smrt
Sergej Lukjaněnko: Rytíři čtyřiceti ostrovů

15. října 2012, Vojtěch Hamerský
I k nám, do Česka, přistála na pulty Lukjaněnkova prvotina Rytíři čtyřiceti ostrovů, která si sice hraje na fantasy, ale v samotné knize toho lze objevit daleko víc. Nakladatelství Argo ve spolupráci s Tritonem nám přináší příběh plný otázek, emocí, akce a v neposlední řadě i jednoho velkého námětu hodného zamyšlení.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3372
Zlá doba pro draky Recenze
Zlá doba pro draky
Sergej Lukjaněnko a Nik Perumov

17. dubna 2011, Jan Kundera
V této knize od dvou velmi proslulých a uznávaných ruských spisovatelů sledujeme hlavního hrdinu Viktora, který nemá moc štěstí. Pomůže totiž mlaďounké dívence z nesnází a slíbí, že ji doprovodí domů. To ale samozřejmě netuší, kde ten domov je. Dokážete si představit jeho překvapení, když se dostane do jiného světa, který existuje zároveň s tím naším?

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3904
 Trix Solier Recenze
Trix Solier
Sergej Lukjaněnko

27. ledna 2011, Zdenka Štouračová
Sergej Lukjaněnko si vydobyl takovou pověst, že vydání každé další jeho knihy je předem zaručenou jistotou. Série Hlídek stejně jako dvojice Nanečisto/Načisto nebo Lukjaněnkovy vesmírné vize si u nás našly tolik nadšených obdivovatelů, že jistě ani Trix Solier se nestane komerčním propadákem.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4059
Zlá doba pro draky Recenze
Zlá doba pro draky
Sergej Lukjaněnko, Nik Perumov

8. ledna 2011, Jana Poláčková
Když český čtenář zahlédne na obálce knihy jméno velmi známého autora spolu se jménem, které mu nic neříká, začne být na základě mnoha zkušeností podezřívavý a tušit nějakou čertovinu. V případě Zlé doby pro draky to však není na místě. Celý projekt totiž spáchala dvě zářivá jména ruské fantastiky – z nichž jedno u nás zazářilo ještě jasněji… a právě v tom leží největší naděje a zároveň největší zrada.

Číst článek dál | Diskuze (142) | Přístupů: 5304
Lord z planety Země Recenze
Lord z planety Země
Sergej Lukjaněnko

3. března 2010, Piter
Kniha Lord z planety Země je ve skutečnosti trilogie složená z knih Princezna stojí za smrt, Neexistující planeta a Skleněné moře. První díl, který je dějem i rozsahem lehce nad 110 stran spíše povídkou, je dobrodružství plné akce, ve kterém se ukáže, co může začít záchranou holčičky před několika lumpy. Mohlo by se to stát i vám, že vám pak holčička dá prsten a zeptá se, jak dlouho na ni vydržíte čekat.

Číst článek dál | Diskuze (102) | Přístupů: 4970
Hlídka jako symptom, kulturologický slovník Recenze
Hlídka jako symptom, kulturologický slovník
M. Surkov, V. Kuprijanov (eds.)

1. října 2009, Jiří Popiolek
Na počátku byl Sergej Lukjaněnko a jeho knižní série o Hlídkách. Pak přišly dva filmy režiséra Timura Bekmambetova a v Rusku se zrodil nový fenomén. Masivní reklamní kampaň provázející oba tituly a jejich snaha vyrovnat se hollywoodským blockbusterům, to vše doprovázené mimořádným zájmem diváků, vedly ke vzniku této knihy esejí a statí, které „hlídkománii“ analyzují a uvádějí do souvislostí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3662
Nanečisto Recenze
Nanečisto
Sergej Lukjaněnko

12. března 2009, Zdena Štouračová
Sergej Lukjaněnko se v románu Nanečisto zaměřil na téma, které přináší mnohé možnosti a které tím pádem přilákalo již mnohé autory: existenci paralelních světů či vesmírů s odlišnými cestami a stupni vývoje – a to nejen přírodního, ale také společenského. Právě odlišnosti společenského vývoje ve světech nacházejících se vedle sebe jsou tím, co Lukjaněnka zajímá. Vytvořil si proto docela originální koncepci jakýchsi přestupních stanic, které umožňují přechody mezi těmito světy.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5985
Lživá zrcadla Recenze
Lživá zrcadla
Sergej Lukjaněnko

7. března 2008, Robin Červeňák
Na román Lživá zrcadla jsem se velmi těšil, a tak se recenze na tuto knihu stala zároveň velmi příjemnou povinností. S Jirkou Popiolkem, který již něco málo prozradil v rubrice Fantasya doporučuje, když Lživá zrcadla označil za svou knihu měsíce, jsme si velmi oblíbili komplexní kyberpunkový svět Hlubiny. Já se k tomuto hodnocení jen přidávám a Lživá zrcadla jsou rovněž mým číslem jedna v minulém měsíci.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5259
Pavel Renčín Profily
Pavel Renčín
autor románů Nepohádka a Jméno korábu

14. února 2008, Pavla Lžičařová
Pavel Renčín nevlétl do české fantastiky jako kometa. Svými úspěchy v soutěžích brousil svůj styl a seznamoval se s čtenářem. Nejen pro to, ale i pro svou milou a sympatickou povahu má tedy o to víc šancí, že podobně jako kometa rychle nezhasne, ale usídlí se mezi ostatní stálice českého fantastického nebe.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7252
Fantasya doporučuje 1 Fantasya doporučuje (staré)
Fantasya doporučuje 1
leden 2008

5. února 2008, Jiří Popiolek
S novým rokem přinášíme na našem webu i novou rubriku. Jmenuje se Fantasya doporučuje a budeme v ní společně s redakčními kolegy pravidelně stručně informovat o zajímavých či opravdu kvalitních knihách, které vyšly a mohly třeba ujít vaší pozornosti.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5253
Bludiště odrazů Recenze
Bludiště odrazů
Sergej Lukjaněnko

2. ledna 2008, Robin Červeňák
Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko je v Čechách známý především jako autor úspěšného cyklu knih o Hlídkách. Nemalou měrou se na raketovém startu Lukjaněnka u nás podílelo také filmové zpracování jeho Noční hlídky, které zaznamenalo nejen v Rusku obrovský úspěch (v návštěvnosti předčilo i Pána prstenů). Čtenáři by ovšem neměla uniknout ani ostatní Lukjaněnkova díla. Nakladatelství Triton a Argo nám přinášejí další v Rusku opěvovaný kousek, a to Labirint otraženij čili Bludiště odrazů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7645
Svět Stínu Recenze
Svět Stínu
Sergej Lukjaněnko

4. července 2007, Marek Hrubý
Zhruba po půl roce se na pultech knihkupců objevil další román ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka nazvaný Svět Stínu. Jedná se o dokončení příběhu o Andreji Chrumovovi, jehož první díl vyšel koncem roku 2006 pod názvem Hvězdy, ty studené hračky.

Číst článek dál | Diskuze (3) | Přístupů: 5701
To nejlepší z roku 2006 Fantasya doporučuje
To nejlepší z roku 2006
hodnocení redaktorů časopisu Pevnost

5. března 2007, Martin Šust, Tomáš Němec, Ondřej Jireš
Rok 2006 byl našlapaný skvělými knižními peckami natolik, že nějakou minout bylo asi stejně pravděpodobné jako bez problémů přeběhnout válečnou zónu plnou nášlapných min. Výběr proto rozhodně nebyl jednoduchý a při pohledu na níže uvedený přehled nám snad dáte za pravdu. Každý čtenář má samozřejmě dost odlišný vkus a my jsme se tradičně pokusili nabídnout vám od každého to nejlepší. Fantastika je žánrově i tematicky dost široká pro nás pro všechny, tedy s chutí do objevování nových území!

Číst článek dál | Diskuze (186) | Přístupů: 8649