Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Co je to vlastně ten Velký Kyjev? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, omluvte prosím delší dobu vyřizování vašich objednávek, potýkáme se po inventuře s technickými problémy. Může docházet ke zpoždění v řádu dní.

Co je to vlastně ten Velký Kyjev?, Vladimir Vasiljev: Technik Velkého Kyjeva

Vasiljev Vladimír: Technik Velkého Kyjeva

Rusky píšící autoři nemají na našem trhu právě na růžích ustláno. Prakticky jediným zástupcem, kterému se u nás podařilo prosadit je Sergej Lukjaněnko, autor legendární Noční hlídky. Znalci možná zmíní ještě spoluautora této série Vladimira Vasiljeva. Jen málokdo ovšem ví, že své nejzásadnější dílo napsal dlouho před Hlídkou. Pojďme tedy nahlédnout do světa meče a magie – jen s tím rozdílem, že meče nahrazují pušky s pistolemi a čáry vyspělá technika.

Vladimir Vasiljev se u čtenářů zapsal do podvědomí hlavně díky své spolupráci na Denní hlídce. Další díl této série dokonce produkoval sám pod názvem Temná hlídka. Tato kniha ale vzbudila u čtenářů poněkud vlažnější ohlasy. Přesto patří mezi elitu rusky píšících autorů, mezi které se probojoval svým románem Technik Velkého Kyjeva. Knihou která v 90. letech minulého století pomáhala formovat podobu novodobé ruské fantastiky.

Vasiljev se nikdy nevymezoval žánrovým zaměřením. V jeho portfoliu tak mohou čtenáři naleznout jak klasické sci-fi nebo fantasy, tak i kyberpunk nebo alternativní historii. Zvláštní kapitolou jsou jeho žánroví chameleoni, mezi které se bezpochyby počítá i Technik Velkého Kyjeva, který v sobě skrývá nejedno překvapení.

Autor se rozhodl přetvořit klasický svět sword & sorcery k obrazu svému, a tak zde místo mečů a magie hrdinové používají pušky a vyspělou techniku. Na druhou stranu se i v tomto techno-světě setkáváme nejen s lidmi, ale i elfy, trpaslíky či orky. Tedy rasami, které čtenáři znají především z klasické fantastiky. Tento mix navíc doplňují stroje, které v Kyjevě žijí vlastním životem a nepotřebují dohled nikoho jiného. Vasiljev tak vytvořil hodně netradiční směs, která láká čtenáře ponořit se do tajemství jeho světa.

Vladimir Vasiljev v pěti bodech

  • Narodil se roku 1967 v ukrajinském Nikolajevu.
  • Společně se Sergejem Lukjaněnkem vytvořil sérii Hlídka, která vyšla i v ČR.
  • Vasiljev se nikdy nevymezoval žánrovým zaměřením. V jeho portfoliu tak mohou čtenáři naleznout jak klasické sci-fi, nebo fantasy, ale i kyberpunk nebo alternativní historii.
  • Technik Velkého Kyjeva je jeho nejúspěšnější knihou, která ho katapultovala mezi rusky píšící smetánku a dopomohla v 90. letech formovat novodobou ruskou fantastiku. Ve stejném světě se odehrává několik Vasiljevových povídek.
  • V současné době žije a píše v Moskvě, aby byl podle svých slov blíže svému vydavateli a fandomovému dění.

Pard Zamarippa, mladý technik, je řízením osudu uvržen do víru událostí, které se mu ani za mák nelíbí. Spolu se svými společníky se vydává na dlouhou pouť na záhadný ostrov Krym (ne nebudou tam na něj čekat ruští vojáci), kde se lidé naučili vyrábět stroje sami, aniž by je museli ochočovat. Brzy se ovšem ukazuje, že tato výprava má daleko významnější poslání než se původně mohlo zdát. Nepůjde zde totiž pouze o zisk, nýbrž o záchranu celého světa.

Autor vytvořil velmi fascinující svět na pomezí žánrů, kde se na jedné straně čtenáři setkají s moderní technikou, na straně druhé s rasami, které jako by vypadly z Tolkienovy Středozemě. Díky tomu dostává Vasiljevův příběh velmi atraktivní pozadí a dokáže čtenáře naprosto pohltit.

Na druhou stranu si autor mohl více pohrát s jednotlivými detaily, protože právě ty jsou největší kámen úrazu tohoto díla. Krásně je to vidět například na postavách – byť se autor snažil, uvěřitelně působí maximálně hlavní hrdina Pard Zamarippa a i u něj je člověk občas na vážkách. Jakoby se zdálo, že se autor bál jít více pod povrch a bere vše okrajově. Přitom má příběh obrovský potenciál, který by mohl být základem jedinečné ságy, jež by stavěla především na jedinečném prostředí světa, do kterého autor příběh zasadil. Takto po dočtení Technika zůstává pouze velké množství nezodpovězených otázek, na které nikdo nedostane odpovědi, a děj, který je sice čtivý a dobře ubíhá, ale po dočtení zůstanou čtenáři spíše smíšené pocity.

  • Vladimir Vasiljev: Technik Velkého Kyjeva
  • Triton, 2014
  • překlad: Konstantin Šindelář
  • obálka: Marek Hlavatý
  • 408 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
31. května 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Technik Velkého Kyjeva

Technik Velkého Kyjeva
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč