Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Svět Stínu, Sergej Lukjaněnko

Lukjaněnko Sergej: Svět stínu

Zhruba po půl roce se na pultech knihkupců objevil další román ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka nazvaný Svět Stínu. Jedná se o dokončení příběhu o Andreji Chrumovovi, jehož první díl vyšel koncem roku 2006 pod názvem Hvězdy, ty studené hračky.

Děj knihy Svět Stínu se začíná odvíjet v okamžiku, kdy předchozí část skončila. Hlavní hrdina Andrej Chrumov se rozhodne vydat do jádra Galaxie hledat svět Stínu. Doufá, že tam nalezne pomoc pro planetu Zemi. Po menších problémech nakonec přeci jen odcestuje, a to i přesto, že se na toto počínání mnozí jeho nejbližší nedívají zrovna příznivě.

Nalézt svět Stínu se mu podaří snadno, ale hlavním cílem riskantní výpravy je něco trochu jiného – získat silného spojence, který ochrání planetu Zemi před Konkláve a Geometry…

Obě knihy série patří mezi čistokrevná ruská sci-fi. Jsou psány podobným stylem, kterým prosluli kupříkladu i bratři Strugačtí. I Lukaněnko tak jako oni často filozofuje a pokouší se o vytvoření paralely se současným světem a lidmi. Ve druhém pokračování ještě o něco více než v tom předchozím.

Zamýšlí se nad tím, zda se má nebo může manipulovat s lidmi či celými rasami pro jejich dobro. Zda opravdu může několik jedinců rozhodovat o osudu národa a přes jeho odpor si svoji vůli prosadit. Nebo jestli může být někdo nasměrován či vychován tak, jak si společnost přeje, i když tím bude potlačena jeho svobodná vůle při rozhodování o vlastním životě. Na jedné straně úspěch, na druhé osobní spokojenost a štěstí…

Předchozí díl série, Hvězdy, ty studené hračky, měl rychlý spád, tempo se však ke konci postupně zvolňovalo. Svět Stínu se tomuto trendu zpočátku přizpůsobil. Teprve v třetině románu nastal prudký obrat a příběh už pak je až do konce prošpikován spoustou akce, kolotočem bizarních mimozemských ras a dějových zvratů.

Na základě vydaných knih, které se nám dostaly do rukou, musím konstatovat, že Sergej Lukjaněnko je porovnáván s bratry Strugackými oprávněně. Série Hlídek (v žánru fantasy) i dilogie o Andreji Chrumovovi (jako svébytná space-opera) patří k tomu nejlepšímu, co se v těchto žánrech v současné době dá najít.

  • Sergej Lukjaněnko: Svět Stínu
  • vydal: Argo, Triton, Praha 2007
  • přeložil: Libor Dvořák
  • obálka: Milan Fibiger
  • 424 stran / 298 Kč
4. července 2007, Marek Hrubý

Diskuze k článku

Ad Svět Stínu
Aiax - 06. 07. 2007 06:42

Teda jestli je to opravdu jedna z nejlepších seriózních space-oper, která je dnes k mání, pak jí ta obálka rozhodně na image nepřidává. Četl to někdo ještě?
RE: Ad Svět Stínu
Mark_II - 09. 07. 2007 09:18

Rozhodně to není klasická space-opera, (jesli vůbec se dá do tohoto žánru zařadit) ale těm co se líbily Strugačtí z ní budou nadšeni (stejně jako já). Rozhodně to není jen rýžování peněz na známém jméně. Svědčí o tom i to jak rychle se objevila v e-podobě na internetu. Jinak obálka je opravdu nepovedená.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Svět stínu

Svět stínu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč