Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Hvězdy české sci-fi Recenze
Hvězdy české sci-fi
Ondřej Jireš (ed.)

17. června 2010, Roman Paulík
Neff, Šlechta, Velinský, JWP a Kadlečková. Pět výborných spisovatelů (kromě jiného), kteří svého času vymysleli svébytný svět a začali jej zaplňovat příběhy; a nebo napsali příběh a svět se jim z toho vyloupnul, to je vlastně jedno. Důležité je, že čtenářům se jejich světy líbí a rádi si čtou nová a nová dobrodružství z oblíbených míst nebo s oblíbenými hrdiny.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 4854
Nadace a Říše Recenze
Nadace a Říše
Isaac Asimov

19. ledna 2010, Roman Paulík
Bylo nebylo, v daleké budoucnosti se rozkládala galaktická Říše. Období expanze a vrchol měla již dávno za sebou, nyní se stahovala do sebe, a jak se zmenšovala, odhazovala vzdálené periferie jako nepotřebné harampádí. Aby se však galaxie neponořila do úplného chaosu, vypočítal Hari Seldon záchranný plán, podle něhož vznikly dvě základny – První a Druhá Nadace, světy fyziků a psychohistoriků – které měly za úkol anarchii zvládnout za podstatně kratší dobu jednoho tisíce let a vytvořit pak nástupnickou Druhou Říši.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3625
Nanebevzetí profesora Eberta Recenze
Nanebevzetí profesora Eberta
Piotr Witold Lech

24. října 2008, Roman Paulík
Svět se sjednotil. Již nejsou suverénní státy, jen regiony, jako třeba Euroregion Polsko, patřící do Sjednoceného Světa. Vládne zde byrokracie, řízená OSN, ale ve světě na hlavu poražených muslimských fundamentalistů vládne neméně silně katolická víra v technologicky vydatně podpořené podobě. Bohatí a loajální žijí pod městskými Kopulemi s řízeným počasím a chudí zase na periferiích a tiše závidí. A do tohoto světa se týmu profesora Eberta podaří vynalézt přístroj, schopný číst, ovlivňovat, a dokonce i projektovat lidské myšlenky.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 5230
Duch z Grand Banks Minirecenze
Duch z Grand Banks
Arthur C. Clarke

10. září 2008, Roman Paulík
Jeden z posledních samostatných románů A. C. Clarka, původně vydaný Bantam Books v roce 1992, pojednává o dvou plánech vyzvednutí Titaniku v době stoletého výročí jeho potopení. Ještě stále je to budoucnost, ale natolik blízká, že román se na první pohled jeví jako beletrizující popis skutečnosti, ale samozřejmě je to jen science fiction.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4887
Síň slávy evropské SF Recenze
Síň slávy evropské SF
James Morrow, Kathryn Morrow (eds.)

25. července 2008, Roman Paulík
Hodnotit tuto antologii je prakticky zbytečné. Od strany 13 až po stranu 26 se jeden ze sestavovatelů souboru, spisovatel James Morrow, podrobně rozepisuje nejen o vzniku antologie, ale také stručně klasifikuje jednotlivé povídky, zařazuje je podle tématu a způsobu vyprávění příběhu do různých směrů a poddruhů SF.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4183
Noc trifidů Recenze
Noc trifidů
Simon Clark

30. června 2008, Roman Paulík
Nejlepším dílem Joselly Playtonové nebyla podle jejího názoru kniha „Mým dobrodružstvím je sex“, ale David Masen, malé a pravděpodobně řvoucí miminko, syn Billa Masena. Ve světě trifidů uběhlo už 25 let a David je dospělý mladík, jeden z nejlepších pilotů komunity na ostrově Wight, vyčištěného od těch ďábelských chodících masožravých rostlin. Lidé na ostrově poněkud zlenivěli v původním záměru zničit trifidy v celé Anglii, nicméně Bill Masen se ve své laboratoři stále snaží vyvinout prostředek, kterým by mohl svůj životní zápas vyhrát.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 19446
Píseční červi Duny Recenze
Píseční červi Duny
Brian Herbert, Kevin J. Anderson

2. června 2008, Roman Paulík
Heroický úkol završení ságy Duna Franka Herberta byl naplněn. Herbert junior a Kevin J. Anderson podpořili rozvětvený klan Herbertových dědiců, spolčený v rodinné firmě, vydáním poněkud nadbytečné trilogie Předeher k Duně a méně nadbytečné (avšak neméně ukecané a rozvláčné) trilogie Historií Duny. Vydělali jistě pořádný balík, trochu se vypsali do lepší formy, aby alespoň částečně srovnali úroveň se svým vzorem (možná ovšem psali svým stylem tak dlouho, dokud si fanoušci nezvykli), a konečně se pustili do ukončení původní nedopsané série.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8534
Rodinný podnik Recenze
Rodinný podnik
Charles Stross

15. ledna 2008, Roman Paulík
Novinářka Miriam Becksteinová nemá svůj nejlepší den. Je odporné pondělí, ze sólokapra její kariéry investigativní reportérky se vyklube vyhazov z práce, a to ještě netuší, že ji za pár hodin bude honit naštvaný rytíř v brnění na koni a střílet po ní puškou. V jedné realitě jí vyhrožují zabitím, když nebude držet hubu, a v té druhé jí jde o krk doopravdy.

Číst článek dál | Diskuze (2959) | Přístupů: 8683
Křehké věci, Krátké fikce a divy Recenze
Křehké věci, Krátké fikce a divy
Neil Gaiman

25. září 2007, Roman Paulík
Mám rád krátké povídky, mikropovídky a vtipy; jsou hutné, lze je přečíst v trolejbusu mezi konečnou a mou zastávkou a v neposlední řadě takovou krátkou formu jsem schopen sám napsat a mám tak pocit sounáležitosti. Ne každá krátká práce je ovšem kvalitní – stačí, když si přečtu ty svoje – a i ve vtipu musíte odvést dobrou práci.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 5039
Roztroušená slunce Recenze
Roztroušená slunce
Kevin J. Anderson

11. září 2007, Roman Paulík
V sedmidílné Sáze sedmi sluncí, jejímž čtvrtým dílem jsou právě Roztroušená slunce, se čtenář ocitne ve vesmíru expandujícího lidstva a jeho politiky, různých mimozemských říší, pradávných ras a zákeřných robotů, který mi připomíná jak vesmír Nadace, tak i nějakou epickou fantasy.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3998
Bajky robotů Minirecenze
Bajky robotů
Stanisław Lem

23. srpna 2007, Roman Paulík
Když v roce 2000 vydal Baronet znovu Lemovu Kyberiádu, nazval jsem příběhy konstruktorů Trurla a Klapaciuse knihou bajek, a to jsem netušil, že Lem ještě před nimi napsal a vydal knihu příběhů, kterou pojmenoval přímo Bajky robotů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6574
451 stupňů Fahrenheita Recenze
451 stupňů Fahrenheita
Ray Bradbury

17. srpna 2007, Roman Paulík
Guy Montag je požárník. Rozumějte, nikoliv hasič, který hasí oheň, nýbrž požárník, který oheň zakládá. V Americe jsou všechny domy ohnivzdorné a všichni lidé mají telestěny a nikomu se nedaří špatně, ale i tady se najdou nespokojenci. Chodí po ulicích pěšky, místo sledování televizních pořadů si povídají, a někteří zrádci dokonce čtou knihy!

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 5689
Mlok 2007 Recenze
Mlok 2007
Roman Paulík (ed.)

17. července 2007, Zdena Štouračová
Sborník nejúspěšnějších prací z literární soutěže má oproti jiným sborníkům, sbírkám a souborům literárních prací jednu nevýhodu: Nemůže mít nějakou tematickou, stylovou či jinou koncepci – pokud tedy za koncepci nepovažujeme právě to, že zveřejněné práce jsou těmi nejúspěšnějšími pracemi z literární soutěže. Letošní Mlok v tomto směru není a ani nemůže být výjimkou. Obsahuje totiž nejlepší práce z právě ukončeného ročníku literární soutěže o Cenu Karla Čapka, seřazené od těch nejkratších po novelu. Já ovšem začnu od konce, tedy od novely.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6256
Síla modlitby Povídky
Síla modlitby
CKČ - krátké povídky - 6. místo

17. července 2007, Pavel Hrubý
V článku o antologii Mlok 2007, jejíž recenzi dnes rovněž uveřejňujeme na Fantasyi, se Roman Paulík zmiňoval o některých povídkách, jimž uteklo umístění, které by opravňovalo být součástí sborníku, jen o fous. Dohodli jsme se na tom, že by nebylo marné nejlepší z těchto prací uveřejnit na Fantasyi, aby se s nimi mohli seznámit i jiní čtenáři než porotci. Toto je první z nich.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4599
Mlok, Pulci a ti ostatní Profily
Mlok, Pulci a ti ostatní
pohled administrátora

10. července 2007, Roman Paulík
Cena Karla Čapka, československá literární soutěž, byla poprvé vyhlášena v roce 1982, a jak čas běžel, vyvíjela se a měnila a přežila i rozdělení republiky. Koho zajímá historie, může do ní nahlédnout na fandom.scifi.cz. Nechci se opakovat ani předmluvou, kterou jsem do Mloka 2007 jakožto administrátor na jedno použití psal, ani laskavým doslovem, který pro nás napsal Mirek Žamboch, nepokusím se ani o recenzi, nejspíš se to blíží reportáži.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5716
Utopie, nejlepší verze Minirecenze
Utopie, nejlepší verze
Ivan Kmínek

14. prosince 2006, Roman Paulík
Bylo nebylo, kdesi v jedné z možných blízkých budoucností žil byl pojišťovák Viktor Kaminský, který sice věřil v nesmrtelné a osudové poslání pojišťoven, ale nebyl schopen uzavřít jedinou smlouvu. Až ho jednou přestal život bavit a rozhodl se jej ukončit… provazem. Avšak superman Martin Larden mu odstřelil oprátku laserovou pistolí, a tak začalo nerovné přátelství, které překonalo spoustu překážek a měnilo dějiny Nejlepšího ze všech světů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4015
Anansiho chlapci Recenze
Anansiho chlapci
Neil Gaiman

3. listopadu 2006, Roman Paulík
Existují příběhy, které vám dají zapomenout aspoň na chvíli na okolní svět. Jsou dobré a jsou potřeba. Mezi nimi najdete takové, u kterých se na konci vynoříte a zjistíte, že svět se změnil; někdy k lepšímu, a někdy naopak. Neil Gaiman takové příběhy vypráví a román Anansiho chlapci k nim patří. Můj svět se na konci knihy změnil; autor mě připravil na to, co mě jednou může potkat.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6652
Spin Recenze
Spin
Robert Charles Wilson

1. listopadu 2006, Roman Paulík
Tyler si hraje a vyrůstá s o rok staršími dvojčaty Diane a Jasonem. Jejich dětství končí jako bezstarostná existence celého lidstva v okamžiku, kdy zhasne Měsíc a všechny hvězdy kromě Slunce, a Země se ocitne uvnitř zvláštní bariéry, kde čas plyne mnohem pomaleji než venku.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4971
Žena ve vodě Film, televize, video
Žena ve vodě
Shyamalanova poslední pohádka?

30. října 2006, Roman Paulík
Zrod tohoto filmu doprovázely velké potíže. Studiu Walta Disneye se scénář nezamlouval a chtělo příliš úprav na to, aby se to autorovi a režisérovi v jedné osobě líbilo, a tak nechal zapracovat svou pýchu a přešel ke konkurenci, kde mu nabídli podobné peníze na realizaci a volnou ruku. Jak se ukázalo, nebyl to šťastný tah.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8599