Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Miroslav Žamboch ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Miroslav Žamboch, nar. 1972

Miroslav Žamboch

Miroslav Žamboch

Narozen v lednu roku 1972 v Hranicích na Moravě. Vystudoval ČVUT v Praze a dnes pracuje ve výzkumném ústavu v Řeži.
Jeho první publikovaná povídka, Zpověď válečníka, sklidila u čtenářů velký ohlas. V ní se Žamboch představil jako autor, který svět nedělí na černé a bílé.
Koniáše, hrdinu, který jej proslavil a získal mu velké množství příznivců, představil ve sbírce novel Poslední bere vše (Poutník 2000).
Jako hlavní postava se pak Koniáš objevil ještě v románu Na ostřích čepelí (Poutník 2001), na který volně navazuje sbírka povídek o Koniášovi, nazvaná Ostří oceli (FANTOM Print 2002).
Z Koniášova světa napsal Žamboch i fantasy gangsterku Bez slitování (Poutník 2003), ve které se svět dá označit už jen jako černý, nebo ještě černější. Tam se objeví součastník Koniáše, bývalý gladiátor a nájemný vrah Bakly. Tato kniha vyšla také nedávno v polštině.
Další z románů je Seržant (Poutník 2002). V něm je seržant Lancelot postaven proti celému impériu, ovládanému Černou dámou, nekromantkou, která měla zemřít ve válce s impériem. Lancelot se s přáteli Černé dámě postaví, a také díky pomoci dávno mrtvého krále ji dokonce porazí, aby zjistil, že stojí proti tomu, jenž mu celou dobu pomáhal. Kniha slavila velký úspěch také u našich polských sousedů.
Sborník Na křídlech tornáda (Poutník 2004) je průřez autorovou tvorbou a čtenář v ní nalezne jak čistokrevnou fantasy, tak sci-fi. V tomto sborníku vyšla poprvé knižně i Zpověď válečníka.
Oddechovou sci-fi je Megapolis (Palmknihy 2004), jejíž hlavní hrdina je Figurou ve městě, kde se hraje Hra, jejíž pravidla nikdo nezná. Kdo se však proti nim proviní, jde bez milosti do šrotu. Tak musí detektiv Mike M. Dexter občas sáhnout i po drsnějších metodách.
Dvojdílný román Líheň (Wolf Publishing 2004, 2005) je částečně parodie a částečně uznání knihám Jiřího Kulhánka. Marika Zaháňská se v tomto románu dostane mezi drtivý stisk rusko-české mafie, CIA a lidí, kteří prostě odmítají umřít. Děj se odehrává v Praze naší doby.
Kromě výše jmenovaných knih byly Žambochovy práce publikovány v mnoha antologiích a časopisech. Za všechny jmenujme třeba Legii nesmrtelných, Legendy české fantasy nebo Klášter slasti.
Dalšími knihami jsou takzvaní kolibříci. Jde o novely publikované v kolibřím formátu, ve kterých se setkáváme se známými, ale i novými hlavními hrdiny. Dosud takto vyšly novely: Koniáš: Konec vlka samotáře, Bakly: Návrat zabijáka, Jennifer: Důl Quake, Basil: Valašský vojvoda, Maverick: Pěšec na odpis a Bakly: Anděl bez slitování (vše Triton).
Momentálně se Žamboch věnuje sérii Agent JFK, na které spolupracuje s J. W. Procházkou, Petrem Schinkem a mnoha dalšími.
Jeho zatím poslední projekt je Drsný spasitel, který by měl vyjít snad v únoru letošního roku.
Kromě psaní se Miroslav Žamboch věnuje hodně sportu, zvláště pak extrémnímu. Rád jezdí na kole a chodí do posilovny.
Je znám také jako milovník dobrého vína a dobrých příběhů. Z literatury má rád romány Julese Verna, na kterých vyrůstal.

Více informací o autorovi naleznete na jeho domovské stránce.

Související články:

15. ledna 2007, Rajko Ćosić

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).