Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Prokletí trpaslíků ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Prokletí trpaslíků, Frank Rehfeld

Rehfeld Frank: Prokletí trpaslíků

Jste milovníky trpaslíků? Líbily se vám knihy o trpaslících z pera Markuse Heitze? Nebo jste dokonce fajnšmekři zmlsaní trpaslíky ze světa Warhammeru? Pak je tato kniha určena pro vás.

Fantom Print po trilogii (nebo tetralogii) o trpaslících od Markuse Heitze přichází s další lahůdkou pro milovníky malých vousatých bojovníků, kteří jsou známi svojí neústupností a houževnatostí.

Sledujeme v ní Elan–Dhor, poslední velké město, které zbylo z kdysi slavné a veliké říše trpaslíků. Slávu a důležitost se mu snaží vrátit současný král, jenž však má svá nejlepší léta za sebou a jeho rozhodnutí jsou čím dál častěji mylná. Ke králi se od goblinů, zavilých nepřátel, s nimiž je udržován křehký mír, donese informace o obrovské zlaté žíle. I když jsou to informace od nepřítele, král nedbá na rady svých bližních a posílá malou výpravu, která má za úkol prozkoumat tuto lokaci.

Přečtěte si ukázky z knihy Prokletí trpaslíků:

V čele výpravy stojí válečný hrdina trpasličí říše Barlok a jeho žák a nadaný bojovník Warlon. Spolu s dalšími válečníky a důlmistry se vydávají na určené místo, kde opravdu naleznou obrovskou zlatou žílu. Při jejím zkoumání je však zabit jeden člen doprovodu a náhle se z výpravy stává masakr. Tajemný, nezřetelný stín zabíjí jednoho člena za druhým, až nakonec zůstávají jen Barlok, který sice dokáže stín zranit, ale sám je těžce raněn, a Warlon, jenž mu pomůže do bezpečí a dopraví ho zpět do města. Barlok, i když je v ohrožení života, vypovídá před králem, který ho v záchvatu šílenství a zlaté horečky obviní ze zbabělosti a posílá další výpravu, jež má nepřítele zničit a žílu zajistit.

Sledujeme dvě linie, což je nakonec veliká škoda, jelikož krásně rozehrané intriky a popis fungování města by si zasloužily více prostoru i v nadcházejícím boji, který může znamenat zkázu trpaslictví. Frank Rehfeld zde ukazuje, že i nám známí trpaslíci, kteří bývají čestní, mohou jednat i ne vyloženě kladně, jen pro svůj prospěch.

Prokletí trpaslíků je psáno velmi jednoduše, možná i kvůli malému počtu postav a proto, že samotné téma je poměrně jednoduché. Město, nenadálý nepřítel a následky, které s tím souvisejí. Nelze ale říct, že by téma nebylo popsáno dobře, autor rozhodně vytěžil, co mohl.

Nemáte ani moc času si užít hrdinu, jelikož se tam střídají, a ten, o němž, si myslíte, že potáhne děj a skutečně to docela dlouho dělá, se najednou přesune na druhou kolej a jeho místo nahradí jiný, který je ale ještě prázdnější a méně popsaný, než ten první. Možná je to dáno i tím, že se jedná o první díl, ale pokud máte rádi propracované hrdiny se soukromými dramaty a historií, tak toto opravdu od autora nečekejte. Na druhou stranu i v jednoduchosti je krása, a tak kdo má rád poklidné knihy, jež nehýří velkým množstvím postav a složitými vzájemně propletenými souvislostmi, ten si určitě přijde na své.

Frank Rehfeld používá jazyk pro školáky ze základních škol a vět, v nichž byste se zapletli, nebo vás mátly, tu najdete poskrovnu. Je to pohodové a nenáročné čtení na dlouhé zimní večery, při němž trpasličí srdce jen zaplesá, pokud samo sebou nebude smutné z vývoje událostí. Kniha se čte tak nějak sama, děj plyne a pomalu nabírá na tempu, a i přes prostou zápletku vás nenechá chvilku v klidu a nutí vás soucítit s trpaslíky, kteří se jen tak nevzdávají.

Na Fantasyi najdete i Trpaslíky Markuse Heitze:

V jistých ohledech je Prokletí trpaslíků lepší než trpaslíci od Heitze (trpaslice nemají porost na tváři, ale zase používají magii), ale chybí jí pořádný ústřední hrdina, ke kterému byste přilnuli, jako tomu bylo u Tungdila a zápletka, kde Heitz přišel s originálním dělením klanů a bojem trpaslíků mezi sebou. I za trpasličími příběhy, hlavně z pera Gava Thorpa, které jsou zasazeny do světa Warhammer, docela pokulhává.

Kniha bohužel v závěru nedosahuje potřebných kvalit, jež jsou v jejím případě i na brakovou literaturu slabé. Ale i přesto má už jisté své místo v mé knihovničce, protože, a to si musíme přiznat, knih o trpaslících byste na prstech rukou spočítali.

Doporučuji každému, který má rád vousaté válečníky anebo si jen chce odpočinout od sáhodlouhých ság, kde se vyskytuje přehršel postav.

  • Rehfeld, Frank: Prokletí trpaslíků
  • Fantom Print, 2011
  • překlad: Svatava Kretková
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 288 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasya 251 Kč)
6. ledna 2012, Jan Kundera

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Trpaslíci II-1 - Prokletí trpaslíků

Trpaslíci II-1 - Prokletí trpaslíků
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 195 Kč

Trpaslící II - trilogie

Trpaslící II - trilogie
Vložit do pytle na zboží  Koupit 807 Kč 565 Kč