Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Město a město, Miéville China

Miéville China: Město a město
Název:   Město a město
Autor:   Miéville China
Žánr:   fantasy
Počet stran:   322
Provedení:   brož.
Nakladatelství:   Laser-books
Překladatel:   Milan Žáček
Autor obálky:   Edward Miller

Běžná cena:   289 Kč
Naše cena:   260 Kč
Sleva:   29 Kč, 10%

skladem - odešleme ihned

Vložit do pytle na zboží  Koupit
Anotace:

Když je v pozoruhodném a dekadentním městě Beszel kdesi na okraji Evropy nalezeno tělo zavražděné ženy, vypadá to jako všední případ pro inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení těžkých zločinů. Ale jakmile se Borlú pustí do pátrání, důkazy začínají napovídat, že je na stopě konspiraci mnohem podivnější a nebezpečnější než si jen dokázal představit. Brzy se v ohrožení ocitne nejen on, ale i jeho rodina. Borlú musí navštívit jedinou pozemskou metropoli stejně zvláštní jako je ta jeho vlastní. Jeho cesta vede skrze krajně neobvyklé hraniční pásmo. Jde o putování stejně tak duševní jako fyzické, o posun ve vnímání, vidění neviděného. Cílem je sousední bohaté a prosperující město Ul Qoma, s nímž Beszel již dlouho soupeří. * S odstíny Franze Kafky, P. K. Dicka, Raymonda Chandlera a románu 1984 je Město a Město detektivním příběhem, jež nás zavede do metafyzických a uměleckých výšin.Související články


Diskuze ke knize

Kliknutím na název příspěvku se přesunete do diskuzního fóra.

Ad Město a město, Miéville China
Bodkin - 08. 07. 2009 21:17

Původně jsem chtěl po dlouhé době znova zkusit sepsat recenzi, ale jsem příliš líný a současně příliš přezíravý ke správným recenzentským postupům, takže jen krátce a nahodile. Takto to bude mít podobný účinek. Detektivka od Mievilla? I když jsem původně měl v plánu Pergament, vyhrálo nakonec Město & město. Ne snad, že bych byl jeho velký obdivovatel, četl jsem od něj/vlastním pouze Nádraží Perdido, takže ani s jeho ostatními knihami příliš srovnání neposkytnu. Čekal jsem tedy detektivku v šíleně fantaskním městě Mievillova stylu. A co jsem dostal? Základní příběhová linka je docela obyčejná, v Besźelu - městě někde ve východní Evropě - je nalezena mrtvola dívky a hlavní hrdina knihy, inspektor Borlú, přebírá její případ. Samotná detektivní zápletka není nikterak oslnivá, něco mezi lehkým nadprůměrem a průměrnou šedí. Ovšem síla knihy leží jinde, v tom Fantastickém Prvku. Vyslepičit v čem spočívá by bylo ovšem velmi nehezké, protože nic víc než ten hlavní motiv kniha nemá. Přes pomalý rozjezd jsem se dostal především proto, že jsem chtěl vědět více o prokletí města a podivném chování (nejen) inspektorově ale všech náhodných kolemjdoucích. Přeci jen inspektorovo důsledné popisování toho, co nevidí je důvod veškeré počáteční zvědavosti. Samotné nevidění je takovou svébytnou formou Orwellova doublethinku. Když jsem se dostal ke známým jménům, zdobícím obálku (byť místo Orvella je tam psáno 1984), rovnou přiznávám, že Kafku mi rozmluvilo školní blahoslavení, proto jeho vliv nemůžu nikterak posoudit. Co se Chandlerova týče, celá kniha nemá ani příchuť drsné školy, spíše by se dalo říci, že je to epizoda z nějakého seriálu o vyšetřovatelích. Hlavní hrdina mi byl docela ukradený, suchý, sympatie nepřitahující. Další dva vedlejší charaktery na tom nebyly o moc lépe. K přirovnání k Dickovi tomu zase chyběla větší depresivita, temnost a paranoia. Na druhou stranu, co mi kniha připomínala, byl Židovský policejní klub. Nejen hlavním hrdinou, postarším policistou, ale i okolím a prostředím. Ona úpadková Aljaška před koncem éry měla několik spojitostí s Besźelem v "plném lesku". A ač se jedna o romány stavějících na různých kamenech, i tak jsou jediní, které můžu spolu srovnávat. Další knihou by mohla být Noční hlídka, hlavní hrdina připomíná staršího a odevzdanějšího Antona Goroděckého, kromě toho ona tajemná všemocná entita Trans-g mi evokovala právě hlídkovskou Inkvizici. Celkový dojem z knihy je nakonec lehce pozitivní, rozhodl jsem se, že se zaměřím na jeho dřívější barvitější kousky, protože psát umí více než dobře a překvapivé nápady mu nejsou cizí, jen v Městu & Městu je jich málo. Příliš málo. Dobře odvedené řemeslo, překvapivě konzervativní vzhledem ke jménu autora.
Město a město
BoriHokr - 27. 07. 2009 10:27

Není nic neobvyklého, že spisovatelé se v průběhu kariéry tak trochu uklidňují.Město a město je toho důkazem. Trilogie z Bas-Lagu hýřila obrazy až marnotratně a i když to bylo fascinující čtení, v každé knize něco tak říkajíc haprovalo. Nádraží byly vlastně dva romány, Jizva měla vrchol dlouho před koncem a Železná rada tak nějak v mnoha ohledech vyšuměla. Už v ní však Miéville trochu ubral z mixování žánrů a začal zkoušet psát žánrově vyhraněněnji. Takže Město aměsto mixuje pouze fantaskno s detektivkou. A činí tak na jedničku. Ani jedna sada žánrových motivů není pouhým pozadím pro tu druhou, ale výborně se doplňují a dávají si navzájem smysl. Obraz samotných měst je pak uchvacující, i když trochu připomíná Dickovy vize - ani Miéville se příliš neobtěžuje s vysvětlováním, a i když mu vše v příněhu funguje, je čistě na čtenáři, zda se rozhodně, že je nápad zpracován kvalitně či zmateně. Na druhou stranu, mám v tomto ohledu k českému čtenáři velkou důvěru, hlavně poté co jsem před pár lety zabloudil v Praze na Stareém městě a procházel uličkami, které jsem už nikdy později nenašel. Umístění děje do východní Evropy je pak zajímavé nejen z hlediska některých přiznaných literárních inspirací (i když střední by se odpovídala více, přece jen je jasné, že podobná města by se hodila spíš dál na východ od Budapešti). V době jeho vydání mne totiž absolutně znechutil Král krysa, kvůli tomu, jak se do něj promítly některé autorovy názory. Zde, ač by to teoreticky hrozilo více, se nic takového nekoná. A za to smekám. Kniha jako celek je jinak nádherně dvojjaká, její města i žánry žijí v symbióze a překlad i obálka jsou na úrovni. Jen je třeba počítat s tím, že autor už nebude plýtvat svými vizemi jako v minulosti, ale opravdu se soustředí jen na pár vybraných (což je ovšem v jeho podání stále více, než dá většina jiných spisovatelů dohromady za celá život).

Související zboží (výběr), stejný/á...

Zákazníci, kteří koupili tuto knihu, kupovali také... Stejný autor Nakladatelství Překladatel
 305 Kč
 323 Kč
 269 Kč
 196 Kč
 125 Kč
 239 Kč
 341 Kč
 224 Kč
 305 Kč
 260 Kč
 449 Kč
 269 Kč