Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Netvor a jiní vetřelci, Alfred E. van Vogt

van Vogt A. E.: Netvor a jiní vetřelci

Americký spisovatel Alfred E. van Vogt je u nás známý především z časopisu Ikarie, kde jeho povídky vycházely pravidelně od roku 1990, a z loni vydané knížky Isherské obchody se zbraněmi. Dnes již zesnulý van Vogt se řadil k velikánům své doby, jako jsou Robert A. Heinlein a Isaac Asimov, vydatně se podílel na formování sci-fi žánru a inspiroval řadu autorů.

Sbírka povídek Netvor a jiní vetřelci zahrnuje třináct různých příběhů. Všechny mají společné rysy v tom, že pojednávají o střetu člověka s mimozemskou civilizací v daleké budoucnosti. V některých povídkách se lidé musí bránit útokům cizích ras, v jiných jsou naopak útočníky sami.

Knihu otevírá Trezor bestie (Vault of the Beast), jenž je první autorovou povídkou, kterou napsal v roce 1940. Sborník pak uzavírá Zástupná inteligence (The Proxy Intelligence), jež byla napsána v roce 1968. Povídky jsou v knize chronologicky uspořádány tak, jak je van Vogt napsal, čímž se české vydání odlišuje od anglického originálu z roku 1974.

Český název knížky Netvor a jiní vetřelci (anglický originál The Best of A. E. van Vogt) je zjevně odvozen z vynikajícího Netvora (The Monster), u nás dobře známého pod zcela jiným názvem Jako bájný Fénix, který obsah této povídky charakterizuje mnohem lépe.

Velká část van Vogtových krátkých prací posloužila jako základ pozdějších románů, některé jako Kočkaáááá (The Cataaaaa) nebo Proces (Juggernaut) ovlivnily svou originalitou řadu jiných autorů. Přestože od napsání většiny povídek uplynulo mnoho let, dodnes neztratily nic ze své působivosti.

Knížka rozhodně stojí za přečtení a především ti, co vyznávají zlatou éru sci-fi, by si ji rozhodně neměli nechat ujít.

  • A. E. van Vogt: Netvor a jiní vetřelci
  • vydala: Epocha, Praha 2007
  • přeložili: Pavel Medek, Petr Pujman
  • obálka: Martin Zhouf
  • 400 stran/299 Kč
2. května 2007, Marek Hrubý

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Netvor a jiní vetřelci

Netvor a jiní vetřelci
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč