Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Mrtví mohou tancovat ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Mrtví mohou tancovat, Jan Lipšanský

Lipšanský - Mrtví mohou tancovat

Každá kniha, která vyjde buď ve vlastním nákladu, nebo prostřednictvím malonákladového vydavatelství, jako je tomu v případě sbírky sci-fi povídek Mrtví mohou tancovat, je recenzentovi automaticky podezřelá. Zvlášť v době boomu české fantastiky, kdy i zavedená nakladatelství občas vydávají ne zrovna kvalitní tituly.
Sbírka Jana Lipšanského je poněkud zvláštní případ. Nejde ani tak o kvalitu jeho povídek, jako o jejich druh. Vesměs velmi krátké texty jsou inspirovány českou sci-fi z osmdesátých let a řekněme si na rovinu, že Pendolino domácí fantastiky dnes pádí po úplně jiných kolejích než lokálka, v níž se vezli autoři, kteří vycházeli v Ikarii v roce 1990.
Dobrá, styl psaní a způsob zpracování je jedna věc, nad tím by šlo ještě mávnout rukou. Druhá je příběh, který autor vypráví. Ve sbírce jich je šestadvacet. Vesměs velmi krátkých, které lze přečíst za deset minut. Originálních jich ale bohužel moc není. Pravda, tři jsou skutečně geniální, pár je docela dobrých, ale pořád zbývá asi tak dvacet, které jsou vesměs podprůměrné, a přestože jsou krátké, tak dokáží i docela nudit. Nápady v nich jsou nedotažené do konce a je vidět, že Lipšanského nebaví vytvářet delší texty. Většinu povídek napsal zřejmě za hodinu a s jejich propracováním a korekturami si moc práce nedal. Odpovídá tomu i styl psaní, který je uspěchaný a autor se někdy pachtí za pointou, aniž si vychutnává cestu k ní.

  • Jan Lipšanský: Mrtví mohou tancovat
  • vydala: Nová Forma, České Budějovice 2008
  • obálka: autor neuveden
  • 152 stran / 150 Kč

Recenze je převzata z magazínu Pevnost 9/2008.

20. října 2008, Leoš Kyša

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).