Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Kdepak je má kravička? ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kdepak je má kravička?, Terry Pratchett, Melvyn Grant

Pratchett Terry: Kdepak je má kravička

Smysl některých projektů a věcí mi zcela uniká. Nebo, lépe řečeno – jiný smysl než ten vytáhnout peníze z fanoušků a nadšenců, kteří si od svého oblíbence koupí cokoli. Tak třeba gumové figurky Harryho Pottera. Nebo vzpomínky osmého hobita v deváté řadě Bilbovy oslavy na natáčení Pána prstenů. A v trochu sofistikovanější formě třeba i kniha Kdepak je má kravička Terryho Pratchetta a Melvyna Granta.

Komu je taková věc vlastně určena? Dětem? Ale ne, to se jenom tak tváří. Zkuste dětem doma předčítat: Je tohle můj tatínek? Dělá na mě „Vyprdnoutsenato! Tisíciletej brouk a záprtek!“ To je Starej Smrďa Rum! Nebo ukazovat na obrázku plivajícího Samíka a chrchlajícího Jindru Rakváče.

A pochopitelně ani samotná pointa, v níž velitel hlídky Samuel Elánius původně dětskou knihu o poznávání zvířat mění na knihu o poznávání ankh-morporkských figurek, není určena dětem, protože ji nemají šanci pochopit.

Dospělým? Proč? Všechno, co se zde objevilo, už bylo odvyprávěno v předchozím románu BUCH!. Tak kvůli ilustracím? Možná kdyby je dělal Paul Kidby, tak by se dalo uvažovat o podobně výpravné publikaci, jako byl Poslední hrdina nebo Výtvarné umění Zeměplochy… ale ne, ilustrace Melvyna Granta jsou spíš na hraně parodie – takové té špatné, v níž se všichni pitvoří a myslí si, jak jsou při tom vtipní.

Kdepak je má kravička je tak v podstatě pouze recese, kanadský žertík, při němž se musí ti, co to vymysleli, za břicho popadat. Zejména v okamžiku, když se dozví, jaké davy lidí si tenhle nesmysl koupily a chtějí ho předčítat doma nahlas dětem před spaním.

  • Terry Pratchett, Melvyn Grant: Kdepak je má kravička?
  • vydal: Talpress, Praha 2007
  • přeložil: Jan Kantůrek
  • ilustroval: Melvyn Grant
  • 28 stran / 199 Kč
5. března 2007, Jiří Popiolek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).