Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Death Note - Zápisník smrti 2, Cugumi Óba a Takeši Obata

Óba  Cugumi a Obata Takeši : Death Note - Zápisník smrti 2

Co se dá čekat od inteligentního studenta plného ideálů, když se mu do rukou dostane předmět, s jehož pomocí by mohl změnit svět k lepšímu? Co když tím předmětem je nejdokonalejší vraždící zbraň vůbec? A co když jeho touhu zlepšit svět odstraněním zločinců nesdílí zákon představující detektiv? Souboj dvou géniů pokračuje…

L policistům příliš nevěří a proto požádal o pomoc FBI, která vyslala své agenty, aby prověřili příslušníky policie a jejich rodiny. Light si ale svého pronásledovatele všimne a něco takového si rozhodně nenechá líbit. Konečně se mu podaří zjistit jméno onoho agenta a potom mu už nic nebrání dotáhnout do konce plán na odstranění všech členů FBI, kteří mu stojí v cestě. Netuší však, jak moc svým tahem ovlivní ostatní figurky na šachovnici, protože ani L s ostatními vyšetřovateli ještě neřekli poslední slovo. Široká veřejnost stále méně L důvěřuje a stále více se bojí Lighta, který se stal známým pod pseudonymem Kira.

Druhý díl kultovní mangy je trochu osobnější než první. Situace se s každým krokem obou protagonistů vyostřuje a jejich pomyslná výměna názorů se stává nekompromisnější. Němé souboje jsou stále důmyslnější, ale čtenář neustále cítí, že brzy musí následovat něco ještě většího. L brzy pochopí, že po dobrém se s Kirou nedomluví. Od té chvíle si navzájem drzost nemohou vyčítat. Navíc Kirův útok na agenty FBI nezvedne ze židle jen L a Kira tak musí čelit nové překážce, která se zdá být nebezpečnější, než by si kdy myslel.

Přečtěte si i recenzi na Death Note – Zápisník smrti 1

Čtenáře budou jistě bavit myšlenkové pochody hlavních postav a může si být jist, že sebemenší detail jakéhokoli plánu mu tvůrci nezatají. Death Note je příběh se základy v psaní a datování, díky čemuž děj nabývá na autentičnosti. Překladatelka odvedla svou práci skvěle, nevypustila žádnou drobnost, ať už v novinových článcích nebo v Lightových zápiscích. Velmi zdařile si poradila i s tajnými zprávami, s nimiž Light provokuje L. Celý příběh začíná 28. listopadem 2003, druhý díl končí 8. lednem 2004. Jak dlouho to ještě potrvá, než jeden král na pomyslné šachovnici dostane mat?

Cugumi Óba a Obata Takeši : Death Note - Zápisník smrti 1

Death Note na Fantasyi:

Light používá Zápisník smrti velmi nápaditě, testuje ho jak jen může a nově nabyté znalosti o něm zužitkovává jak ve svých plánech, tak ve chvílích, v nichž musí improvizovat. Přehledně je vysvětluje i smrtonoši Rjúkovi, protože ani smrtonoši o svých zápisnících nevědí všechno. Všechny nové zkušenosti jsou poznamenány za každou kapitolou. Zápisník smrti je mnohem mocnější, než se zprvu zdálo.

Cugumi Óba svou identitu přísně drží v tajnosti a jisté je jedině to, že sbírá šálky a vymýšlí příběhy mang, zatímco sedí na židli s koleny pod bradou podobně jako osoba pozorující zpoza obálky druhého dílu Death Note čtenáře. A přitom ten mladý muž sedící v křesle není nikdo jiný než velký L. Jedná se o jeden z prvních momentů, kdy může čtenář pohlédnout detektivovi do očí a položit sobě i jemu otázku: „Stačíš na Kiru? Čí spravedlnost nakonec zvítězí?“ Odpověď je ještě daleko, ale cesta k ní bude rozhodně komplikovaná, zábavná a hlavně velmi napínavá. L a Kira jsou si v mnoha ohledech podobní a stačí jediné Lightovo selhání, aby se k němu L dostal. A oba to moc dobře vědí.

„Kira je dětinský a nerad prohrává. Já jsem totiž taky dětinský a taky nerad prohrávám. Takže ho chápu.“ – L (Death Note 2, str. 77)

Říct, že kresba Takešiho Obaty příběh pouze doplňuje, by nebylo fér, protože je velmi pečlivá, téměř by se dala označit za přesně vypočítanou. Každé prostředí je věrně popsáno, ale když je třeba zaměřit se na emoce postav, stačí pouze jednolité černobílé pozadí a věrohodně vykreslený výraz. Nebarevná kresba Death Note sluší a Takešhi Obata dobře ví, kdy jí přidat na detailech a kdy naopak vše vsadit na pouhé tváře.

Pokračování Death Note splnilo veškerá očekávání, která zde zůstala po prvním dílu. Možnosti Zápisníku, zdá se, ještě zdaleka nejsou vyčerpány a oba oponenti ještě mají hodně co říct. Nezbývá než doufat, že jejich ostrá výměna názorů neztratí na obrátkách, které získala.

  • Óba, Cugumi & Obata, Takeši: Death Note – Zápisník smrti 2 (Death Note 2)
  • Crew, 2011
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Takeši Obata
  • 200 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
10. března 2012, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Death Note - Zápisník smrti 1

Death Note - Zápisník smrti 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 190 Kč 171 Kč

Death Note - Zápisník smrti 2

Death Note - Zápisník smrti 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč

Death Note - Zápisník smrti 3

Death Note - Zápisník smrti 3
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč

Death Note - Zápisník smrti 4

Death Note - Zápisník smrti 4
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč