Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Death Note - Zápisník smrti 1 , Cugumi Óba & Takeši Obata

Cugumi Óba a Obata Takeši : Death Note - Zápisník smrti 1

Crew se činí a nabízí českému čtenáři další kultovní mangu – Death Note. Tentokrát se jedná o příběh sedmnáctiletého japonského studenta řídícího se heslem „účel světí prostředky“. Dá se ale vražda vůbec posvětit, byť úmyslem zachránit svět?

Student Light Jagami má vše, po čem by mladík jeho věku mohl toužit. Vysokou inteligenci přitažlivý vzhled, nejlepší výsledky, podporující rodinu. Není se čemu divit, že ho to brzy znudí. Náhoda mu však do klína hodí spolehlivou vraždící zbraň, nenápadný sešit, s jehož pomocí je možné zabít každého člověka jen se znalostí jeho jména a tváře. Light se rozhodne očistit svět od zla, tedy od zločinců. Jejich masové umírání ovšem policii neunikne, natož pak geniálnímu detektivovi L, který se rozhodne tajemného vraha chytit. Souboj inteligencí začíná.

Manga se čte klasicky zezadu a tedy zprava doleva. Právě pro ty, kteří se s mangou setkávají poprvé, je hned na poslední stránce mangy velkým písmem napsáno „STOP, toto je konec knihy“. Fanoušky pobaví a nezasvěceným usnadní práci s orientací v textu. Není těžké odlišnému stylu přivyknout.

L i Light jsou napsáni zcela uvěřitelně. Vzorný Light má jako správný teenager spoustu ideálů o stvoření dokonalého světa, jehož bohem se stane, a jako nejlepší student v oblasti Kantó má také dostatek nápadů, jak L provokovat a zároveň mu unikat. L se k němu blíží způsobem, který je důmyslně útočný (čímž zcela potvrzuje svou pověst nejlepšího detektiva století) a zároveň nejedná tak jistě, jako by předem mangu četl. Rovněž si důkladně chrání svou identitu, a tak zůstane velkým tajemstvím nejen Lightovi, ale i samotnému čtenáři. Z bezprostřední blízkosti navíc vše neutrálně komentuje smrtonoš Rjúk, původní majitel zápisníku smrti, který se prostě jen nudil.

Cugumi Óba v roce 2003 začal s vyprávěním poměrně jednoduchého námětu. Příběhu ovšem vdechl život plný nesčetných podstatných drobností a propracoval ho do takové podoby, aby čtenář nedokázal odtrhnout oči. Intriky hlavních protivníků negradují postupně, ale již s úderem druhé kapitoly (tedy hned po úvodu) se nekompromisně rozjedou. Death Note nabízí velmi podmanivý děj prostý jakýchkoli neskousnutelných šíleností. Na první pohled se vraždící zápisník v rukou puberťáka může zdát směšný, ale rozvoj příběhu pokládá čtenáři první z mnoha základních otázek: Na čí stranu se postaví? Na stranu Lighta nebo na stranu L? Takeši Obata doplnil scénář o velmi sympatickou a propracovanou kresbu, která, ač černobílá, nepostrádá detaily ani hraného filmu.

Dá se předpokládat, že na první české vydání Death Note se vrhnou především fanoušci mangy a velmi věrného anime, které po celém světě zbožňují tisíce čtenářů i diváků. Čtenáři zvyklí na anglický přepis jmen a japonskou terminologii mohou hned na prvních stránkách zažít menší šok. Překladatelka Anna Křivánková se totiž potýkala s problémem přeložení jmen a označení. Nakonec se rozhodla pro českou transkripci, která je v současné době nejvíce využívána (a fanoušci nebudou mít velký problém si zvyknout na jméno Rjúk namísto Rjuuku). Stejně tak české označení smrtonoš pro shinigamiho může fanouškům znít směšně, ale je nutné uznat, že význam slova je vystižen přesně.

Je třeba si uvědomit, že se jedná teprve o první část dvanáctidílné mangy, tedy ty nejpodstatnější a nejšťavnatější souboje se teprve rozjedou. Oba géniové zatím ukázali jen velmi málo ze své troufalosti, odhodlanosti, neochoty prohrát a hlavně nápaditosti. První díl končí právě náčrtem jednoho takového plánu.

Hodnocení: 90 %

16. září 2011, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Death Note - Zápisník smrti 1

Death Note - Zápisník smrti 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 190 Kč 171 Kč

Death Note - Zápisník smrti 2

Death Note - Zápisník smrti 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč

Death Note - Zápisník smrti 3

Death Note - Zápisník smrti 3
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč

Death Note - Zápisník smrti 4

Death Note - Zápisník smrti 4
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč

Pevnost 08/2013 + komiksová kniha Death Note - Zápisník smrti 1

Pevnost 08/2013 + komiksová kniha Death Note - Zápisník smrti 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 129 Kč 116 Kč