Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Město zvláštního ohně v šedé zóně průměru, Tommy Wallach: Zvláštní oheň

Wallach Tommy: Zvláštní oheň

Těch co přežilo, zůstalo jen málo, ale během staletí se spojili a vytvořili novou civilizaci – založenou na víře, že chyby minulosti se nikdy nesmí opakovat. Bratři Clive a Clover, synové respektovaného hodnostáře, strávili svůj život tím, že šířili toto evangelium. Když však objeví komunitu, která chce znovu obnovit rouhavé technologie minulosti, postaví se město proti městu… a bratr proti bratru.

Hlavní hrdinové putují spolu se svým otcem a dalšími příslušníky Církve a šíří evangelium. Narazí ale na společnost, která by se chtěla vrátit k technologiím, jež v minulosti donutily Boha seslat na svět Dceru, a zničit ho tak ohněm. Clive a Clover musí těmto šíleným inovacím zabránit – co když je ale právě tento spor rozdělí?

Na začátek by neuškodilo si oba bratry představit. Clivovi je osmnáct, Cloverovi šestnáct. Oba mají rádi stejnou dívku. Clivovi ale byla přislíbena na základě toho, že je prvorozený. Clovera na to konto pohltí žárlivost a žal, protože na dívce mu opravdu záleží. Gemma, dívka, která stojí mezi oběma bratry, má ráda Cliva a nemůže se dočkat jejich svatby. Otec obou sourozenců je místní honor, duchovní kazatel, který se snaží na různých místech země obrátit lid na víru v Boha, Dcery a Gravitaci.

Tommy Wallach ve třech bodech

  1. Kromě psaní se věnuje i hudbě.
  2. Jeho prvotina, Všichni jsme hleděli vzhůru, byla přeložena do více než tuctu jazyků.
  3. V prosinci tohoto roku oslaví šestatřicáté narozeniny.

Gemma ale není jediná ženská postava v příběhu. Najdeme tu ještě Paz, která nešťastnou událostí přijde o otce a vidí to na vlastní oči. Umře rukou někoho, koho Paz poznává a plánuje pomstu.

Do postav se dá zamilovat opravdu snadno, autor je popisuje detailně, takže to místy působí, že jsou hlavní hrdinové něco jako vaši přátelé, a dá se s nimi díky tomu velice dobře ztotožnit.

Samotný námět knihy má poměrně velký potenciál, co však pokulhává, je jeho zpracování. Tommy Wallach to celé pojal poněkud nešťastně, jakoby zamýšlel toho na každou stránku dostat co nejvíce, což ale v důsledku vytváří směs, která působí zmateně a chaoticky. Kdyby byla kniha stručnější, napsána s větší chutí a elánem a autor by se do některých pasáží pořádně obul, celkový dojem by vyzníval mnohem lépe.

V konečném důsledku Zvláštní oheň spadá spíše do šedé zóny průměru. Nelze ho zařadit mezi přelomová díla, ale zároveň se drží daleko i od spodních příček pomyslného literárního dna. Knihu táhne dolů hlavně autorův styl psaní, který působí příliš chaoticky. Pozornost si však do jisté míry zaslouží, minimálně pro její zajímavý, neotřelý námět.

  • Tommy Wallach: Zvláštní oheň
  • CooBoo, 2018
  • Překlad: Marie Šindelářová
  • 328 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
4. listopadu 2018, Simona Irlbeková

Zvláštní oheň

Zvláštní oheň
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč