Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zrozená z krve, chladu a popela, předurčena změnit koloběh osudu, Adrienne Youngová: Klan

Youngová Adrienne: Klan

Sedmnáctiletá Ealyn je bojovnice. Každý centimetr jejího těla i duše prahne po bojové vřavě. V zemi, odkud vane nehostinný ledový vítr, zimy jsou krutě mrazivé a jídla je poskromnu, to ani jinak nejde. Drsný kraj si žádá drsné obyvatele, slabí nemají v těchto podmínkách nejmenší šanci. Buď se přizpůsobíte, nebo zemřete. Tak to chtěl Sigra, bůh Asků. Jen chrabří válečníci, které prověřila bitva sama, se k němu mohou připojit na věčnosti v Solbjorgu. Čest je více než život. Skonat v bitvě proti nepříteli je ta největší čest, které se vám může dostat. Jen slaboch nebo zrádce by odmítl možnost zapsat se do dějin. Zemřít s druhy po boku je štěstí, odměna!

Jenže dívčinu nečeká kýžený odchod na věčnost, ani sladké vítězství. Místo toho v jedné z potyček s nepřátelským kmenem padne do zajetí. Má se z ní stát otrok, špinavá lůza v rukou uchvatitelů. Měla by spáchat sebevraždu, odejít se vztyčenou hlavou. Nicméně to nedokáže, jejím věznitelem totiž není nikdo jiný než Irin, její bratr. Bratr, kterého dlouhé roky oplakávala, teď se z něj vyklubal zrádce, který zavrhl ji a spolu s ní i svou vlastní krev.

Severská mytologie je opravdu kýženým tématem. Ať již patříte mezi milovníky historie, starých kultur, nebo jen vyznavače moderních trendů, stejně si vás najde. A tak není divu, že i klasické fantaskní prostředí s tímto stereotypem tak ochotně pracuje. Chcete špičaté helmy, obří sekery a namakané bojovníky? Máte je mít.

Autorka se se čtenářem příliš nemaže a rovnou ho hází na minové pole, přesněji řečeno přímo doprostřed krveprolití dvou nejmocnějších klanů. Právě za zvuků bojového ryku, řinčení seker a mečů, se máte možnost seznámit s pilotní protagonistkou celé dějové linie. A již od prvních chvil je zhola jasné, že se nejedná o žádnou křehkou květinku, která by se zhroutila v náporu problémů. Tahle dáma rozhodně nepotřebuje žádného prince na bílém koni, ze všech problémů se snadno dostane sama. Je odvážná, nelítostná, ale v téže chvíli milující. Pro svou rodinu a přátele by udělala doslova cokoli.

Adrienne Youngová v pěti bodech

  1. Rodilá Texasanka a gurmán se zálibou v historii.
  2. Má ráda tematiku cestování v čase.
  3. Pokud zrovna nepíše, tak ráda navštěvuje antikvariáty a hledá zajímavé knihy.
  4. Žije se svým manželem a čtyřmi dětmi na západním pobřeží.
  5. Klan je její debutový román.

I přesto, že se jedná o atypicky tvrdé prostředí, které si rozhodně nebere servítky, tak autorka zvolila až překvapivě jednoduchý styl vyprávění. Spisovatelka z tohoto ledového světa odkrývá jen malý zlomek, který je nezbytně nutný proto, aby do sebe jednotlivé příběhové komponenty dokonale zapadaly. Díky tomuto umnému počinu tak nemusíte mít strach z toho, že byste se nedej bože zamotali ve spleti jmen, či všemožných interakcí mezi postavami. I přes tento postranní úhybný manévr však zůstala zachována prvotní atmosféra celé knihy, spolu s jejím jedinečným charakterem.

Ačkoli příběhová linie není žádným akčním bijákem, ze kterého by po hektolitrech odkapávala červená krev, tak i přesto zde není nouze o překvapivé zvraty. Jednotliví hrdinové se neustále vyvíjí v čase a prostoru, nacházejí nové životní cesty. Vírou, emocemi, ale i nádechem nepřátelství knížka doslova přetéká.

V konečném závěru lze konstatovat, že Klan pojednává o dívce, která se i přes veškeré svízele osudu nevzdává. Je odhodlaná najít svou jedinečnou pravdu. Je to protagonistka, kterou nejen náš literární svět rozhodně potřebuje!

  • Adrienne Youngová: Klan
  • Fragment, 2019
  • Překlad: Ondřej Kratochvíl
  • 320 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)
6. června, Anastasja Višťalová

Klan

Klan
Vložit do pytle na zboží  Koupit 369 Kč 332 Kč