Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Žoldnéři ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Žoldnéři, Tomáš Bartoš

Bartoš Tomáš: Žoldnéři

Na českém trhu se objevují stále další a další nové tváře s více či méně zajímavými tituly. Mezi ně můžeme počítat i Tomáše Bartoše a jeho prvotinu Žoldnéři. Jedná se o samostatný román, jejž můžeme zařadit do žánru military SF akčního ražení.

Děj se odehrává v polovině dvacátého třetího století v naší sluneční soustavě po blíže nespecifikovaném válečném konfliktu na mrazivé planetě Pluto, kde teploměr ukazuje teplotu mínus dvě stě čtyřicet stupňů pod nulou.

Skupina elitních hi-tech žoldnéřů provede tajný výsadek, během kterého mají splnit extrémní úkol: získat pro svého zaměstnavatele kontrolu nad vědecko-průmyslovou bází, kde se v předválečné minulosti prováděl zakázaný výzkum biologických nanotechnologií, a to s minimálními ztrátami na životech civilistů a nepatrným či žádným poškozením majetku. A k tomu mají za úkol ještě maličkost, udržet vše do příletu posil, které přeberou vše do svých rukou. Jenomže celá akce se zvrtne.

Příběh se odehrává dle známého používaného žánrového schématu: nejlepší jednotka (tady žoldnéři) dostane úkol, který splní bez vážnějších potíží. Nastávají komplikace. Na základně a v jejím okolí se začínají ztrácet lidé. Objevuje se neznámý neviditelný nepřítel, umělá inteligence, cizáci z vesmíru, a nakonec se proti žoldákům obrátí i sám zaměstnavatel a pokusí se je odstranit. Následuje boj na všech frontách, z něhož vyjdou žoldnéři, dá-li se to tak říci, vítězně.

Zhruba celou první třetinu knihy se Žoldnéři podobají Mariňákům Roberta Fabiana. Jediný větší rozdíl mezi autory je v tom, jakou výzbrojí jejich hrdinové disponují, a tím, že Bartošovi žoldnéři si s sebou berou novináře, který vše dokumentuje.

Střední pasáž Žoldnéřů vnáší do schématu nové zajímavé prvky. Popis závěrečného souboje je ale opět velmi podobný výše zmiňované Fabianově knize.

Žoldnéři rozhodně nepatří mezi díla, u kterých se čtenář bude nudit. Dokážou (hlavně v závěru) zcela pohltit a vtáhnout do děje. Akce v románu postupně nabírá na obrátkách už od začátku a vydrží to až do konce. Kniha si tak udržuje tempo vyprávění prakticky po celou dobu.

Čím hlouběji se čtenář knihou propracovává, tím je příběh lepší a napínavější a tím méně je možné se od stránek odtrhnout. Také závěr románu je povedený a v rámci možností daných žánrem i netradiční.

Přesto (nebo právě proto), že jsou Žoldnéři v mnohém podobní už zmiňovaným Mariňákům, se mi velmi zamlouvali. A proto je rozhodně všem fanouškům tohoto subžáru – military sci-fi – doporučuji.

  • Tomáš Bartoš: Žoldnéři
  • vydal: Klub Julese Verna 2007, Triton 2006
  • obálka: Marek Hlavatý
  • 360 stran / 215 Kč
20. února 2007, Marek Hrubý

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).