Zloděj, pirát, spodina, Conan je vždy hrdina!, Robert E. Howard: Conan z Cimmerie 5
![]() |
Člověk nemusí být zrovna vystudovaný sociolog, aby si dokázal dát dvě a dvě dohromady. Když někdo pochází z nehostinného, drsného prostředí, v němž se musí spolehnout jen na vlastní schopnosti, vyroste z něj spíš neúprosný otesánek než ubrečený nekňuba. Hornatý, zalesněný terén Cimmerie je přesně takovým místem. A tak není divu, že místní rodák Conan skutečně není žádné ořezávátko.
Tuzemští čtenáři se o nezdolnosti barbara Conana mohou přesvědčit na řadě míst. Jedním z nich je i série francouzských komiksových adaptací, jejíž v pořadí pátý svazek nazvaný Plíživý stín a jiné příběhy vyšel v českém překladu loni. Série, kterou redaktorsky zaštítil francouzský překladatel, editor a znalec Conanova světa Patrice Louinet, pracuje se zajímavým autorským konceptem, neboť každou ze slavných povídek Conanova stvořitele Roberta E. Howarda nakladatelství svěřilo jinému tvůrci, případně tvůrčímu týmu. Napříč jednotlivými svazky se tak čtenář setkává s rozdílným scenáristickým i kreslířským uchopením Howardova fiktivního světa. Nutno dodat, že to není vždy ku prospěchu věci. Zejména recenzovaný pátý soubor z tohoto srovnání nevychází zrovna nejlépe.
Slabin některých povídek si je dobře vědom i editor Patrice Louinet, který dokonce v jednom ze svých zasvěcených doslovů otevřeně přiznává, že titulní Plíživý stín „nedosahuje kvalit pozdějšího mistrovského kusu“, tj. povídky Rudé hřeby, která se objevila ve třetím svazku série. Louinet oba texty srovnává i proto, že rozvíjejí tentýž motiv: Conan se v nich vždy po boku spoře oděné krásky ocitá v podivných, geograficky vyloučených lokalitách – v Plíživém stínu je to zdánlivě vylidněné město uprostřed pouště –, a musí se popasovat s obtížemi, na které tam narazí. A skutečně si jsou oba texty v lecčems podobné, mj. i v tom, že města, která se původně zdají být vítaným útočištěm před hrozící smrtí, se nakonec ukážou být stejně nebezpečná jako pobyt před jejich branami. Vlastně by bývalo bylo lepší se jim vyhnout.
Problém s titulní povídkou, jejíhož scénáře se ujal Christophe Bec, výtvarného zpracování pak Stevan Subic, není ani tak v komiksové adaptaci, která ještě snese určitá měřítka, ale především v původním Howardově textu. Premisa spícího města, které je navzdory nečinnosti obyvatel plně soběstačné, přestože v něm řádí temný netvor, v sobě skýtá tolik logických bot a nedotažků, že nedává moc smysl ani v silně pokřiveném fantasy světě. A ruší to natolik, že to čtenáři bere i poslední kousky radosti z jinak slibně znějící premisy i vizuálně povedené adaptace.
Takřka na opačném pólu spektra stojí příběh Bůh v míse, který adaptoval Doug Headline a kreslil Emmanuel Civiello. Howardův příběh začíná jako konverzační detektivka, která se až závěrem překlopí v akční rozuzlení. Jenže autoři adaptace na malém prostoru neustále střídají úhly pohledu, jednotlivé postavy se zjevují a mizí jako na běžícím páse a vše působí jaksi levně a sešité horkou jehlou. V součtu s poněkud matoucí kresbou nezbývá než si povzdechnout, že z tohoto Howardova jednoduchého příběhu se určitě dalo vymáčknout víc.
A tak může čest rozkolísanému svazku zachránit jen závěrečná povídka Černý cizinec scenáristy a kreslíře Jean-Luca Masboua. Jenže daří se to? Příběh, který dostal Masbou na starosti, má sice určité kouzlo, nicméně to rozhodně nespočívá v jeho originalitě, spíše v do očí bijící konvenčnosti. Stručně řečeno jde o pirátský příběh vyzdobený tradičními rekvizitami žánru od nebezpečných domorodců až po tajemný poklad. Bohužel scénář nedovoluje čtenáři, aby se v ději lépe rozkoukal, neustále přivádí na plac další vedlejší postavy, a celkově působí trochu neohrabaně. Ostatně není žádným tajemstvím, že původní Howardův text byl redaktory pulpových magazínů zamítnut. A ani francouzská adaptace výše uvedené slabiny nedokáže překrýt.
Pro každého, kdo chce mít sérii na poličce kompletní, je pátý svazek Conana z Cimmerie tak jako tak nezbytností, příliš čtenářské radosti ale nerozdá. Zkušeným redaktorům nakladatelství Argo ostatně muselo být od počátku jasné, že z tohohle komiksu žádné velké terno nebude. Posvěcením jeho vydání vzdor zmíněným nedostatkům tak prokázali značnou dávku shovívavosti.
- Robert E. Howard: Conan z Cimmerie 5
- Argo, 2024
- překlad: Richard Podaný
- 196 stran, 748 Kč (v e-shopu Fantasye již za 673 Kč)