Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zlatý věk, John C. Wright

Wright John C.: Zlatý věk 01

Zlatý věk Johna Charlese Wrighta je jedna z knih dívajících se do opravdu vzdálené budoucnosti. Možná najdeme díla, která autoři posunuli po časové ose ještě víc, ale pravděpodobně ne po ose evoluční – vývojové.

V hyper daleké budoucnosti se lidé stali vládci planetární soustavy, ovlivňují činnost Slunce, osídlili mikrovesmír Jupitera a proměnili ho v malou hvězdu. Spořádaní občané se pohybují jen ve virtuální realitě, sofistikovaná technologie umožňuje, aby měl každý tu svou a přesně podle ducha demokracie nenarušoval vnitřní světy ostatních. To není všechno, nejdále autor dotáhl svou myšlenku v samotném vývoji lidí – jako druhu homo sapiens sapiens. Lidé už nejsou jen tvorové s jednoduchým biologickým mozkem. Již několik tisíciletí jsou nesmrtelní, tedy přesněji ti, co si nepřejí umřít a mají dostatek zdrojů pro uchovávání svých eg jak v reálném, tak ve virtuálním prostoru.

Vylepšování a doplňování primitivního biologického základu různými biologickými i elektronickým nadstavbami, manipulace vlastním podvědomím a jeho využívání v životě je běžné. Lidé se na své přání mohou – a často tak činí – stát něčím zcela jiným než pouhým člověkem. Právě přístup k tomu, jakým způsobem jedinci manipulují, modelují své já, se v této futuristické společnosti stává klíčem ke kastování.

Hlavní hrdina patřící k elitě, stříbro – šedé veskrze racionální a realistické škole či kastě, postupně zjišťuje, že se skupinou lidí, útvarem zastupujícím jakýsi zdravý rozum lidstva, nebo chceme-li jeho pud sebezáchovy, uzavřel dohodu, jejíž součástí byl fakt, že přišel o část vzpomínek. Proč ne, v univerzu Johna Wrighta je běžné, že lidé se zbavují zbytečných nebo nepříjemných vzpomínek. Jenomže hrdinu jeho paměťová ztráta uvádí do stále větších a zlověstnějších problémů a on zjišťuje, že ho okolnosti nutí chovat se proti jeho přirozenosti – je zosobněním tvůrčích sil, odvahy a nezdolnosti a čímsi vzdáleně evokuje postavu Prométhea.

Právě v porovnání s jeho viděním světa autor vykresluje až nebezpečnou zkostnatělost lidské civilizace, jejíž představitelé, ač podobni bohům, se stávají diktátory ovlivňujícími a rozhodujícími o osudech všech ostatních.

Autor je vzděláním filozof a z textu je to znát, ať už ve struktuře jazyka, který, i když je prošpikován moderními termíny, má v sobě jakousi antickou vznosnost a monumentalitu kleneb obrovských chrámů.

V textu se objevují filozofické motivy (neštěstí jednoho výměnou za štěstí všech ostatních, právo na naprosté sebeurčení vlastního osudu jednotlivce za předpokladu, že svým rozhodnutím neovlivní někoho jiného a mnohé další).

Autor na stovkách stránek předestírá čtenáři naprosto fantastický, ale současně uvěřitelný svět jedné z našich budoucností. A čím podrobněji mu čtenář rozumí, tím jistější si je, že tak to nemůže fungovat, že pravá utopie, ryzí Zlatý věk, neexistuje a někde se musí skrývat zlo. A to je zde ukotveno v samotné samozáchovné hierarchii celého blahobytného lidského světa.

Právě složitost a náročnost prezentace lidského vesmíru je někdy na překážku vlastního příběhu, který oproti extrémně propracovaným kulisám působí občas trochu jednoduše a hlavní hrdina naivně – náhlé myšlenkové či dějové zvraty jsou ne zcela uvěřitelné. Pokud člověku radí umělá inteligence s řádově vyšším IQ, než má on sám, měl by být připraven na spoustu alternativ…

V samotném závěru knihy, kdy vlastní děj pomalu spěje k očekávanému závěru, však přichází nečekaný zlom – z virtuálu se hlavní hrdina dostává do skutečného světa, odkázaný jen na své fyzické a mentální schopnosti (samozřejmě s podporou jeho soukromé technologie – obleku vytvořeného z umělého prvku s protonovým číslem devět set a vybaveného nanotechnologií nejvyššího řádu). A vyhnanec z ráje sestupuje do pekla, jímž je v tomto případě planeta Země. Zřejmě, pravděpodobně…

Konec nic neřeší, jen otevírá množství otázek, představ, spekulací a vzbuzuje zvědavost, co bude dál. A čtenář má šanci ji uspokojit, protože Zlatý věk má pokračování v knihách The Phoenix Exultant a the Golden Trascendence, obě naštěstí připravované k vydání nakladatelstvím Laser-books.

Zlatý věk je zvláštní román. Spíš nutící k zamyšlení a rozvíjející představivost než vybízející k hltání stránek a opájení se akcí. Vyžaduje typ čtenáře, který se nebojí se těmto impulsům poddat.

  • John C. Wright: Zlatý věk
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2007
  • přeložil: Vladimír Lackovič
  • obálka. Stephan Martiniere
  • 384 stran / 249 Kč
14. května 2007, Miroslav Žamboch

Diskuze k článku

Ad Zlatý věk
lekop - 14. 05. 2007 11:16

Tohle je šílená knížka. Věta: "Jeho celé jméno znělo Faeton Primus Radamantus Humodifikovaný (augmentací) Neupravený, Indepovědomí, základní neuroforma. Stříbro-šedá manorální škola, Éra 7043 ("Znovuprobuzení")" říká vše. Jako ten Kaiser, když kdysi v Kouzelníkovi vyprávěl španělský vtip. Těžké, skoro nečitelné, akorát tak na dobu, kdy máte volno.
RE: Ad Zlatý věk
Jupiter - 09. 07. 2007 15:50

Je to skvela knizka pro fandy hard SF. Ze zacatku trosku slozitejsi, ale jak se dostanete do obrazu, tak nema chybu. Precetl jsem skoro na jeden zatah. Popisy technologii podobne detailni a vizionarske jako v Reynoldsovi. Dej je poutavy a zajimavy a nuti k zamysleni. Zkuseny ctenar SF nebude mit problemy s pochopenim. Uz se tesim na Phoenix exultant. Vivat Faeton! :-)
Zlaty vek
Jarda - 16. 07. 2007 10:06

Naprosto skvele, kdyz jsem to cdetl, tak jsem si pripadal jako kdyz jsem poprve cetl Neuromancera od Gibsona. V Ikarii v roce 2006 vysly podobne povidky (Matrjoskove mozky)... Obdobna je i knizka Solipsystem. Doporucuju.
RE: Zlaty vek
cyberstorm - 30. 07. 2007 13:17

Ake mozky???? Nikde som nic takeho nenasiel :( A rad by som si to precitat
RE: Matrjoškové mozky
Jan Vaněk jr. - 31. 07. 2007 15:41

http://en.wikipedia.org/wiki/Matrioshka_brain - patrně jde o povídky z cyklu Accelerando od Charlese Strosse.
RE: Matrjoškové mozky
cyberstorm - 10. 08. 2007 15:16

Dik za pomoc. Tak si uz len pockat, kym u vas vyjde Accelerando. Jo, a co sa tyka Wrighta a jeho Zlateho veku, este som ho sice nezacal citat, ale uzasne sa mi pacila jeho poviedka v Ikarii - Za noci bdim. uzasna imaginacia, mam rad take diela, kde sa vyspela technika podoba magii a jej tvorcovie su div ze nie uctievani ako bohovia (svojim sposobom aj Clarkove Mesto a hviezdy, McAuleyho Konfluence, Zelazneho Pan svetla)... Takze teraz uz len sa pustit do Zlateho veku :)
RE: Ad Zlatý věk
joshik - 09. 11. 2009 17:37

No je vidět, že si neplatíš výpočetní čas žádného ze sofoteků, jinak by ti to bylo úplně jasné. :)
RE: Ad Zlatý věk
joshik - 09. 11. 2009 17:37

> Tohle je šílená knížka. Věta: "Jeho celé jméno znělo Faeton > Primus Radamantus Humodifikovaný (augmentací) Neupravený, > Indepovědomí, základní neuroforma. Stříbro-šedá manorální škola, Éra > 7043 ("Znovuprobuzení")" říká vše. Jako ten Kaiser, > když kdysi v Kouzelníkovi vyprávěl španělský vtip. Těžké, skoro > nečitelné, akorát tak na dobu, kdy máte volno. > No je vidět, že si neplatíš výpočetní čas žádného ze sofoteků, jinak by ti to bylo úplně jasné. :)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Zlatý věk

Zlatý věk
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč