Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ze skokanky je Hvězdný tulák, co musí v podzemí ustát klaustrofobii a ztrátu sil i své lásky ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ze skokanky je Hvězdný tulák, co musí v podzemí ustát klaustrofobii a ztrátu sil i své lásky, Ann Aguirre: Hvězdný tulák (Šeroprostor 2)

Aguirre Ann: Hvězdný tulák

Navigátorka Jaxová má být mentorkou nové generace skokanů. Jenže ta zatím neexistuje, proto je bez práce i bez financí. Ale záhy přijde nabídka, co se neodmítá. Vláda Sirantu požádá, aby se stala velvyslankyní na domovské planetě Brouků. Na místě, odkud pochází lovec odměn Vel. Má to ale háček. O přijetí nabídky hrdinku požádá i matka, prý na tom závisí její život. Což znamená, že to vůbec není dobrý nápad. Má ale na vybranou?

Série vesmírné science fiction spíše pro dámy Šeroprostor přivádí k fanouškům (nebo spíše fanynkám?) již podruhé Sirantu Jaxovou. Skokanku, jež díky speciálnímu genu dokáže navigovat kosmickou loď tzv. šeroprostorem (místem/způsobem, jímž zde probíhá mezihvězdné cestování), čeká i ve Hvězdném tulákovi zábavná porce téměř neřešitelných problémů. Tedy, pobaví se asi hlavně čtenáři, Siri a ostatním do smíchu rozhodně nebude.

Autorka romantické fantastiky Ann Aguirreová znovu šikovně propojila náměty klasické sci-fi, jako je prostředí vzdálené budoucnosti, vesmírných skoků, více či méně problémových mimozemských civilizací nebo galaktických zločineckých organizací a lidské UI s komplikovanými párovými vztahy, nemluvě o nečekaných zdravotních problémech energické hlavní hrdinky.

Sirantin kariérní postup by ji mohl stát krk i vztah

Navigátorské eso Siranta Jaxová pomohla rozprášit zločinnou korporaci, pro niž létala. Učení skokanských nováčků je ale hudba budoucnosti a ona je na mizině. Do té doby, než jí kancléř nabídne post velvyslankyně na planetě Vtíračů, rodišti jejího přítele Velitha Il-Noka. Mise je nebezpečná z více důvodů, spolupráce s Brouky je však nutná. Siri chce přijmout, ale zatím váhá. Když nepoletí, matku zavraždí. To samé, když mise uspěje.

Ale jedno po druhém. Na Sirantu je spáchán atentát, proto zvolí vlastní dopravu a úplnou náhodou Sirina kamarádka Dina jednu kocábku vyhraje. Majitel ji chce zpět, ale má smůlu. Protože však jde o Marchova bývalého parťáka, přijmou do posádky alespoň Zkrata a dva další. Záhy však musejí nouzově přistát na záchranné stanici. Jenže tam nejsou sami. A problémy zdaleka nekončí. Celá posádka si musí poradit s mimozemšťany, ještě horšími emzáky a nakonec i s lidmi, kteří touží po moci a jdou přes mrtvoly.

Držte si klobouky, letíme do vesmíru. Na chvíli…

Zatímco v předchozím dílu se často někam létalo, pocitově se velká část Hvězdného tuláka odehrává v uzavřených prostorech. Není podstatné, zda jde o liduprázdné chodby a hangáry záchranné stanice, ukrývající nechutné tajemství, o podzemní tunely plné uprchlíků, co nemají kam jít, nebo o luxusní základnu vlastněnou zločinci s bílými límečky. Možná takto děj působí jen na čtenáře, kteří podzemí a prostory, z nichž není úniku, nemilují.

Jisté je, že ve druhém dílu série Šeroprostor je Siranta nepřetržitě v pasti, ať přeneseně či doslova. Od úvodní tíživé finanční situace, přes smrtící a složitou misi (na které závisí osud milionů lidí i její matky) či lidožravé ufouny, až k symptomům podivné choroby a kradmému odcizování jejího milence. Zjizvená navigátorka s oholenou hlavou nenávidí nutnost být odkázaná na druhé. Čím více se ale brání pomoci, zejména od svého milého, tím je situace horší.

Snaha mít vše pod kontrolou zraňuje Marchovo ego, což je pro jejich vztah vražednější než chybějící kštice či sexy hadříky. Každý z jejích přátel sice ví, že není žádná cíťa a dříve nebyla schopná nějaké empatie nebo výčitek svědomí, přerodem z nafrněné hvězdy v hrdinku se ale její EQ o dost zvýšilo. Natolik, že v množství pocitů vidí problém. Kromě žárlivosti a pochybností o svém vzhledu i činech vůbec ji najednou trápí i problém vlastní smrtelnosti.

Space opera se mění ve speleologickou výpravu

Kromě přemítání hlavní hrdinky přivádí pokračování Šeroprostoru ke čtenářům již známé postavy (Sirantu, Marche, Dinu, Doktora, Vela nebo Keri s Lexem), ale i pár nových slibných hrdinů, kteří „překvapivě“ ukrývají mnohá tajemství. Od zdravotního stavu, přes zvláštní schopnosti až po jejich původ jsou Zkrat, Kora, Jael, Constance nebo i Trefa zajímavou sbírkou individualit. Občas se možná objevují trochu příliš vhod, ale zase ne tolik.

Což je pro hlavní hrdinku a její přátele jenom štěstí. Jeden po druhém odkrývají nováčci i ostřílení borci své trumfy a čtenáři si užívají, jak mají jejich hrdinové během celého vyprávění plné ruce práce s přežitím. Sem tam se odhalí i část minulosti některých z nich, protože ovlivňuje budoucnost stejně jako aktuální činy a události.

S prvním svazkem cyklu pojí Hvězdného tuláka známí hrdinové i některé již použité nápady – třeba setkání hned se dvěma druhy lidožravých monster (ovšem tentokrát za mnohem působivějších okolností) či kontakty se zločineckou organizací. Svazek jde směrem, jenž nastínil první díl a zároveň nadnesené náměty úspěšně rozvíjí i rozšiřuje.

Anne Aguirre v pěti bodech

  1. Vyrůstala v bílém domě uprostřed kukuřičného pole, jako větší získala titul z anglické literatury, aby se nakonec stala úspěšnou autorkou bestsellerů New Yor Times a USA Today.
  2. Svou debutovou knihu Šeroprostor (série Siranta Jax – šest dílů plus trilogie Dred Chronicles z tohoto vesmíru) vydala v roce 2008 poté, co se při četbě současné fantastiky (McKinleyová, Briggsová, Shinnová, McKillipová, Owensová, Willisová či Smith-Readyová) rozhodla také psát.
  3. Kromě romantické sci-fi píše také urban fantasy (série Corine Solomon), společně s manželem tvoří steampunkový cyklus (Apparatus Infernum) a má na kontě i několik antologií.
  4. Věnuje se ale i tvorbě pro mládež – dystopická trilogie (The Razorland), trilogie paranormálně-hororově-romantická (The Immortal Game) i romantická (The 2B).
  5. Nyní píše na plný úvazek a žije v Mexiku s manželem, dětmi i nejrůznějšími domácími zvířaty.

Pokračování space opery pro ženy nazvané Šeroprostor je koktejlem žánrových vychytávek, okořeněných několika nečekanými odhaleními, téměř nepřetržitým plížením (při němž mají čtenáři nervy napjaté k prasknutí), několika krvavými bitkami, záchranou na poslední chvíli nebo občas příliš naturalistickými detaily. Je zkrátka od titulní ilustrace (i když porost na Sirině hlavě by zde asi měl být kratší) až k poslední větě lepší a barevnější než byla jednička.

Určité debutové nejistoty a většiny drobných nedostatků se Ann Aguirreová zbavila, a díky tomu se dá soudit, že fanoušky čeká řádka dalších zábavných, akčních i napínavých setkání x-tého druhu. Mnohé zápletky a obrazy, které v příběhu použila, by se asi daly najít v kultovních sci-fi dílech (Vetřelec, Černočerná tma), umí je však spojit do svěžího vyprávění, které čtenáře nenechá vydechnout a ještě na ně co chvíli vybafne.

Milovníky technické či military sci-fi nebo geniálních a originálních vynálezů nebo zápletek možná nenadchne, ale čtenáři (nejen s chabým technickým vzděláním) milující (vesmírná) dobrodružství si cyklus jistě užijí. Jediné, co možná trochu nepříjemně překvapí (nebo potěší) je, že hlavní zdejší zápletka vůbec nedošla naplnění. Ale od toho jsou přece další díly.

  • Ann Aguirre: Hvězdný tulák (Šeroprostor 2)
  • Fantom Print, 2015
  • překlad: Jan Kovář
  • obálka: Scott Fischer
  • 272 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 174 Kč)
2. dubna 2016, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Siranta Jaxová 2 - Hvězdný tulák

Siranta Jaxová 2 - Hvězdný tulák
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 129 Kč