Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Začíná Velké hledání legendární fantasy ságy. Buďte u toho s Robertem Jordanem ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Začíná Velké hledání legendární fantasy ságy. Buďte u toho s Robertem Jordanem, Robert Jordan: Velké hledání (Kolo času 2)

Jordan Robert: Kolo času 2 - Velké hledání

Velká putování přes celou mapu, mocná magie rozdělená na ženský a mužský aspekt, nezničitelná pevná ruka osudu a skupinka hlavních hrdinů, kteří vyrůstali ve vesničce na konci světa. Jedna z nejslavnějších fantasy ság Kolo času začala v Česku znovu vycházet v reprezentativní pevné vazbě a s úchvatnými obálkami. Ve druhém díle lze stále ještě naskočit na rozjetý vůz.

Rand už s těmi protivnými čarodějnicemi nechce mít nic společného, teď obzvlášť, když zjistil, že dokáže používat saidín, mužskou polovinu pravého zdroje. Kdyby na to ty baby přišly, udělaly by z něj bezduchou trosku, a pokud to nezjistí, tak se s ním jen pokusí jednat jako s loutkou. Ještěže byl po dlouhých letech, kdy spočíval zapomenutý někde v kumbálu, ukraden Valerský roh, jež bude hrát velkou roli při poslední bitvě tohoto světa. Rand proto pobere všechny přátele, které může, a odjede cenný artefakt hledat. Hlavně pryč od Aes Sedai, pravého zdroje, lásky a všeho, co si prostý ovčák ve svém životě ani nepřeje vidět. Na chvíli.

Lepší než první díl

Americký spisovatel Robert Jordan se v roce 1990 pustil do něčeho, na co ani v nejmenším neměl, ale co se stejně stalo jedním z vrcholných děl žánru fantasy. Autor, který za sebou do té doby měl jen pár příběhů o barbaru Conanovi, nastartoval rozsáhlou ságu, o níž předem ani v nejmenším netušil, jak vlastně skončí. Na prvním díle slavného Kola času to bylo znát až otřesně a snad ještě patrnější se zdá mezera mezi Okem světa a druhou knihou. Přestože v originále vyšly oba svazky ještě v tomtéž roce, Jordan jako autor mezi nimi udělal obrovský skok.

Velké hledání obsahuje všechno, s čím úvodní román začínal – vizi obrovského světa, postaveného podle klasických fantasy schémat, v nichž nechybí blížící se válka o osud reality, jediný vyvolený odkudsi ze zapadákova, skupinka hrdinů putujících přes celou mapu i tajemné a mocné střípky minulosti, které se ještě budou jednou hodit. K tomu se ale občas nově přidávají originální myšlenky, tu upravené ze soudobé literatury, tu z vlastní hlavy autora, které potěší už jenom proto, že se jedná o něco jiného, než o léty ohrané motivy. Zelená kniha totiž pořád představuje jen druhý díl velké ságy a americký spisovatel si proto stále může dovolit pohazovat kolem sebe nesouvislé myšlenky a motivy a doufat, že je poskládá až časem. I přesto se tu ale začínají na tuctových základech tvořit mnohem zajímavější kulisy.

Podobně jako prostředí, do kterého Robert Jordan umístil Velké hledání, se i konstrukce děje jeví zprvu dost čtenářsky neatraktivní. Po více než slibném prologu se člověk musí ponořit do několika desítek prvních stran s velmi pomalým rozjezdem. Jak narůstají čísla stránek a kapitol, děj nabírá na dynamice, přicházejí i občas nečekané zvraty a závěr knihy skrývá podobně jako u Oka světa docela překvapivé vyvrcholení, které ostře kontrastuje s nezáživností prvních stránek. Ty ostatně za své pošpiněné kouzlo vděčí nejen rozvláčnému úvodnímu ději, ale i autorově patetickému jazyku, který byl podle všeho českým překladem a redakcí ještě mírně učesán.

Rozpačitým dojmem nakonec působí i postavy, z nichž nejvíce vyniknou namísto hlavních ty vedlejší, které často skrývají mnoho zajímavých charakterových rysů či prostě jen zajímavá překvapení v podobě činů, k nimž je jejich osudy doženou. Jordan se totiž z nějakého důvodu příliš nevěnuje hlavnímu hrdinovi. Ačkoli Rand popisuje celou svou dějovou linii ze svého pohledu, čtenáři se s ním ani v nejmenším nedokážou ztotožnit nebo si ho alespoň oblíbit. Nemastná neslaná postava, která věčně jen uvažuje nad tím, jak se nechce nechat vláčet osudem, o nic se neprosila a nejraději by vesele zemřela po boku své (podobně neatraktivní) vesnické děvečky Egwain, začne časem spíše lézt na nervy.

Robert Jordan v pěti bodech

  • narodil se v roce 1948 v Jižní Karolíně a zde i v roce 2007 zemřel
  • jméno Robert Jordan je pseudonym, jeho pravé jméno zní James Oliver Rigney, Jr.
  • psal také jako Reagan O'Neal, mimo jiné i romány o Conanovi
  • právě jako Robert Jordan stvořil rozsáhlou sérii Kolo času, která se řadí k jedněm z nejslavnějších „nekonečných“ ság epické fantasy
  • Kolo času je dokonce tak rozsáhlé, že ho autor nestihl před svou smrtí ani uzavřít a poslední tři knihy (z nichž ta finální vyjde v USA v roce 2013) za něj dokončuje spisovatel Brandon Sanderson

O to větší potěšení skrývá dění kolem Randa – na rozdíl od mnoha ostatních autorů, kteří musí ke své smůle neustále pracovat s principem deus ex machina, Robert Jordan princip neomylného osudu, který si pracuje po svém, ať chcete nebo ne, napsal přímo jako základní kámen své série, čímž si radikálně ospravedlnil všechny nelogické obraty, které děj nabere. Všechno to má totiž vyšší účel, který zná jen Kolo času samo.

Nový začátek velké ságy

U mnoha fantasy trilogií představuje druhý díl cestu k finálnímu střetu, u téhle řady románů však Velké hledání figuruje jen jako druhý (a podstatně lepší) začátek mnohadílné ságy. Jordan se v něm od prvního dílu radikálně zlepšil, a to i navzdory tomu, že ho budou někteří čtenáři stále proklínat za to množství balastu a salátu, bez něhož by se zelená kniha s přehledem obešla. Steven Erikson, George R. R. Martin a mnoho dalších o dekádu starších spisovatelů prostě stvořilo mnohem stravitelnější, originálnější a atraktivnější čtivo než Jordan.

Na druhou stranu musí mít čtenáři fantasy stále na paměti, že americký autor s Kolem času začínal v roce 1990, kdy všichni v současnosti uznávání tvůrci bestsellerů psali do šuplíku (pokud vůbec). Stejně jako obsahuje Kolo času a Velké hledání s ním mnoho Tolkienových motivů, prezentuje poprvé i řadu prvků, které před dvaceti lety utvářely obraz dnešní fantasy. V Jordanově díle lze objevit nepočítaně motivů, u kterých už nikdo pořádně neví, kdo je vlastně opsal od koho – a které dodnes fungují. Slova Borise Hokra, jehož kratší (a nevyvedená) stať se nachází na konci svazku, to přesně vystihují: „Pokud to myslíte s fantasy vážně, neměli byste u téhle hostiny chybět.“ Jinak si ale zachovejte zdravý rozum a směle v knihkupectví pokračujte o poličku dál.

  • Robert Jordan: Velké hledání (Kolo času 2)
  • Fantom Print, 2012
  • překlad: Dana Krejčová
  • obálka: Michael Komarck
  • 464 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 349 Kč)
18. prosince 2012, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kolo času 2 - Velké hledání

Kolo času 2 - Velké hledání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 349 Kč