Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 7.7. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Za soumraku, Stephen King

Stephen King: Za soumraku

…ztráta schopnosti psát povídky není férová cena za peněženku naditou kreditkami, prohlašuje Stephen King v úvodním slovu k této povídkové sbírce. Zároveň děkuje čtenářům za to, že po knize sáhli a stále věří v jeho schopnost napsat skutečně dobrou povídku. Neboť, jak současně připomíná, v životě je spousta věcí, které se podobají jízdě na kole, ale psaní povídek k nim nepatří. Tohle se opravdu zapomenout dá.
Vydavatel charakterizuje knihu naprosto věrně jako šperk se 13 kameny, z nichž každý je trochu jiný – průzračný i temný či matný – každý v sobě skrývá netušené záblesky. Plné děsu i nedůvěry hrdinů v nečekané naplnění osudu. Nutno říct, že tato charakteristika sbírku povídek naprosto vystihuje. Dvanáct novějších povídek doplňuje jedna již publikovaná v osmdesátých letech, ale nikoliv v Kingových předchozích čtyřech povídkových sbírkách.

Naprosto stylově i hlavní myšlenkou odlišné povídky rozhodně nenudí a neustále překvapují. Osobně jsou mi nejbližší povídky akční, kde je hrdina nucen utkat se se silným protivníkem, aby si zachránil holý život. Takto jsou vypointované povídky Utíkej, Káčo, utíkej, kde mladá žena prostřednictvím tvrdě trénovaného běhu uniká před nešťastnou minulostí, svým manželem, otcem, aby zjistila, že to vše byl pouze trénink pro její životní závod, a V úzkých, kde nejen v úzkých, ale přímo ve sračkách, a to zdaleka ne pomyslně, se ocitne hrdina bojující o život se šílencem. Tyto povídky jsou zřejmě nejsilnější autorovou stránkou, neuvěřitelně gradované napětí natahuje čtenáře jako strunu až do maxima.

Posmrtným životem se zaobírají povídky Willa, o dvojici mladých lidí, která se rozhodne spojit svůj život s věčným tancem v provinčním baru, a Předplatné New York Times za velmi výhodnou cenu, kde překvapí vdovu šokující telefonát.

Naprosto jinou myšlenkovou linii sleduje povídka Ayana, o slepé dívce, jejíž nenadálá návštěva a polibek zaplaší smrt číhající za dveřmi. Povídka s velkou nadsázkou vyvolává zároveň některé otázky – proč někteří lidé žijí, a jiní umírají? A jak všechno souvisí s Boží vůlí a zázraky? A není někdy konání zázraků dost obtížným břemenem?

V povídce Odpočívadlo se jistý pedagog vypořádá s násilím, až když se vžije do role spisovatele akčních detektivek, zatímco v dalších povídkách dojde k nečekaným událostem, které lidem naprosto převrátí život naruby: němý stopař překvapivě zasáhne v příběhu o nevěře, poklidné úvahy o společné budoucnosti dívenky zamilované do bohatého maturanta může přerušit naprosto nečekaná katastrofa a snoví dělníci z obrazu zabrání muži středního věku v naprosté posedlosti jízdou na rotopedu. Jindy zase stačí jeden úděsný manželův sen, který by se mohl vyplnit, aby postarší žena přestala nazírat na svůj život jako na jednotvárný kolotoč a označila jej za poklidný a příjemný. A autor se nevyhýbá ve své inspiraci ani poslednímu americkému mezníku, kterým se stalo 11. září a jež navždy zůstává v srdcích a myslích Američanů obrovským traumatem, jak dosvědčuje povídka Věci, které po nich zůstaly.

Po dočtení sbírky se naskýtá otázka, zda je King opravdu tak dobrým spisovatelem povídek jako dříve, zda dosahují úrovně jeho románů.
King zde využívá stejných dovedností jako v románech, jen ve zkratce. Dovedně si hraje s jazykem, několika málo větami, slovy dokáže i ve zkráceném literárním útvaru vyšroubovat napětí až ke stropu. Zároveň naprosto skvěle vykresluje své postavy, takže jsou skutečné, máte chuť si na ně šáhnout, podat jim ruku, pohladit je (Ayana – tintítko s hrbolatými kolínky). Tato zkratka, kterou by měl každý autor začít, aby osvědčil umění psát, je mu stále vlastní. A na těchto povídkách je znát, že je psal s chutí, a jak sám přiznává, u většiny z nich se psaním i skvěle bavil.

Troufám si tvrdit, asi většina čtenářů dojde k závěru, že nekorunovaný král žánru skvěle dosvědčil svou schopnost psát výborně vypointované žánrové miniatury, které nejen děsí a budete se s nimi krásně bát, ale mnohé přivedou i k zamyšlení nad démony ve vlastním nitru, nad tím, co všechno by mohlo do osudu každého z nás zasáhnout. Rozhodně nikoho nezklamou a jsou skvělým čtením pro nadcházející sychravé podvečery.

  • Stephen King: Za soumraku
  • vydal: Pavel Dobrovský – BETA s. r. o., Praha 2009
  • přeložila: Linda Bartošková
  • obálka: Petr Bauer
  • 342 stran / 299 Kč
14. září 2009, Marcela Stehlíková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Za soumraku

Za soumraku
299 Kč 269 Kč