Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vzpomínky ledu, Steven Erikson

Erikson Steven: Vzpomínky ledu

Třetí kapitola mohutného fantasy cyklu Malazská kniha padlých pojmenovaná Vzpomínky ledu se svými 940 stranami řadí k nejobsáhlejším knihám, které se u nás v žánru fantasy zatím objevily. Přestože se jedná o pořádný „špalek“, podařilo se ji Stevenu Eriksonovi opět „našlapat“ až po samý okraj poutavým příběhem.

Opět se tu vrací na scénu Paliči mostů, hrdinové první knihy (Měsíční zahrady), takže nechybí Whiskeyjack, Dujek Jednoruký, čaroděj Rychlej Ben, Pazderka, Mizela, Vřeten a spousty dalších postav a postaviček. A s nimi jsou zpět i jejich bývalí protivníci – Anomander Dlouhý vlas, Caladan Chmur, Tiste Andii či Mottští zálesáci. Ti všichni však musí uzavřít křehké spojenectví, protože se na obzoru vynořil nový, strašlivý nepřítel.

Na rozervaném kontinentu Genabakis totiž vytvořil šílený věštec Pannionské dominium a vyslal mohutné armády fanatiků ničit okolní svět. Ve svém šílenství jeho armády nedobývají okolní země, aby jim vládly, ale pouze jen pro radost z ničení a zabíjení. Za vojsky zůstávají jen spáleniště a hromady lidských kostí. Proč kostí? Protože část armád tvoří chudí vesničané, kteří ztratili jakýkoli pud sebezáchovy a z hladu pojídají těla svých nepřátel. Do rukou Pannionů padla už spousta měst a další na řadě má být Capustan. Armády Dujeka a Caladana sice spěchají na pomoc, ale udrží se město tak dlouho?

Erikson střípek po střípku skládá velkolepou mozaiku příběhů jednotlivců, ras i bohů, kde každý následek má svou příčinu, a naopak. Přestože je čtenář na počátku zahlcen množstvím postav a událostí, po několika desítkách, až stovkách stran většina z nich zapadne na přesně určené místo, a postupně se před jeho užaslými zraky začne rýsovat strhující obraz.

Osou a zároveň nejemotivnější částí knihy je obléhání Capustanu. Autor popisuje boje s takovým citem pro vizualizaci, že čtenář přímo vidí, jak se hordy šílených válečníků vrhají proti hradbám města, které brání jiní fanatici – Šedé meče. Ale zatímco náboženské vytržení Pannionů v sobě skrývá hnilobu a hnus, víra Šedých mečů vzbuzuje obdiv a snad trochu i závist. Není to jen tím, že Šedé meče bojují na té správné straně. Je to i tím, jací jsou a jak jednají. Ačkoli je téměř jisté, že město padne, nevzdávají se a jsou připraveni bojovat až do konce, jen aby zachránili co nejvíce životů. Jejich příklad strhává, takže se k nim mnoho lidí připojuje.

V dalších dějových liniích autor sleduje postup armád táhnoucích městu na pomoc a sbírání dalších spojenců. V několika vsuvkách se vrací i do dávné historie světa a ukazuje dávné události, které mají vliv na současnost. Nechybí ani pohled na vznik slavných Paličů mostů či do zákulisí tisíciletých bojů mezi Jaguthy a T´lan Imass. Zvláště propletenou část románu tvoří intriky bohů a ascendentů, kteří se postupně zapojují do děje. Díky své moci jsou si jisti, že mohou manipulovat s ostatními, ale častokrát jsou drsně vyvedeni z omylu.

Jedním z nejvýraznějších rysů a také kladů příběhu je způsob, jakým jsou zobrazeny postavy. Ty vždy působí neobyčejně plasticky a uvěřitelně. Erikson jim přisuzuje spousty nectností a libůstek, nechává je váhat, přemýšlet a pochybovat i jednat podle svého. Tím z nich vytváří plnohodnotné charaktery, s nimiž se může čtenář podle své vůle ztotožnit, či je znenávidět. Další plus si Vzpomínky ledu mohou připsat díky autorově schopnosti vyprávět a fabulovat.

Hlavní slabinou oproti tomu je právě velké množství postav a dějů zejména na počátku příběhu, které se navíc odehrávají v rychlém sledu za sebou. Na některých místech se dokonce zdá, že se toho autor pokusil nacpat na stránky příliš mnoho, takže je děj nepřehledný a je třeba vrátit se zpět a číst znovu. Ale to je daň za komplexnější pohled na Malazský svět.

Jak charakterizovat tuto knihu několika slovy? – Vzpomínky ledu jsou skvělým a zároveň strašlivým příběhem války, hrdinství, lásky i nenávisti. Erikson ukazuje, že i klasická fantasy stále ještě dokáže čtenáře překvapit a zaujmout.

  • Steven Erikson: Vzpomínky ledu
  • vydal: Talpress, Praha 2004
  • přeložila: Dana Krejčová
  • obálka: Steve Stone
  • 940 stran / 450 Kč
31. května 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Malazská Kniha padlých - komplet 1-10

Malazská Kniha padlých - komplet 1-10
Vložit do pytle na zboží  Koupit 4789 Kč 4310 Kč