Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vytáhněte ručníky, letíme stopovat po Galaxii. Tentokrát dokonce ilustrovaně, Douglas Adams: Stopařův průvodce Galaxií

Adams Douglas: Stopařův průvodce Galaxií 1 - váz.

Bude to už dlouhých pětadvacet let, co v Česku poprvé vyšla kniha s velikým uklidňujícím nápisem “Nepropadejte panice!“ na obálce. Za tu dobu se Stopařovu průvodci Galaxií povedlo získat popularitu a věčnou slávu, dočkat se pár dalších pokračování a v roce 2005 se dokonce dostal i na filmová plátna. A protože je velmi důležité Průvodce čas od času aktualizovat, ať všichni ve vesmíru ví, proč vlastně nepanikařit, vydává Argo po několika letech novou hardbackovou ver­zi.

Kdo doposud neměl s touto kultovní záležitostí čest, má příležitost to napravit. Stopařův průvodce Galaxií vypráví příběh obyčejného človíčka jménem Arthur Dent, který odmítá nechat si zbořit dům kvůli stavbě nové dálnice. Netuší ovšem, že zatímco on leží v županu na trávníku před buldozerem, k Zemi se blíží vogonská flotila, jejímž úkolem je zničit Zemi za účelem uvolnění místa pro dálnici galaktických rozměrů.

Na poslední chvíli ovšem Arthura zachrání jeho přítel Ford Prefect, který je vlastně mimozemšťan, jenž se dlouhých patnáct let maskoval za neúspěšného herce. Ve skutečnosti je ale jedním z redaktorů obrovité vesmírné encyklopedie, tj. Stopařova průvodce Galaxií, a na Zemi se nacházel proto, aby zaktualizoval její popis v průvodci. Oběma přátelům se podaří dostat se na již zmíněnou vogonskou loď a jejich velkolepé vesmírné útrapy a dobrodružství začínají.

Douglas Adams v pěti bodech

  1. Celým jménem Douglas Noël Adams.
  2. Občas označován i jako Bop Ad, k čemuž došlo misinterpretací jeho nečitelného podpisu.
  3. Byl velkým milovníkem techniky a ekologickým aktivistou.
  4. Na památku jeho díla je 25. května pořádán po celém světě Ručníkový den.
  5. Zemřel v květnu roku 2001 na infarkt.

Alfou a omegou Stopařova průvodce Galaxií je humor, nezřídka v podobě satiry či sarkasmu. Ten je v první řadě absurdní a v druhé řadě britský. Aby ne, když autor Douglas Adams měl leccos společného i s nejlegendár­nějším britským uskupením komiků, Monty Pythony. Pokud někdo náhodou nebude schopen tuto vlastnost knihy vstřebat a náležitě ocenit, tak toho v ní pro něj příliš nezbude – to proto, že dějová linka prvního dílu série je v základu vlastně docela jednoduchá.

Největším rozdílem nového vydání knihy oproti předchozím verzím je, že je plně ilustrovaná. Příběh doprovází velmi sympatické kresby Dana Černého, který má na svědomí třeba komiksovou sérii Fanouš anebo spoustu krátkých prací napříč různými časopisy. Jeho kresby ve Stopařovi jsou většinou celostránkové a mají vtipnou myšlenku, nejedná se proto jen o obyčejné vyobrazení aktuálního děje. Čtenář se tak z nich například dozví, jaké jsou přísady pangalaktického megacloumáku či jak vypadá zpomalený pád vorvaně na planetu.

Stopařův průvodce Galaxií patří k románům, které si přívlastek „nadčasový“ po právu zaslouží. Příběh ani po letech nezestárnul a čtenáře pobaví dokonce i na několikáté přečtení. Také perfektní překlad Jany Hollanové je samozřejmě stále stejně dobrý a nově přidané ilustrace jsou vlastně jen příjemným bonusem. Tak snad nakladatelství Argo brzy vydá ve verzi s obrázky i zbylé čtyři díly této veselé trilogie.

  • Douglas Adams: Stopařův průvodce Galaxií (Stopařův průvodce Galaxií 1)
  • Argo, 2015
  • ilustrace: Dan Černý
  • 232 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
24. srpna 2015, Jan Holan

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Stopařův průvodce Galaxií 1 - váz.

Stopařův průvodce Galaxií 1 - váz.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč