Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Výlet do Incké říše skrz Animus, Anthony Del Col, Conor McCreery, Neil Edwards: Zapadající slunce (Assassin's Creed 2)

Del Col Anthony a McCreery Conor: Assassins Creed 02 - Zkouška ohněm

Velkolepé herní universum Assasin's Creed už dávno není jen o hrách, jak to je ostatně s každou druhou úspěšnou značkou. Mimo jiné do něj byl třeba zasazen děj komiksu Zkouška ohněm, který u nakladatelství Crew vyšel nějaký ten pátek zpátky. Teď vychází pokračování komiksové série a druhý díl v sobě skrývá dalších pět sešitů, které nesou společný název Zapadající slunce.

Příběh navazuje chvíli poté, kdy byla nyní trojčlenná buňka asasínů v závěru předchozího dílu opuštěna. Teď jsou všichni v Mexiku a jejich největší šancí je pokusit se zajmout vysoce postavenou templářku, aby zjistili, co všechno vlastně zrádce Joseph prozradil. Jenže Galina je zraněná a jejich přítomnost v Cancúnu není ani zdaleka tak utajená, jak si všichni ze začátku namlouvali. A tak jim brzo po krku kromě templářů půjde i místní kartel.

Samozřejmostí je dějová linka odehrávající se v minulosti. Char se totiž mimo jiné rozhodne vypátrat hackerskou skupinu Erudito, jenže informace o ní jsou chráněny heslem. Nápověda ale nápadně zní jako přezdívka jedné její dávné předkyně, o které Charlottě kdysi vyprávěla babička. A tak se Char rozhodne tentokrát pomocí Animu podívat do Incké říše (jak ostatně už napovídá název celého komiksu), kde obsadí tělo své dávné předkyně Quily, která je chaski – kurýr doručující zprávy. Když se ji ale nedopatřením dostane do rukou zpráva mluvící o smrti císaře, musí začít jednat.

Hlavní hrdinka, Charlotta de la Cruz, je bohužel stejně jako v předchozím díle místy značně nesympatická. Navzdory nelehké situaci celé asasínské trojice na útěku stále jedná dost tvrdohlavě a impulzivně. A tak ve výsledku vlastně může za nemalou část problémů, které se v druhém díle komiksu řeší. Je ovšem velmi zajímavé sledovat ji v porovnání s jejím inckým alteregem Quilou – její chování totiž Char na rozdíl od činů Toma Stoddarda (asasína ze Salemu z předchozího dílu) vůbec nekomentuje, a tak působí dojmem, že se s Quilou ve spoustě věci ztotožňuje. Čtenář tak může pozorovat, že obě postavy (přestože odděleny nespočtem let) mají vlastně leccos společného.

Autoři v pěti bodech

  1. Anthony Del Col a Conor McCreery společně stojí také za počiny jako je Kill Shakespeare či Sherlock Holmes vs. Harry Houdini.
  2. Anthony vystudoval Canadian Film Centre, aktuálně žije v Brooklynu se svojí ženou Lisou.
  3. Conor McCreery se většinu svého života věnoval filmu a žurnalistice, než se pustil do projektu Kill Shakespeare. Nyní žije v Torontu.
  4. Neil Edwards pracoval mimo jiné pro Marvel, DC či Disneyho.
  5. Edwards má na svědomí třeba díly Justice League či Adventures of Superman.

Děj se v Zapadajícím slunci začíná rozjíždět trochu více ve velkém a čtenáře jistě napadne spousta dalších otázek, na které by chtěl znát odpovědi. Samozřejmostí je i řádný cliffhanger na závěr. Některé momenty v příběhu ale působí jako až příliš podezřelá náhoda, a tak poněkud kazí požitek z děje. Stejně jako tomu bylo u předchozího dílu, je v komiksu přítomen i několikastránkový popis reálií, ve kterých se historická dějová linka odehrává. Jedná se o zajímavé shrnutí, i když by bylo čtenářům víc k užitku na začátku knihy než na konci.

Kresba je dynamická, což je patrné převážně při akčních scénách, které v sobě skutečně mají část kouzla a energie počítačové předlohy. Bohužel občas jsou skoky mezi panely příliš dlouhé či zmatené a čtenář má tak chvíli problém se zorientovat, co se vlastně mezitím na scéně stalo. Pochválit si rozhodně zaslouží zvolená barevná paleta – každý už jen podle tónů barev hravě pozná, v jaké dějové rovině se děj nachází. Jako bonus na závěr jsou v knize i další alternativní obálky k jednotlivým sešitům, které Zapadající slunce tvoří. Některé z nich jsou velmi povedené a je docela škoda, že oficiální obálka je oproti nim poněkud nijaká.

Vzhledem k návaznosti na předchozí díl rozhodně nejde Zapadající slunce doporučit těm, kteří ještě neměli tu čest se Zkouškou ohněm. Kdo už si ovšem začátek série přečetl a byl s ním spokojený, tomu se nejspíše zalíbí i pokračování. Příběh se posune o něco dál a prostředí Incké říše také neurazí. O žádný převrat ve světě komiksů se ale nejedná a kdo není zarytým fanouškem série, toho by mohla lehce odradit ta spousta drobných nedostatků, kterými Zapadající slunce trpí.

  • Anthony Del Col, Conor McCreery, Neil Edwards: Zapadající slunce (Assassin's Cre­ed 2)
  • Crew, 2017
  • překlad: Martin D. Antonín
  • obálka: Neil Edwards
  • 128 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
3. června 2017, Jan Holan

Assassins Creed 02 - Zapadající slunce

Assassins Creed 02 - Zapadající slunce
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč