Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vraždy bez zápisníku smrti – proč B.B. vraždí v LA?, NISIOISIN: Death Note - Zápisník smrti: Další zápisky - Případ losangeleské sériové vraždy B. B.

Cugumi Óba, Obata Takeši: Death Note - Zápisník smrti: Další zápisky - Případ losangeleské sériové vraždy B. B.

Detektiva L znají fanoušci mangy jako nejlepšího detektiva na světě (jdi se bodnout, Sherlocku Holmesi). Svůj největší a nejkomplikovanější případ nakonec musel přenechat svým následovníkům – co však dělal L předtím, než se utkal s Kirou?

V LA došlo ke třem brutálním vraždám. Policie nemá žádnou stopu, vrah neudělal jedinou chybu, pouze po sobě zanechal několik hádanek, které jen zkušený detektiv dokáže rozlousknout… však všichni víme, jak začínají detektivky, jejichž vrah je tak trochu pošuk. Další zápisky se ovšem liší jednou podstatnou věcí – čtenář od začátku ví, že vrahem je Beyond Birthday. Proč ale zabíjí a proč se o tak „malý“ případ zajímá nejslavnější detektiv světa?

V hlavní roli Misora

L tu (opět) hraje jen druhé housle, úloha hlavní postavy náleží někomu jinému. Pamatujete si na agentku FBI Naomi Misoru? Kira se jí zbavil dříve, než se dokázala spojit s L a dát mu zásadní informace k případu – L při zmínce o jejím zmizení poznamenal, že spolu pracovali na případu B.B. v Los Angeles. A právě její smrt jej popostrčila k ráznější akci proti Kirovi a následně jej zavedla až k Lightovi.

A tento nenápadný případ NISIOISIN rozvíjí. Naomi Misora je dočasně suspendovaná a přehodnocuje svou roli agentky FBI. V té chvíli ji kontaktuje L a požádá o spolupráci – což prakticky znamená, že všechno musí oddřít sama, protože všichni víme, že L se jen velmi nerad zapojuje do vyšetřování přímo. Nebo to bude tentokrát jiné?

Detektivka naruby

Nenechte se zmást hned na začátku – Další zápisky jsou příběh, jež předchází proslavené manze Death Note – Zápisník smrti. Tentokrát se však nejedná o komiks, nýbrž o light novelu, pro Japonsko typický žánr oddychového čtení, které je často adaptované v anime, mangu nebo počítačové hry.

Pro čtenáře původní mangy je tahle jednohubka fantastickým vedlejším příběhem. Pro všechny ostatní detektivkou, co nějak nedává smysl. Vystupují zde totiž postavy, které dobře znají jen čtenáři mangy, a odkazuje se na události, které na časové ose teprve nastanou. Samotná zápletka se odehrává před Kirou, a na hlavním ději z mangy tedy nezávisí.

NISIOISON však celou pointu vystavěl na předpokladu, že čtenář mangu už zná – aby pochopil příběhu ve všech jeho nuancích, musí být s mangou nebo anime nutně obeznámen. Autor si s čtenářem pohrává a vodí jej jako loutku. Aby čtenář pochopil všechny jeho cynické narážky, musí vědět, na základě čeho si z něj autor dělá srandu – a že si to užívá. Bez této přidané hodnoty jsou Další zápisky „jen“ honbou za motivem vraha – jeho jméno totiž člověk zná už z první věty.

Zápletka je potom chytře vymyšlenou hádankou, co si pro L připravil právě vrah Beyond Birthday a čtenář ji spolu s Misorou odkrývá. Víc než klasickou detektivku ve stylu „kde vrah udělal chybu“ se tady odvíjí příběh ve stylu „kde nám vrah nechal nápovědu“ a „co je tohle za šílence“.

Bez zápisníku smrti

Coby vedlejší příběh světoznámé mangy se Další zápisky vydávají cestou, jakou by čtenář nejspíš nečekal. Téma smrtonošů a mocných zápisníků se odsouvá na vedlejší kolej. Jinými slovy, 99 % toho, co se zde odehraje, lze vysvětlit úplně obyčejně. Kdybychom jednoduchou dějovou linii Dalších zápisků napasovali na jakékoli nové postavy bez supranaturálních jevů, s výjimkou jednoho, dvou drobných detailů by byla stále funkční (i když zbavena onoho pomrkávacího kouzla) – zkrátka není nad poctivou, rukama vydřenou vraždu. Nečekejte, že zpoza křoví skočí na scénu Kira a začne dělat bordel – touto dobou se stále ještě pilně učí na střední škole, aby se stejně jako jeho táta stal policistou.

Další zápisky jsou příjemným návratem mezi postavy ze Zápisníku smrti – a zároveň představují zápletku natolik odlišnou, že by se klidně mohla odehrávat v jiném světě. Pro nezasvěceného čtenáře budou jen obyčejnou detektivkou s narážkami, co nedávají smysl, ale pro fanouška mangy chytrým příběhem s nespočtem pomrknutí, která mu vykouzlí úsměv na rtech.

5. listopadu 2020, Sabina Dudová

Death Note - Zápisník smrti: Další zápisky - Případ losangeleské sériové vraždy B. B.

Death Note - Zápisník smrti: Další zápisky - Případ losangeleské sériové vraždy B. B.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč