Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vítejte v Chincu! Tady na vás nikomu nezáleží, Petr Heteša: Nezkoušej na mě zapomenout

Heteša Petr: Nezkoušej na mě zapomenout

Město. Nejnovější technologie jsou zde součástí běžného života. Super rychlé čipy, výkonné implantáty a citlivé senzory na každém kroku a v každém těle. Ale ne v Chincu. Chinco je jako propast, kráter uprostřed Města, kde se zastavil čas. Když se tu ztratíte, nikomu nebudete chybět. Když vás zde zabijí, místní policie to nebude řešit.

Nebo tak by si to alespoň Chris Stowall, detektiv místní policie, přál. Dát si pár skleniček Jacka, pokouřit cigaretu a nad každou druhou mrtvolou místního si umýt ruce, jako by se nic nedělo. Když nejsou svědci a není tělo, není zločin. Co si ale počít s mrtvým chlapem zavěšeným za ruce nad sedmnácti černými svíčkami, jehož DNA tvrdí, že byl významným pracovníkem NASA? Jeho brutální a čarodějnictvím zavánějící smrt holt někdo vyřešit musí. A později se ukáže, že nejen jeho.

Pokud jste slabá povaha, nového Petra Hetešu si snad raději nechte ujít, jestli nehledáte způsob, jak ze sebe dostat snídani. Brutální vraždy, které se odehrávají v jeho Chincu, totiž jen tak z hlavy nedostanete. Zkuste si představit nejbolestivější a nejdelší způsob smrti a pak si buďte jistí, že Heteša své oběti zabíjí ještě o stupeň nápaditěji. Už první kapitola vám načrtne „krásný“ obrázek o následném vývoji příběhu. A nebude to vůbec pěkné, naopak – bude to jen horší.

Nezkoušej na mě zapomenout má všechno, co český kyberpunk potřebuje – jak cynického hrdinu s prořízlou pusou, pochybným pudem sebezáchovy a drzostí třináctiletého spratka, tak odpudivé prostředí, v němž si může zamazávat ruce až do soudného dne. Heteša má totiž cit pro tvorbu dystopických kulis, na které byste se sice rádi zašli podívat, ale v nichž byste rozhodně nechtěli žít. Pochybné bary, čarodějnické obchody, metra plná squaterů, to vše propletené špinavými neosvícenými ulicemi, na nichž by člověk bez zbraně nebo reputace (případně obojího) nepřežil ani prvního kolemjdoucího. Křehký status quo Hetešova Chinca udržuje právě fakt, že každý zná své místo. A když se v něm objeví někdo, kdo na zdejší píseček nepatří a chce si stavět větší bábovičky než všichni ostatní, tak se začnou dít nehezké věci.

Petr Heteša v pěti bodech

  1. Narodil se 25. února 1959.
  2. Vystudoval Fakultu architektury VUT Brno a jako architekt se i živí.
  3. Novely a povídky, na nichž pracoval s Karlem Veverkou, se dobře umisťovaly v literární soutěži o Cenu Karla Čapka.
  4. Žije s manželkou Zuzanou a dvěma dcerami v Českých Budějovicích.
  5. Mezi jeho další knihy patří například Démoni jsou věční nebo Nevermore Baltimore.

Chris Stowall je v Chincu doma. Pokud vás v české fantastice zatím neomrzely výrazné mužské charaktery, které mají víc štěstí jak rozumu, kolegové jsou z nich na prášky a ony samy se nejraději jen dívají, jak svět hoří, dokud ho samy nezačnou uvědoměle hasit, pak je Chris váš člověk. Sází jednu hlášku za druhou a autority z jeho drzých keců proskakují stropem. Budete si vyprávění užívat z první osoby a hltat nejen jeho humor, ale i veskrze prosté ironické vnímání světa. Svůj život byste mu do rukou určitě nesvěřili, ale sedadlo spolujezdce si na jeho jízdě rozhodně užijete.

Na své si ale do jisté míry přijdou i milovníci detektivek. Hetešovi hrdinové totiž nejsou přetechnizovaní robocopové, kteří si bez speciálního čipu ani nepřečtou noviny, a proto případy řeší hezky postaru. Heteša zde nechává dost prostoru pro vymýšlení nejrůznějších teorií, kdo by za vraždami mohl stát, a sám jich pár přihodí na hromadu. A jako v každé správné detektivce si Chris nic nenechává pro sebe – čtenář mu tedy po celou dobu kouká přes rameno a záhadě přichází na kloub spolu s ním. Detektiv se navíc během řešení brutálních vražd hodně nachodí, naběhá a nejezdí, každého tím pádem vezme na obšírnou prohlídku celého Chinca a posléze i Města. Tahle zabití totiž nemá na svědomí jen tak někdo a židle se zatřese pod nejedním mocným zadkem.

Nový Petr Heteša se čte jedním dechem. Kapitoly jsou krátké a úderné a nikdy nevíte, odkud vám jedna přiletí. Pro milovníky drsného českého čtiva povinnost, pro ty ostatní poutavá a drsná pozvánka do světa kyberpunku s rychlým nástupem a nezadržitelným tempem téměř po celou zápletku.

  • Petr Heteša: Nezkoušej na mě zapomenout
  • Brokilon, Praha 2017
  • obálka: Lukáš Tuma
  • 422 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
13. listopadu 2017, Sabina Dudová

Nezkoušej na mě zapomenout

Nezkoušej na mě zapomenout
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč