Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

V nových Žoldnéřích fantasie hraje hlavní roli představivost, Žoldnéři fantasie 6: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy

Bronec Michael (ed.): Žoldnéři fantasie 6 - Inteligentní ledovce a jiné zrůdy

Jako každý rok, i letos se konala pod záštitou nakladatelství Straky na vrbě literární soutěž Žoldnéři fantasie. Z třiceti sedmi povídek se tentokrát do sborníku dostalo hned jedenáct nejlepších. A rozhodně je co číst.

Každý samozřejmě chápe, že hodnocení literárního díla vždy naráží na problém subjektivity hodnotitele. Snad jedině toto tvrzení dokazuje klasický způsob řazení soutěžních příspěvků sestupně, tedy od vítězného díla. Objektivně lze naopak do sborníku přiznat tematicky hodně široký záběr jednotlivých textů. Někteří autoři se spokojili s pouhou úpravou reality, jiní pro své příběhy raději vytvořili hned fiktivní svět. V knize se dají najít témata vážná i lehce humorná, epická fantasy nebo třeba pohádkové vyprávění.

Je tedy relativně snadné najít si mezi jednotlivými povídkami tu svoji. Právě tato rozmanitost patří k největším plusům celé soutěže. Zároveň je však i důvodem pro horší celkové hodnocení sborníku. Není ostatně možné, aby se jedenáct autorů dokázalo zavděčit všem stejně. Ne všichni proto budou nutně souhlasit s názory poroty – ale v tom je největší kouzlo literárních soutěží. Ostatně ani následující výběr těch námětem nejoriginálnějších či zpracováním nejzajímavěji pojatých textů nekoresponduje s oficiálním pořadím v soutěži.

Žoldnéři fantasie ve čtyřech bodech

 1. Jde o fantasy literární soutěž pořádanou ve spolupráci s nakladatelstvím Straky na vrbě.
 2. Do roku 2010 nesla soutěž název „O železnou rukavici lorda Trollslayera“.
 3. Nejúspěšnější povídky vychází ve sborníku.
 4. Uzávěrka příštího ročníku je 30. června 2016.

Léčitel od Jany Vaňkové je příběhem dvou lidí, kteří k sobě kdysi měli hodně blízko a které odcizil až konflikt magie s křesťanskou církví. Celek v podstatě není ničím jiným než působivou momentkou a jako delší text by nejspíš nudil, ovšem autorce se povedlo díky stručným flashbackům vytvořit uvěřitelnou a zároveň emotivní atmosféru vysvětlující pravou povahu onoho odcizení.

Václava Molcarová nechala svou fantazii pracovat přesčas. Výsledkem je zajímavými nápady hýřící povídka Poslepu házet kostkou, která staví na netradičním pohledu na obyčejné věci. Hlavní hrdinové se nachází ve městě, kde něco děsí kruhové objezdy, zatímco ze semaforů se ztrácí zelení panáčci. Ztratit duši je zde hrozivě snadné, ale rozhodně to nemusí znamenat jistou smrt.

Další příběh nabitý představivostí má na svědomí Ekyelka Mudrochová. Ta ve svém Šperku pro princeznu dokazuje, že ne každá horlivost a mladické nadšení je třeba podporovat. Zvlášť, jde-li o princeznu a její možné uspíšení nástupu na trůn. Ačkoli je kvůli svému krátkému rozsahu poměrně zřejmé, jak tento pokus o změnu na postu císařovny dopadne, autorka přesto nechá poraženou stranu potrestat velmi originálně a vtipně. Vytvořený svět si svou epičností navíc přímo říká o další příběhy.

Seznam povídek

 • Věra Mertlíková: Deset
 • Jana Vaňková: Léčitel
 • Václava Molcarová: Poslepu házet kostkou
 • Ida Nekovaříková: Zrádné svědectví
 • Karel Doležal: Osberht
 • Viviana Stellata: Soumrak elfů
 • Robert Pytlík: Adventní povídka
 • Linda Koutová: Sedmnáctý
 • Anna „Ekyelka“ Mudrochová: Šperk pro princeznu
 • Lucie Lukačovičová: Výhonek růže
 • Jitka Ládrová: Pomoc osudu
 • Míla Linc: Proč mrtví nepláčou

Inteligencí oplývající ledovec, jenž dal sborníku podtitul, je dílem Karla Doležala. V jeho povídce Osberht zkouší tajná organizace navázat hovor s myslícím ledovcem. Jenomže celá operace se zvrtne v okamžiku, kdy se na výzkumné stanici objeví krvelační démoni. Aby svůj střet s bestiemi z jiného světa přežil, musí se hlavní hrdina spolehnout na postavu, která ze všeho nejvíc připomíná jeho fiktivního kamaráda. I do tohoto prostředí by se autor nemusel bát vracet. Už jen pro svůj smysl pro nadsázku.

Další střet světů čtenáře čeká v povídce Soumrak elfů. Viviana Stellata dovolí skupince vysokých elfů nárokovat si celou Zemi. Vetřelci disponují tajemnou silou, proti níž je každá technická vymoženost naprosto zbytečná. Jediná naděje lidí, jak se nestát otroky pracujícími na výsadbě lesů, spočívá ve dvou bratrech. Těm se podařilo inspirovat se kultovním sci-fi filmem a začali nepřátele likvidovat pěkně stylově – metalovou hudbou. Narážky na klišé lze v tomto příběhu odhalit stejně snadno jako osud okupantů, přesto se nejde ubránit touze zhlédnout filmovou adaptaci. Alespoň jako krátké anime…

Komu by navíc bylo jedenáct soutěžních příspěvků málo, může si jako dezert přečíst hostující povídku Proč mrtví nepláčou napsanou Mílou Lincem. Letošní Žoldnéři rozhodně patří mezi ty povedené, o čemž svědčí i skutečnost, že ani dvě z vybraných povídek si nejsou podobné. Jejich autoři k tématu fantasy pokaždé přistupovali z jiného úhlu a mimo jiné tak nádherně ilustrovali, jaké rozmanitosti je tento žánr schopen. No, a protože další ročník soutěže byl již vyhlášen, nezbývá než se těšit na to, co s sebou přinese příští sborník.

 • Michael Bronec ed.: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy (Žoldnéři fantasie 6)
 • Straky na vrbě, 2015
 • Obálka: Tomáš Kučerovský
 • 456 stran, 250 Kč (v e-shopu Fantasye již za 225 Kč)
22. prosince 2015, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Žoldnéři fantasie 6 - Inteligentní ledovce a jiné zrůdy

Žoldnéři fantasie 6 - Inteligentní ledovce a jiné zrůdy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 250 Kč 225 Kč