Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V jako vaudevillská vzpoura vigilantského velepadoucha, Alan Moore, David Lloyd: V jako Vendeta

Moore Alan a Lloyd David: V jako vendeta

Ve víře ve vykoupení vbíhá veršující vrah vstříc večernímu varieté, vpřed, vstříc vypočítavým vodičům všech vrávorajících. Vpravdě vyšinutý virtuóz vnímající vinu vulgárních velitelů víří vyčichlý vzduch. Vzbudiv vzpurnou vůli vyvolených vymítá vrtochy vymáhané vládnoucími vykořisťovateli.

Londýn, 5. listopad 1997. Šestnáctiletá Eva vyráží do ztemnělého města připravená se poprvé někomu prodat. Z rozhlasu zní pravidelné vysílání Hlasu osudu, jenž předpovídá blížící se přeháňky. Přízrak s maskou Guye Fawkese a Shakespearovými verši na rtech se připravuje k velkolepému představení. Majestátní budova parlamentu vybouchne, nic netušící Londýňané sledují pompézní ohňostroj. Dává se do deště. Přichází změna. Jediný muž vyzývá k boji proti totalitnímu režimu.

„Já si vzpomínám jen na to, že všechny dobré nápady byly moje, zatímco Dave může přivést osm důvěryhodných svědků, kteří potvrdí, že byly jeho,“ vypráví Alan Moore o počátcích vzniku komiksu v článku pro časopis Warrior (celý článek je otištěn na konci komiksu). Ve výsledku na tom vůbec nezáleží, neboť spolu s Davidem Lloydem stvořili dílo, jež ani po třech dekádách neztrácí na aktuálnosti. Stačí si představit, jak média dokáží manipulací informací ohýbat realitu, stačí nahlédnout za oponu politické scény plné obalastovaných proslovů a pak vzpomenout na hackerskou skupinu Anonymous. S trochou cynismu a pesimismu v hlase můžeme říct, že Moorova antiutopistická Anglie již vládne.

Nesuperhrdinký hrdina

Nosí masku, ale k maskovaným mstitelům má daleko. Anarchista V, který se halí v černý plášť a skrývá se za tvář nejslavnějšího atentátníka britských dějin, svými důmyslnými plány, nemilosrdnou povahou, neotřesitelným přesvědčením o spravedlnosti vlastních činů a neoblomnou vůli připomíná spíš geniálního padoucha než typického kladného hrdinu. Každý čin má pečlivě promyšlený, jako by režíroval divadelní hru a své protivníky obsadil do vedlejších rolí. Melodramatičnost je mu vlastní – každý kostým, dějiště, kulisa i replika, vše má svůj význam.

„Pochop, oni na zákony dramatu zapomněli. Zahodili scénáře, když svět zchřadl v záři jaderných reflektorů. Já jim připomenu, co to je melodrama. Laciné vzrušení a šestákový krvák. Víš, milá Evi, svět je jeviště. A všechno ostatní… je pouhý vaudeville.“ (str. 31)

A přesně takový je grafický román V jako Vendeta. Nakreslený a odvyprávěný do detailu a s citem pro vystavění charakterů vedlejších postav, díky čemuž se i na první pohled zlý a jednoduší fašističtí záporáci stávají lidskými bytostmi s vlastní minulostí a slabostmi. Jejich údělem v zápletce není jen nechat si setnout hlavu spravedlivým hrdinou.

Dva proti systému

Stejně tak anarchistova mladičká společnice Eva je víc než jen něžným sidekickem. Skrze drastický vývoj její osobnosti se čtenář seznamuje s jadernou válkou, kterou si země prošla, i praktikami fašistického systému. Z tohoto hlediska by dnešní čtenář neměl očekávat, že zde najde něco nového a převratného. Odposlechy, sledování, zatýkání, mučení, tajná policie, rasismus a homofobie – to vše jsou pojmy, jimiž dýchá řada dystopických příběhů a V jako Vendeta není výjimkou. Více než téma tak může zaujmout způsob zpracování, díky němuž čtenáři vidí, co se děje v zákulisí. Je to propracovanost systému, jenž se dává důvěrně poznat ve svých nejtemnějších odstínech. A V, který se skrývá v ústraní, ve své Stínové galerii, zůstává pro čtenáře jednou velkou neznámou.

Alan Moore a David Lloyd v pěti bodech

  1. Alan Moore se narodil roku 1953 v Northam­ptonu. Mnozí ho označují za nejlepšího komiksového scénáristu vůbec, jiní za nejdůležitějšího britského spisovatele posledních padesáti let.
  2. Mezi jeho nejznámější díla patří mimo jiné Watchmen – Strážci, Liga výjimečných a Z pekla. Tyto komiksy zároveň sloužily coby předlohy k celovečerním filmům.
  3. David Lloyd se narodil v Londýně roku 1950. K jeho významnějším pracím patří Noční havran a několik dílů ze série Hellblazer.
  4. S výtvarnou činností začal u filmu a televize, ke komiksům přešel až roku 1977.
  5. Na komiksu V jako Vendeta spolupracovali od léta roku 1981 do zimy 1988. Stylizovat V do podoby Guy Fawkese byl Lloydův nápad.

Není divu, že se V jako Vendeta dnes řadí mezi komiksové klasiky. Nabízí nejen inspirativní příběh podpořený podmanivě emotivní kresbou, ale pokládá i mnoho otázek, které by si měl položit každý z nás. Upozorňuje na hodnoty, kterých si nesmíme přestat vážit, a opovrhuje praktikami, jež nesmíme tolerovat. V jako Vendeta je nadčasové dílo, jehož poselství dává smysl v každé době.

  • Alan Moore, David Lloyd: V jako Vendeta
  • BB/art, 2015
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: David Lloyd
  • 288 stran, 790 Kč (v e-shopu Fantasye již za 711 Kč)
11. února 2016, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

V jako vendeta

V jako vendeta
Vložit do pytle na zboží  Koupit 790 Kč 711 Kč