Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ultimates 2/2: Jak ukrást Ameriku,

obrvelky_2414

Ultimates jsou s každým dílem epičtější a kreslíř Bryan Hitch si to neskutečně užívá. Millar, přestože českým čtenářům je znám především jako bořitel superhrdinských mýtů (což se projevilo i na sérii Ultimates, ale hlavně na jejím začátku), přitáhl svému cynismu uzdu a nechal se unášet heroickým vyprávěním. Čtenáři to ale vadit nebude, protože je skvělý v obou pozicích. A tady je navíc výborně kombinuje

Když si USA udělaly ze superhrdinského týmu v podstatě jenom krapet lepší speciální jednotku a poslali ji je na bezejmennou zemi Blízkého východu s úkolem zneškodnit její atomový arzenál, měly dávat bacha. Protože ostatním mocnostem přetekl pohár trpělivost a rozhodly se vrátit úder, jejími vlastními zbraněmi. A tak se v doprovodu ohromné armády mechů a vylepšených vojáků objeví na půdě Spojených státu družina superpadouchů.
Nejdou samozřejmě nepřipraveni, nejprve totiž Ultimates infiltrovali a rozložili zevnitř – Hulk dostal křeslo, Thora posadili do blázince, Iron man se bude ženit a Captain America jde bručet za katr. A tak zůstává Amerika napospas superzloduchům a jejich invazní armádě. A ti si s ní pěkně pohrají – povalená Socha svobody, Air force one s utrženými křidélky a další chuťovky. A aby toho nebylo málo, tak se na Ameriku vyvalí i ti největší vyvrhelové vikingského Hellu. Jak už to tak v komiksech bývá, i když to s našimi hrdiny vypadá bledě, nakonec se zatvrdí a nakopou superpadouchy do míst, kam nevidí ani Superman (asi se tím dopouštím hříchu, když mezi marveláky vypouštím duchy z univerza DC).

Millarův satirický osten se tentokrát obrací proti Bushově (ne náhodou je mu americký prezident podobný) agresivní zahraniční politice – přestože ti „zlí“ zvolili opravdu špatnou metodu, jak to světu sdělit, ale i samotní příslušníci týmu Ultimates nakonec prohlédnou a uznají, že je něco shnilého ve státě americkém. Pravda je taková, že po nástupu Obamy už nemá tato kritika tak ostré hrany, ale nikomu nezaškodí si zavzpomínat.

„Ty jsi vážně naivní. Stačí, aby někdo řekl „jaderné zbraně“ a Tony Stark začne jednat stejně slepě jako ostatní. Myslíš, že tě tak přesvědčí, abys napadl i jiné země? Za předpokladu, že se za pár let rozhodnou že je ohrožuje Čína.“

To, že Millaroví Ultimates jsou svým způsobem moderní odpovědí na Moorovy Strážce není žádným velkým objevem, ani to Millar nezastírá – tým amatérských „superhrdinů“ Defenders, se kterými jednu dobu spolupracuje Hank Pym, má některé členy ne nepodobné Strážcům. Na rozdíl od Moora, ale Millar více pracuje s ingrediencemi superhrdinských komiksů – hláškami, popkulturními odkazy a dobře odměřenou dávku superhrdinského patosu. Zároveň se ale nebojí své postavy ušpinit nebo si z nich vystřelit.

„Nejdřív jméno.“ „Cože?“ „Než někoho zabiju chci znát jeho jméno.“ „Jmenuju se Abdul al-Rahman a pracoval jsem na farmě v severozápadním Ázerbajdžánu, Captaine. Obávám se, že mě nezajímají ta vaše superhrdinská kódová označení. Nemyslíte, že jste na takové dětinské výmysly trochu starý?“

Scénář je povedený, ale už z jeho základní synopse je jasné, že tentokrát se bez vydatné podpory vizuální stránky neobejde. Bryan Hitch nemá nejmenší problémy s uvedením epických scén v život. Naopak, když dojde na destrukci New Yorku nebo bitevní vřavu, budete místy zapomínat číst ta otravná písmenka. Naštěstí nás Millar nechává vychutnat si spoustu velkolepých scén přes celé stránky bez zbytečných keců – a to platí i pro epickou mnoho-stránku, kde si můžeme vychutnat pohled na skoro všechny hrdiny.

Můžete si myslet, že komiksy se superhrdiny jsou stupidní, můžete si myslet, že Millar znesvětil vaše oblíbené postavy, nemusíte si myslet vůbec nic. Každopádně jsou Ultimates 2 jedním z nejlepších superhrdinských komiksů co u nás vyšly. Chybou by bylo se o tom nepřesvědčit na vlastní kůži.

  • Mark Millar, Bryan Hitch: Ultimates 2/2: Jak ukrást Ameriku
  • BB /art, 2011
  • Překlad: Marek Baranyi, Pavel Švanda
  • 232 stran / 499 kč
22. února 2011, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).