Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Temní ilumináti ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Temní ilumináti, Jan Pohunek

Pohunek Jan: Temní ilumináti

Humorná fantasy z pera tuzemských přichází k hladovým čtenářům asi stejně často jako čert a Mikuláš. Samozřejmě, když je čtenář hodný(zlý) chodí častěji. Tentokrát přinesl Mikuláš Temné Ilumináty. Záměrně kladu důraz na Mikuláše, protože naštěstí tahle kniha není čertovským uhlím, tudíž nikdo nemusí zaječet a odhodit jí do sklepa. Nicméně kdo neslyší fanfáry není hluchý, poněvadž ani pro ty není důvod.

Jak už samotný název napovídá bude se děj točit kolem tajných spolků a konspiračních teorií, se kterými se v poslední době roztrhl pytel Santy Clause. Navíc se autor ani trošku nebojí dojít až do úplné absurdity. Za to mu posíláme palec nahoru, právě v tomto momentu se totiž čtenář začne nevěřícně smát až za břicho souseda popadat. Pokusů rozesmát čtenáře je v knížce samozřejmě celá řada, nicméně jejich účinnost je asi někde na padesáti procentech, záleží na vkusu čtenáře.

Ale o co vlastně v knížce jde? Na tuto otázku není vůbec snadná odpověď. Kdo je hlavním hrdinou příběhu? Těžko říct. Po sto stranách se člověk začíná trochu orientovat (aniž by výše položené otázky byly zodpovězeny), ale vzhledem k rozsahu knížečky (dvě sta stran) to je asi pozdě, protože to už je příběh skoro ve finále. Anebo to tak není a na vině je rozumově omezený čtenář neboli já.

Nicméně i tak se pokusím trochu poodhalit děj. Temní ilumináti, spolek ze všech nejmocnější a nejzáhadnější, se pokusí přetvořit svět. Nikoli ovládnout, protože to už se jim dávno podařilo. Zabránit jim v tomhle nekalém počínání se jim pokusí dr. Miloš Štajgr, král permoníků s armádou těchto podzemních trpaslíčků, generál Jaroslav Spelina, amatérský geolog a jeho věrný druh čerstvě proměněný v zombii pojídající klenoty klasické literatury namísto informačně málo vydatných mozků. Na obě strany hraje duo bratří Nedvědů, profesionální zabijáci a nejlepší revival kapela bratrů Nedvědů. Tahle dvojka je nejpodařenější. Sice jako správní nájemní vrahové hrajou pro toho, kdo zaplatí nejvíc, ale každý, koho by jenom napadlo se křivým slovíčkem otřít o slavné folkové duo, koleduje si vyhlídkovou jízdu po krematoriu.

V konečném důsledku se revoluce v žánru ani ve vaši bránici konat nebude, ale i tak Temní ilumináti splní svůj účel. Pobaví čtenáře, který nebude mít problém smlsnout knížku na jeden zátah. Menší rozsah je spojen s příjemnou cenou, která je dvě drobné mince pod hranicí papírku s učitelem národů, což je dneska vzácnější jev než vítězství fotbalového Baníku Ostrava. Dobrý dojem dokreslují (doslova) vnitřní ilustrace podepsané Ondřejem „Nerionem“ Janovským. Ač se tváří jako fan-art z netu, dobře doplňují nevážný a nadsázkou prošpikovaný román. Kdo bude přemýšlet, co si pořídit do vlaku, anebo ke krátkému odpočinku od studia Imanuela Canta a spol., tak nemusí váhat a klidně hrábnout do regálu s Temnými ilumináty.

  • Jan Pohunek: Temní Ilumináti
  • vydaly: Straky na vrbě, Praha, 2010
  • obálka: Josef Fraško
  • 224 stran / 185 Kč
3. října 2010, Radim Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).