Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Technothriller s příchutí fantasy a orientu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Technothriller s příchutí fantasy a orientu, G. Willow Wilsonová: Alif, neviditelný

Wilsonová G. Willow: Alif, neviditelný

Čas od času se na trhu objeví velmi zdařilé dílko, které je velmi těžké zaškatulkovat k nějakému žánru a které v sobě skrývá jedinečný příběh. To je i případ románu americké spisovatelky a scénáristky G. Willow Wilsonové, kterou budou fanoušci znát především díky její komiksové tvorbě. Alif, neviditelný se odehrává ve světě hackerů ovoněném pohádkami Tisíce a jedné noci.

G. Willow Wilsonová má za sebou velmi zajímavý osud. Během svých studií na Bostonské univerzitě konvertovala k islámu, aby se krátce po svých dvacátých narozeninách přestěhovala do Káhiry, ve které žije s přestávkami dodnes. Mezi znalci a literárními fanoušky je známá především jako komiksová scénáristka. Její série Air (2010) byla dokonce nominována na prestižní Eisnerovu cenu. Alif, neviditelný je jejím prvním samostatným románem v pravém slova smyslu. Alif navíc díky své jedinečnosti získal velmi uznávanou Světovou cenu fantasy za rok 2013. Nyní vychází díky nakladatelství Paseka i v českém překladu od Michala Prokopa.

Alif zavádí čtenáře do současnosti, do jednoho fiktivního arabského emirátu. Hlavním hrdinou je mladý nadaný hacker, v kybernetickém prostoru známý jako Alif. Alif ochotně ukrývá své klienty v hlubinách internetu a chrání je tak před státními cenzory. Jeho činnost na síti ovšem neunikne tajné policii a hlavně Božímu pařátu, který pase po hackerech. Alifovi tak nezbývá než začít před policií prchat, ukrýt se mimo kyberprostor a opustit známé a rodinu.

G. W. Wilsonová v pěti bodech

  1. Americká spisovatelka a oceňovaná komiksová spisovatelka.
  2. Autorka komiksových sérií Air a Ms. Marvel.
  3. Nominace na Eisnerovu cenu za sérii Air.
  4. Držitelka Světové ceny fantasy za rok 2013 úrávě za knihu Alif, neviditelný.
  5. Během studií konvertovala k islámu. Střídavě žije v Káhiře a Seattlu.

Samotný příběh románu však začíná už před několika sty lety, v době kdy pohádky Tisíce a jedné noci byly realitou všedního dne. V této době se perskému mudrci podařilo přimět džina, aby mu vyjevil moudrost a tajemství démonů. Tak se lidstvu do rukou dostal Tisíc a jeden den, kniha, která má v sobě znalosti, jež mohou změnit chod celého světa.

Autorka vytvořila příběh, který v sobě snoubí fantazie a touhy každého z nás, s drsnou realitou blízkého východu, kde nikdo není tak svobodný, jak se může na první pohled jevit. Naléhavost a aktuálnost příběhu navíc dodávají masové demonstrace, které autorka na stránky knihy převedla v ozvěně na události arabského jara.

Kromě důležité úlohy internetu a sociálních sítí, které ovlivňují celou dnešní mladou generaci, se autorka zaměřila i na další neméně zajímavá témata. Vztah mezi lidmi, jejich postavení ve společnosti na pozadí arabského světa, je velmi zajímavou sondou do této pro mnohé tajemné a uzavřené náboženské skupiny. Autorka navíc může mluvit z vlastních zkušeností.

Alif, neviditelný je velmi zvláštní a těžko zařaditelné dílo, kterému jednotlivé detaily dávají na čtivosti a poutavosti. Právě spojení islámské kultury, internetového fenoménu, dávných příběhů o džinech a bytostech ze starých orientálních pohádek mu dodávají neopakovatelné kouzlo, které přitáhne nejednoho čtenáře. A právě cena udělená této knize je důkazem, že občas mají podobná ocenění smysl a dají tak trochu publicity dílům, jež si to opravdu zaslouží.

  • G. Willow Wilsonová: Alif, neviditelný
  • Paseka, 2014
  • překlad: Michal Prokop
  • obálka: Ivan Brůha
  • 374 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
18. dubna 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Alif, neviditelný

Alif, neviditelný
299 Kč 269 Kč