Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Svatopluk Doseděl vykopal Truhlu ze zálivu smrti, Svatopluk Doseděl: Truhla ze zálivu smrti

Dosedel-Truhla_ze_Zalivu_smrti

Byť horor patří tradičně k populárním žánrům, který se pojí s fantastikou a je v Česku čtenářsky vděčný, intenzivně se mu věnuje jen málo domácích autorů. Svatopluk Doseděl je v domácím prostředí čestnou výjimkou – asi jako silnice bez výmolů. Aktuálně nabízí projížďku třemi hororovými novelami.

Svatopluk Doseděl je nejvýraznějším současným domácím autorem, který píše čistě hororové příběhy. Autor je navíc regionální patriot, nebo alespoň takový obraz předestírá prostřednictvím svých příběhů. Odehrávají se vesměs v okolí Jindřichova Hradce, čili pokud je čtenář obeznámen s touto lokalitou, tak mu knížka složená ze tří kratších novel jistě nabídne důvod k zamyšlení nad naoko stereotypními lokalitami.

Ve všech příbězích Doseděl míchá tradiční hororové ingredience. Do děje autor mistrně vtáhne čtenáře vystavením kulis obyčejného životního příběhu, s nímž není žádný problém se ztotožnit. Postupně se však do všeho začíná vtírat nějaký ten záhadný prvek, tajemnější než fráze politického šíbra začínající slovy “dovedu si představit…”.

Svatopluk Doseděl v pěti bodech

  1. Svatopluk Doseděl je nyní redaktorem regionálního měsíčníku, ale před tím si na chleba vydělával jako pojišťovák nebo úředník.
  2. V polovině 90. let publikoval v legendárním, ale již neexistujícím časopise Nemesis.
  3. Jeho knižní prvotinou byla sbírka povídek Krvavá hostina, ilustrovaná Milanem Fibigerem.
  4. Svatopluk Doseděl je jediným domácím čistě hororovým prozaikem a potajmu se mu říká český Stephen King.
  5. Rád popíjí pivo a jindřichohradecký rum (to je ten s plachetničkou), rovněž je fanouškem americké country a v country kapele i hraje.

V prvním příběhu Smrt je jenom slovo si autor hraje s temnými energiemi místa, na kterém popravčí rukou opustila náš svět celá řada lidí. Ale některé duše jsou tak černé, že ze světa jednoduše odejít nemohou. V další novele roztočí děsivý kolotoč pouhé vzpomínky na poválečný rok Šestačtyřicátej. Zákon měl ve válkou zpustošené zemi jen krátký dosah, a tak ho do roztřesených rukou museli vzít chlapci ještě neodrostlí školní lavice. V závěrečném příběhu s titulním názvem Truhla ze zálivu smrti se obyčejná zvědavost po naoko nevinných místních záhadách promění v děsivou noc, kdy se ze záhrobí vracejí „věci“, které měly zůstat již dávno pohřbené.

Je na první pohled patrné, že Svatopluk Doseděl nenaložil do svého hororového kamionu příliš nákladné množství originality. Bylo by však chybou se kvůli této drobnosti dívat na knížku skrz prsty. Autor staví na svých silných stránkách, jakou je výborně zvládnuté spisovatelské řemeslo, znalost pravidel a hranic žánru nebo schopnost sugestivního líčení, která lehce vtáhne čtenáře do děje. Kniha si nehraje na žádné veledílo, naopak se drží příjemného drobného formátu a nabízí to, co je pro tento druh literatury stěžejní, a to dechberoucí čtivost.

Obzvláště pak knížka potěší fanoušky hororu, kteří preferují trochu imaginárního strachu naservírovanou prostřednictvím literární fantazie. Monitor svítící filmových hororem můžou tak v klidu nechat v temnotě noci. Dosedělův poslední počin si však užijí i ti, co se nepočítají mezi skalní příznivce hororového žánru. Čtení prosáklé mystikou a záhadami nabízí leccos, ale nudu v žádném případě. A nikoho smrtelně neohrozí, když se občas trochu bojí.

  • Svatopluk Doseděl: Truhla ze zálivu smrti
  • Epocha, 2015
  • Obálka: Karel Zeman, Lukáš Tuma
  • 168 stran, 149 Kč (v e-shopu Fantasye již za 134 Kč)
7. března 2016, Radim Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Pevnost 11/2015 + Truhla ze Zálivu smrti

Pevnost 11/2015 + Truhla ze Zálivu smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 139 Kč 125 Kč

Truhla ze zálivu smrti

Truhla ze zálivu smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 149 Kč 134 Kč