Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Strhující alternativní historie: Robert Harris vykresluje svět pod nadvládou Německa, Robert Harris: Otčina

Harris Robert: Otčina

Zdá se to být ohrané klišé: osamělý detektiv s cigaretou v jedné ruce, skleničkou whisky v druhé a bystrým úsudkem skrytým za nenápadným zevnějškem. Tentokrát je však něco jinak. Xavier March vystupuje z řady svým názorem na třídu, která vládne světu. K nacistům.

Adolf Hitler zůstává nejvýznamnější světovou osobností, Polsko přestalo existovat, Židé jako by ani nikdy nežili. Na východní frontě ochabuje i poslední odpor ruských partyzánů, Američané už jen utvrzují spojenectví s Němci. Lidé rezignovali.

Do takového prostředí zasazuje autor svého hrdinu – cynického, opuštěného a naštvaného na celý svět. Svou nenávist se snaží usměrňovat přemírou práce i alkoholu. Až na občasné výhružné návštěvy gestapa však jeho život plyne celkem klidně, alespoň do chvíle, kdy se najde mrtvé tělo jednoho z bývalých hlavních členů strany. Podivné okolnosti a ještě podivnější vyšetřování uvrhnou Marche do koloběhu plného lží, úskoků a lstí. V průběhu svého pátrání, jak zjišťuje stále více a více šokujících podrobností, se z lovce stává kořist a on musí utíkat před policií vlastního státu.

Robert Harris v pěti bodech

  • Narodil se v roce 1957.
  • Živí se jako spisovatel, ale působil také jako televizní reportér.
  • Jeho první kniha vyšla v roce 1982, jednalo se o popis chemické formy války.
  • Sci-fi se začal věnovat roku 1992.
  • Několik jeho knih bylo převedeno do filmové podoby – Otčina figuruje mezi nimi.

Robert Harris vytvořil velice realistický svět, a dokáže ho i tak věrohodně popsat, že z toho čtenáři až běhá mráz po zádech. O to více, že většina dokumentů a postav existovala i ve skutečnosti. Spojení autentických hrůzných činů páchaných nacisty a autorova stylu vyprávění je tak strhující, až se čtenář od knížky jen stěží odtrhne. Jedná se o velmi zajímavé literární spojení skutečné a alternativní historie.

Navíc působí jak skutečné, tak vymyšlené postavy velmi přesvědčivě, a i když se jedná o klasické osoby typu „zlý detektiv, hodný detektiv a sexy novinářka“, spisovatel z nich dokáže vykřesat neotřelost. U těch reálných charakterů zase zachovává jejich povahové rysy do té míry, že snad jen opravdový historický nadšenec by tam našel nějaké drobné chyby, a ani to není naprosto jisté.

Celková atmosféra knihy Otčina působí většinou stísněně, až depresivně, ale Robert Harris má zřejmě i smysl pro humor, a tak do vážného děje vsunuje různé více či méně zřejmé vtipy. Nevyskytují se zde však žádné milé žerty – zejména hlavní postava, detektiv March, přímo srší sarkastickými poznámkami, nezřídka namířenými proti nacistickému režimu. Takové drobné vsuvky a odklony od děje činí dílo ještě zajímavější.

Tato kniha, původně vydaná už v roce 1992, se stala světovým bestsellerem z nějakého důvodu. Pro někoho jím může být kontroverzní téma, pro jiného propracované prostředí a postavy, nebo třeba rychle plynoucí, strhující děj. Téměř každý čtenář by si tu mohl najít něco, co zaujme přímo jeho.

  • Robert Harris: Otčina
  • Kniha Zlín, 2012
  • překlad: Pavel Bakič
  • obálka: Lucie Mrázová
  • 388 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)
16. ledna 2013, Klára Konečná

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Otčina

Otčina
Vložit do pytle na zboží  Koupit 389 Kč 350 Kč