Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Stín Černého hvozdu, Míla Linc

Linc Míla: Stín Černého hvozdu

Straky ze sebe vyrazily triumfální zaskřehotání. Jak by taky ne, Stín Černého hvozdu dopadl na košatou vrbu, které tímto přibyla již stá ratolest. Tato kniha je nejen jubilejní stou knihou, kterou nakladatelství Straky na vrbě vydalo, ale zároveň i románovou prvotinou Míly Lince. Stín Černého hvozdu bychom mohli zařadit do kategorie pseudohistorické fantasy, svět stvořený autorem jako by z oka vypadl tomu našemu v období středověku, reálie jsou velmi věrné, jak se také dá od autora dvou příruček Středověký svět očekávat.

Chladným podzimním ránem se ozve zděšený výkřik, který rázem probudí celý dosud slastně spící Kozí hrádek. Divoká říčka Bělava s sebou přinesla mrtvé tělo. A ne jen tak někoho. Samotného hejtmana, pána Kozího hrádku, zástupce krále. Několik bodných ran na hrudi je více než výmluvných. Richard z Nemanic, hejtmanův zástupce, vzápětí zjistí, že hejtman není jediným zavražděným. Krčmář a jeho čeleď, několik svatebních hostů, dva kejklíři a hejtmanův syn, jemuž takto neslavně skončil den svatby. Všichni spali v jedné budově a nikdo se již neprobudil. Smrti unikl pouze mladý kejklíř Žibřid, vyspávající kocovinu v kupce sena, a Richardova sestra Neša, která byla vrahy unesena ze svatebního lože. Ve stáji mezi slámou a kozími bobky naleznou ztracenou minci Černoborského vévodství, souseda a věčného rivala království. A stopy koní vedoucí do Černého hvozdu směrem k Černoboru.

Richard rozkáže sebrat muže a pronásledovat únosce. Neodjíždí se mu ale lehce, ví, že bude stát proti profesionálům, zima na spadnutí, jeho žena čeká dítě a dala mu na výběr, buď záchrana sestry, nebo ona. Jejich cesta navíc vede nitrem Černého hvozdu, který v sobě ukrývá prastaré zlo a také tajemství Richardova pravého původu a jména. Naštěstí se může spolehnout na rytíře Sovičku, který se přísahou zavázal pomoci mu zachránit sestru.

Kejklíř Žibřid, který jako jediný masakr přežil, by se rád přidal k záchranné výpravě, aby pomstil smrt svého otce a strýce. Není mu ale vyhověno. Než se stačí vyrovnat se zármutkem a vymyslet, co dál, zubatá po něm znovu natáhne drápy. Vrah chce zřejmě dokončit svou práci a zabít i toho, kdo předtím unikl jeho pozornosti. Žibřid má ale štěstí a unikne paní Smrti podruhé. Muž skrytý pod černým pláštěm se však nehodlá vzdát, skrývá se ve stínech a čeká na další příležitost. Žibřid mu s pomocí vorařů uteče po řece a rozhodne se vydat za pomstou na vlastní pěst.

Král Granice je zprávami z Kozího hrádku překvapen. Jak by taky ne, když většinu volného času věnuje lovu. Jeho rádce Rainer je naštěstí muž na pravém místě, který ví o všem. Třeba i o tom, že v Černoborském vévodství se chystá vládní převrat. Že by to s vražděním na Kozím hrádku v přímém sousedství hranice s Černoborem nějak souviselo? Vojenská odveta bude nezbytná a bude nutné zaskočit nepřítele, dokud je oslabený vnitřním bojem, tam, kde by to nejméně čekal – dobýt dosud nedobytnou pevnost Drakovec. Na čí stranu se ale přikloní císař? A na čí neméně mocná Magická gilda a řád paladinů?

Jak je patrno z předchozího textu, Stín Černého hvozdu nemá pouze jednu dějovou linii, paralelně jich v něm běží hned několik, sbíhají se a zase rozbíhají, aby se v závěru vše spojilo a vyjasnilo.

Děj příběhu někdy plyne rychle, jednou se ženeme s hrdiny ozlomkrk za pronásledovanými, jindy sedíme u piva v hospodě a posloucháme Žibřidovy písně. Nechybí ani boj, autor znalý boje s mečem z LARPů dokázal věrohodně popsat souboje, stejně tak i bitvu. Velkou předností knihy je propracovanost postav jak hlavních, tak i vedlejších. Většina z nich – Richard, rytíř Sovička, pan Terenc, kníže Zikmund – skrývá nějaké tajemství z minulosti, postupně je s nimi odhalujeme. O obveselení se nám postará, ostatně jsme přece v dobách středověkých, kejklíř Žibřid – ať už svými milostnými dobrodružstvími, která nedopadnou vždy dle jeho očekávání, nebo lechtivými písničkami, jejichž texty se v knize objeví:

„Když máš hnusnou babu,
hledej jinou,
krásnou čistou pannu,
lásky chtivou.
O, o všechno rozkvetlo.
Dokonce i panenství svou pannu ztratilo,
ne že by to panně příliš vadilo.“

Obzvláště vydařená obálka Jany Šouflové nás, ještě než se začteme, na začátek příběhu příjemně naladí. O vnitřní ilustrace s výjevy děje se postaral Ondřej Janovský, kresby mají lehce komiksový ráz.

Autor svůj propracovaný svět stále dotváří, napsal z něj také několik povídek a nyní pracuje na volném pokračování této knihy, na něž se ti, kterým se Stín Černého hvozdu líbil, mohou těšit.

  • Míla Linc: Stín Černého hvozdu
  • vydaly: Straky na vrbě, Praha 2009
  • obálka: Jana Šouflová
  • 424 stran / 225 Kč
17. července 2009, Veronika Salášková

Diskuze k článku

Ad Stín Černého hvozdu
Roggy - 18. 07. 2009 20:31

Už je to podruhé, co se to v recenzi objevilo, proto si dovolím trochu to upřesnit: já, šerm a larpy rozhodně nee.. :-) Pokud by se dala hledat někde inspirace, pak několik let v šermířské skupině a řada teorie, z níž to nejpodstatnější je shrnuto v druhém díle Středověkého světa. A ještě dodám, že písničky jsou z velké většiny do češtiny přeložené latinské originály a jak měli možnost zjistit ti, kteří byli na křestu, dají se i zpívat. A obrázky jsou více než komiksem inspirovány gotickými iluminacemi... ale ty samy o sobě byly hodně komiksové, takže to není zase tak daleko od pravdy :-)
RE: Ad Stín Černého hvozdu
Sally - 18. 07. 2009 20:55

Za ty LARPy se omlouvám, holt jsem na netu sehnala mylnou informaci.. :-)
RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Roggy - 18. 07. 2009 21:22

Jako první to napsal Martin Stručovský a kde to vzal on, to netuším... mám pocit, že kdysi něco podobného psal Michael Bronec do doslovu k Drakobijcům, ale to se vážně brát nedá, protože mi tam zároveň přiřkl living history, s čímž mám společného ještě méně než s larpy... :-)
RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Sirius - 19. 07. 2009 16:45

> Jako první to napsal Martin Stručovský a kde to vzal on, to netuším... Jo, tuším, že jsem to četl v jedněch Drakobijcích v doslovu. A napadlo mě to už těm tvým vymakaným soubojům. Ale za chybu se omlouvám, teď už si to budu pamatovat. > mám pocit, že kdysi něco podobného psal Michael Bronec do doslovu k > Drakobijcům, ale to se vážně brát nedá, protože mi tam zároveň přiřkl > living history, s čímž mám společného ještě méně než s larpy... :-)
RE: RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Sirius - 19. 07. 2009 16:46

> > Jako první to napsal Martin Stručovský a kde to vzal on, to > netuším... > Jo, tuším, že jsem to četl v jedněch Drakobijcích v doslovu. A > napadlo mě to už kvůli těm tvým vymakaným soubojům. Ale za chybu se > omlouvám, teď už si to budu pamatovat. > > mám pocit, že kdysi něco podobného psal Michael Bronec do > doslovu k > > Drakobijcům, ale to se vážně brát nedá, protože mi tam zároveň > přiřkl > > living history, s čímž mám společného ještě méně než s larpy... > :-)
RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Sally - 19. 07. 2009 23:05

No, jo, budou to ti Drakobijci, taky jsem v nich zalistovala a omyl je na světě :-) Omlouvám se. No, aspoň v tom Sirius není sám :-) I kdybych někde našla tu šermířskou skupinu, kdoví jestli bych si to nepopletla s LARPy - přiznávám, že se v těchto šermovacích věcech nějak moc nevyznám. Ještě vím, že jsou dřevěné zbraně a kovové...a v tom zbytku chápu odlišnosti pouze omezeně. LARP - to je snad fantasy šermování a akce a historický šerm - šermování v historických kostýmech, nebo ne? A living history v šermu - tak to už fakt nevím ... :-)
RE: RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Roggy - 20. 07. 2009 13:01

Věc se má tak, že larpy jsou s dřevěnýma zbraněma a to, co s nimi lze provádět, rozhodne není šerm, který by šel použít. Zbraně se chovají jinak, kvůli zásahovým plochám je i styl boje v normálních podmínkách nepoužitelný a nezřídka se stává, že larpař bez problémů vyklepne zkušeného šermíře, prostě proto, že mu stačí "zašmrdlat" a to, co by nezpůsobilo ani škrábnutí, znamená herní smrt. Hisotrický šrm ne vždy musí být v historickém kostýmu, pokud jde o nauku bojového umění - a naopak: co je vidět v kostýmech, je šerm scénický, který má ke skutečnému boji taky docela daleko. Nicméně tady už se dá vypozorovat, jak a co, člověk občas cítí, jak to bolí, cítí váhu zbraní apod. Living history je pak blíže experimentální archeologii a nemusí vůbec jít o šerm - jde o co nejvěrnější ztvárnění dané doby, života, hmotné kultury, prostě všeho. Nejblíže k skutečnému boji mají šermířské školy (nejznámější je asi Magisterium), které učí šerm jako bojové umění podle dochovaných materiálů a s důrazem na co největší autenticitu a většinou pro lidi, kterým nejde o vystupování, ale jen to prostě chtějí dobře umět. Pro použití je nejlepší vzít tu něco málo a tam něco málo. Vyzkoušt si, jak se bojuje, vyzkoušet si, jaké je to stát v bitvě, vědět, jak co funguje a co nefunguje a trochu to okořenit scénikou (i to pravidelné zvonění mečů je spíše scénickou záležitostí, ony se ty čepel ve skutečnosti dost často míjí) - k tomu si přidat pár detailů a je hotovo. Kdysi jsme chtěli udělat jeden takový projekt - nacvičit souboj, ukázat ho, dát ho spisovatelům a nechat, aby každý z nich ten souboj popsal a pak porovnat, jak jednu záležitost může několik lidí vidět různě... zatím jsme se k tomu nedostali, ale projekt ještě není smeten pod stůl :-)
RE: RE: RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Jakub D. Kočí - 22. 07. 2009 10:23

> Kdysi jsme chtěli udělat jeden takový projekt - nacvičit souboj, > ukázat ho, dát ho spisovatelům a nechat, aby každý z nich ten souboj > popsal a pak porovnat, jak jednu záležitost může několik lidí vidět > různě... zatím jsme se k tomu nedostali, ale projekt ještě není smeten > pod stůl :-) To zní fakt dobře! Hlásím se jako pokusný autor :-)
RE: RE: RE: RE: RE: Ad Stín Černého hvozdu
Sally - 22. 07. 2009 15:02

Děkuju Ti, Mílo, za vysvětlení, už tomu rozumím přece jen o trochu víc. A ten projekt s popsáním boje by opravdu mohl být velmi zajímavý - ráda bych si pak ty jedotlivé popisy přečetla :-)

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Stín Černého hvozdu

Stín Černého hvozdu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 225 Kč 203 Kč