Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Stín bohů: Krutopřísná jízda v epickém světě plném napětí, kvalitních soubojů a výborných postav, John Gwynne: Stín bohů (Krvopřísežníci 01)

big_stin-bohu-lqx-499025

Před tisíci lety došlo k velkému střetu severských bohů, jehož následky lze nyní ve Vigrídu hledat v podobě obrovitých úlomků kostí či legend, které se mezi lidmi šíří. To ale zdaleka nejsou jediné zbytky staré moci, a právě jeden z těchto pozůstatků velice touží přestat býti pouhou legendou… Ponořte se s námi do světa severské mytologie ve vynikajícím a epickém Stínu bohů.

Celý děj románu britského autora Johna Gwynneho sledujeme očima tří hlavních postav – Orky, Varga a Elvy. Orka žije poměrně poklidný život v horách se svým malým synem a sympatickým manželem, jenž svou jemnou a veselou povahou výborně vyrovnává misky vah trochu bručivé a až do morku kostí krutopřísně drsné Orky. Spolu s nimi obývají jejich domov také originální magičtí tvorové, kterých je kniha plná a kteří často evokují v lidech více či méně oprávněný strach. Rodinná idylka se ale záhy změní a hlavní hrdinka musí opět uchopit sekeru, aby zachránila to, na čem jí v životě nejvíce záleží.

Varg začíná svůj příběh zběsilým útěkem, když jako otrok uprchne svému pánovi, kterého ale ještě před tím stihne poslat na onen svět. Neuniká však bez cílně, touží najít někoho, kdo by mu dokázal ukázat, co se stalo s jeho sestrou. Shodou okolností ten někdo je součástí proslulé skupiny válečníků zvaných Krvopřísežníci, kteří právě vyhlásili konkurz na nového člena. Jenže stát se součástí téhle party nebude vůbec jednoduché.

John Gwynne v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1968 v Singapuru.
  2. Jeho otec sloužil jako pilot RAF, díky čemuž se rodina přestěhovala do Velké Británie.
  3. K psaní se John dostal, když se staral o svou hendikepovanou dceru. Na svět tak brzy přišly série Věrní a padlí a trilogie O krvi a kostech.
  4. V českém překladu ale vyšla až kniha Stín bohů z nové trilogie Krvopřísežníci.
  5. Žije se svou ženou a dětmi ve Walesu. Ve volném čase se ráda věnuje přehrávání vikingských bitev a tenhle jeho koníček se často promítá do autorových knih.

Třetí dějová linie se věnuje Elvě. Právě její kapitoly mají ze všech tří nejpomalejší rozjezd. Zatímco Varg a Orka se pyšní silnými zápletkami a za jejich cílem je ženou zatraceně silné motivace, u Elvy se hledají zpočátku podstatně složitěji a první polovina jejího příběhu se v podstatě věnuje z velké části detailnímu popisu bitev. John Gwynne se totiž doslova vyžívá v rekonstruování soubojů se štíty a sekerami. Naštěstí ale i tuto mladou ženu nakonec děj zavede do míst, díky nimž kvalitou brzy příběh dožene obě dvě zbývající dějové linie.

Konec knihy pak nabízí zběsilou jízdu až do úplného závěru, kterému nechybí napětí, výborně popsané bojové scény, spousta krve, krutopřísných postav a nespočet máchnutí sekerou. Gwynne se totiž po vzoru současných autorů fantasy nebojí nemilosrdně likvidovat postavy, takže na čtenáře čeká mnoho zvratů, u kterých budou chvíli zaraženě zírat na stránku před sebou a marně hledat nějakou zmínku o tom, že zemřelé postavě brzy doroste useknutá hlava zpět. A tohle všechno dohromady generuje spoustu a spoustu hodin zábavy.

Stín bohů nabízí velmi povedenou, napínavou a propracovanou jízdu po světe epické fantasy, kde se to hemží severskou mytologií, perfektními souboji a litry krve. Všichni tři hlavní hrdinové jsou pak ideálními průvodci po tomhle zajímavém světe, a autorovi se tak snadno odpouští i lehce pomalý rozjezd jedné ze tří dějových linek. Vše totiž vyvrcholí v perfektní závěr, po kterém budete vyloženě toužit okamžitě sáhnout po druhém díle. Ten s podtitulem The Hunger of the Gods již v originále vyšel v roce 2022, a nám tudíž nezbývá než netrpělivě čekat, až se titul objeví také na pultech českých knihkupectví. Už aby to bylo…

  • John Gwynne: Stín bohů (Krvopřísežníci 01)
  • Host, 2022
  • Překlad: Roman Tilcer
  • 550 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 494 Kč)
22. ledna 2023, Adéla Košařová

Krvopřísežní 01 - Stín bohů

Krvopřísežní 01 - Stín bohů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 549 Kč 494 Kč