Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Stephen King a jeho tak trochu BMI horor, Stephen King: Zhubni

Stephen King: Zhubni

Billy Halleck měl štěstí v neštěstí. Sice mu před auto vběhla stará cikánka a on nevěnoval dostatečnou pozornost řízení, kvůli čemuž byla následná srážka pro ženu osudnou. Ale protože je právník s dobrými přáteli na správných místech, z celé nehody se stala jen drobná poznámka v archivech. Ovšem otec mrtvé má na věc trochu jiný názor než soud. A tak všechny zainteresované prokleje.

Zpočátku to vypadá spíš jako požehnání. Ta možnost cpát se od rána do večera vším možným, a ještě u toho hubnout. To za ten nepříjemný zážitek s jedním pomateným cikánem a jeho výhružným „zhubni“ vlastně stálo, ne? Osobní váha v koupelně se na okamžik přestane tvářit jako nepřítel číslo jedna, a i manželka přestane mít poznámky ohledně diet a nevhodného stravování. Jediné, co v tu chvíli Billyho trápí, jsou noční můry.

Dlouho to ale nevydrží. Kila jdou stále dolů, navzdory mamutím příjmům potravy. A navíc se ukáže, že i ostatní, co měli co dočinění se zametením Billyho nehody pod koberec, mají vážné problémy. U nich se kletba sice projevuje jinak, ale výsledky jsou vždy stejné – smrt. A protože moderní medicína vidí v Billyho stavu spíš příležitost ke zkoumání a pozorování než ve hledání účinné léčby, rozhodne se nyní již lehce podvyživeně vypadající právník vzít záležitost do vlastních rukou. Dokud ještě může.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
  2. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
  3. Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
  4. Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
  5. Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.

Jak ale přesvědčit stařičkého cikána plného nenávisti, aby vzal svou kletbu zpět? Velmi záhy se Billy přesvědčí, že hezky poprosit a vyjádřit upřímnou lítost nestačí. A tak se spojí s jistým známým, pro něhož je přesvědčování neochotných denním chlebem (a taky trochu vlastně i koníčkem). Billy se mezitím snaží nepodlehnout výčitkám. Přeci jen, takový trest přinutí jednoho k zamyšlení, zda nemohl udělat něco, čím by srážce s cikánskou ženou zabránil. Naštěstí je lidská mysl velmi tvárná a zdá se, že i tentokrát se podaří najít někoho, koho by mohl Billy v duchu obviňovat místo sebe. To ještě netuší, že vhodný náhradník se mu bude ještě hodit…

Ač byl tento román poprvé publikován pod Kingovým pseudonymem, je při čtení velmi snadné odhalit typický styl mistra hororu. Alespoň tedy teď, po letech, kdy už se pravý autor přiznal. Ovšem každá zmínka o Richardu Bachmanovi musí fanouškům Stephena Kinga nutně připomenout román Temná půle, v němž se hlavní hrdina musí vypořádat s vlastním pseudonymem, který ne a ne umřít. Stejně jako Zhubni, i tato kniha se nedávno dočkala díky nakladatelství BETA nového českého vydání.

Zhubni je knihou, která neplýtvá slovy. Autor zde bez prologu vrhne čtenáře rovnou do víru děje a, jak je u Kinga zvykem, mnohem děsivější jsou ty aspekty příběhu, které si je třeba domýšlet. Závěr pak ukazuje, že ne vždy je mistr hororu ochoten nad konáním svých postav přimhouřit oči. Ač se nejedná o jednu z Kingových nejlepších knih, přesto je Zhubni velmi působivým a napínavým příběhem. Jen se nedoporučuje konzumovat ji během obědové pauzy.

  • Stephen King: Zhubni
  • BETA Dobrovský, 2022
  • Obálka: Emil Křižka
  • Překlad: Ivan Němeček
  • 296 stran, 319 Kč (v e-shopu Fantasye již za 287 Kč)
12. srpna 2022, Tomáš R. Tokoš

Zhubni

Zhubni
Vložit do pytle na zboží  Koupit 319 Kč 287 Kč