Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Stejně epický konec, jako je výbuch supernovy, Marissa Meyerová: Supernova (Renegáti 3)

Meyerová Marissa: Renegáti 03: Supernova

Nightmare způsobila v Centrále Renegátů pozdvižení, když ukradla helmu Ace Anarchisty, s kterou může Ace nabýt svou ztracenou moc. Ve stejnou chvíli, kdy Nova kradla helmu, byl Ace zajat Sentinelem. Ten ho jako dar na usmířenou předal Renegátům, kteří ho uvěznili v nedobytném vězení. Nova se stále více zamotává do svých lží a je jen otázkou času, než přijdou na to, že to ona je Nightmare. Brzy vypukne nová bitva o Gatlon City a každý si musí vybrat stranu, za kterou bude bojovat. Vyhrají Renegáti nebo Anarchisté?

Cíl Novy je stejně daleko nebo možná ještě dál než před získáním helmy. Ta nebyla alespoň tolik střežená jako Ace. Nova vnímá tíhu všech malých vodítek k ní, jež po sobě zanechala a čeká, kdy bude odhalena její identita. Při jejím útěku jí však zkříží cestu Adrian. Nova má být popravena společně se svým strýcem při představení agenta N veřejnosti. Jedná se o látku, jež zbaví schopností každého výjimečného jedince. Před tímto osudem však Nightmare zachrání nečekaný spojenec.

Adrian prozradil přátelům, že je Sentinel, tedy všem kromě Novy. V očích Renegátů stoupnul v ceně, když jim dovedl Ace Anarchistu a později zachránil Maxe, svého nevlastního bratra. Pokud ho Nightmare předtím neměla v oblibě, teď ho přímo nenávidí, stejně jako Adrian nenávidí Nightmare za to, že ublížila jeho bratrovi. Příběh je vyprávěný z pohledu Novy a Adriana, jakožto hlavních postav, a čtenář tak může nahlédnout do jejich mysli. Místy však tyto úvahy jsou příliš dlouhé, časté a zpomalují děj.

Marissa Meyerová v pěti bodech:

  1. Narodila se 19. února 1984 v USA.
  2. Vystudovala Pacific Lutheran University, kde se věnovala tvůrčímu psaní.
  3. Pracovala pět let jako editor knih.
  4. Do povědomí čtenářů se dostala díky úspěšné sérii Měsíční kroniky.
  5. Supernova je závěrečný díl této trilogie.

V knize se kromě hlavních hrdinů objevilo i mnoho vedlejších, z nichž by si většina jistě zasloužila v knize více prostoru. Nemluvě o samotném Aceovi, který by měl být hlavní zápornou postavou, přesto se mu dostalo trochu místa až v závěru knihy. Taktéž je těžké postavy dělit na ty dobré a špatné, každý má své kladné a záporné stránky a hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká. To však dělá tyto postavy o to více lidské.

Děj přímo navazuje na předchozí román a ubíhá ve svižném tempu jen s několika zaškobrtnutími. Není zde nouze o nečekané zvraty, které děj obrátí o 180 stupňů. Na rozdíl od předchozího dílu schází v úvodu knihy shrnutí předchozích dílů. Pokud je čtenář četl před delší dobou, je dobré si tituly opět přečíst a oživit si předchozí děj.

Závěrečný díl s podtitulem Supernova přináší odpovědi na dříve vyřčené i nevyřčené otázky a epickou bitvu mezi Anarchisty a Renegáty. Epilog však otevírá otázku novou, která zůstává nezodpovězena a lze se jen domnívat, zda autorka nechá dále pracovat jen čtenářovu fantazii nebo se můžeme těšit na další knihu ze superhrdinského prostředí.

  • Marissa Meyerová: Supernova (Renegáti 3)
  • Egmont, 2020
  • Překlad: Petra Babuláková
  • 504 stran, 449 Kč (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč)
5. prosince 2020, Ivana Scholzová

Renegáti 03: Supernova

Renegáti 03: Supernova
449 Kč 404 Kč