Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Soumrak světů je exhibicí autorů pod hlavičkou Agenta JFK ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Soumrak světů je exhibicí autorů pod hlavičkou Agenta JFK, Soumrak světů (Agent JFK 33)

kol.: JFK 33 - Soumrak světů

Počet knih ze série Agent JFK se rozrostl již na 33 dílů. Ale na rozdíl od svých předchůdců je Soumrak světů namísto uceleného příběhu povídkovou sbírkou. Své umění v něm předvádí autoři knih spojených s Agenturou Kovářů rovnováhy nebo jejím úhlavním nepřítelem X-Hawkem (i ten už má svoji, prozatím dvoudílnou, sérii).

Dovolte mi trochu „omáčky“ pro nezasvěcené: Agent JFK, celým jménem John Francis Kovář, je členem tajného společenství Kováři rovnováhy, které nemá za úkol nic menšího než chránit rovnováhu v paralelních světech spojených s „naší“ zemí. K ruce má mnoho dalších spolubojovníků, zejména pistolníka Vincenta Vegu, krásku Andreu de Vilefort nebo profesora von Vondera. Jejich protivníkem je lord Xaverius Hawk, který byl kdysi sám členem Kovářů, a teď se jim snaží jejich roli znepříjemnit, jak se dá. Operace v paralelních světech jsou ovšem velmi delikátní záležitost, neboť Agentura nesmí narušit přirozený vývoj světa, a tak mise probíhají v přísném utajení, a jejich splnění mnohdy nejlépe vystihuje slovo nemožný.

Soumraku světů čtenář narazí na staré známé postavy z „řadových“ knih, ale i na zcela nové členy Agentury. A právě to je velká síla tohoto sborníku – není svázán mantinely klasického dílu JFK. Rozsah povídky umožní autorům uvést v život originální náměty, které by jinak nespatřily světlo světa, protože jejich rozsah by nestačil na samostatnou knihu. Díky podstatě samotné série je navíc možné popustit uzdu fantazii. Paralelní svět může totiž vypadat jakkoliv – od Země, kterou ovládají inteligentní dinosauři až po planetu, na které bylo obyvatelstvo vyhlazeno zmutovaným virem. Ve sborníku však většinou převládá zasazení do středověku nebo současnosti, i když se objeví i starověký Egypt nebo antický Řím.

Od pyramid po Londýn

Pokud se podíváme na jednotlivé povídky, je třeba ocenit jejich různorodost a zajímavé nápady. V nápaditosti jasně vedou Rozmarné pyramidy Jiřího W. Procházky (mimochodem, jednoho ze spoluotců celé série JFK), který rozpoutá boj proti kultu matematiků napsaný ve zvučné „staré češtině“, což lze směle označit za absurdní potrhlost s prvky geniality. O podobnou avantgardu se pokusil i Tomáš Bartoš, ale i když je setkání hi-tech forem života s primitivním homo habilis velmi dobře zpracované, chybí mu ona „ujetá zábavnost“ předchozího zmiňovaného.

Agent John Francis Kovář v pěti bodech

  1. První díl série Agent JFK vyšel v roce 2005 pod názvem Pašerák – autory byly Miroslav Žamboch a Jiří Walker Procházka. V současné době vyšlo v této sérii celkem 33 knih, připravuje se č. 34 (Bez naděje od Julie Novákové).
  2. JFK měl být odpovědí na nekonečné zahraniční série – např. Mark Stone nebo Perry Rhodan.
  3. Mimo sérii vyšel v roce 2009 i sborník Svůj svět si musíme zasloužit a dva příběhy z pohledu Lorda Hawka – Hitman (M. Žamboch, 2010) a Zpěv lamie (J. Hlávka, 2012).
  4. Do série přispělo mnoho známých autorů, například Ondřej Neff, Petr Schink, Josef Pecinovský, Františka Vrbenská, Míla Linc nebo Vladimír Šlechta.
  5. Agent JFK má širokou fanouškovskou základnu – vše podstatné včetně nejčerstvějších novinek naleznete na http://www.jfk-fans.cz/

V Soumraku světů si však čtenáři užijí i dalších neotřelých námětů – například Josef Pecinovský nechá pistolníky svést nerovný boj s drakem. Zbyněk K. Holub zase zasadil agenta JFK do děje pohádky O červené Karkulce, Miroslav Žamboch pasoval agenty Kovářů rovnováhy do role kolonistů Jižní Ameriky a J. A. Polák se nebál využít Sherlocka Holmese.

Zajímavým prvkem celého sborníku je i odhalení zákulisí celé Agentury. Ukazuje se, že v zoufalém boji o přežití našeho světa je třeba přinášet oběti, a že Kováři rovnováhy nemusí být vždy a za každou cenu „ti dobří“, protože malé ztráty mohou v konečném zúčtování znamenat velké zisky.

Slepá ulice?

Zlí jazykové tvrdí, že série JFK se dostává do krize, že restart se příliš nedaří. (Pro úplnost: v díle č. 28 od Miroslava Žambocha s názvem Na vlastní pěst byla agentura zničena a jediným přeživším se stal JFK.) Soumrak světů se ukazuje jako velmi dobrý způsob, jak přitáhnout čtenáře – nabízí základní přehled, jak funguje celá Agentura, a zároveň navnadí výborným zpracováním a nepříliš náročnou akční zábavou. Nový čtenář tak dostává rámcovou představu, co od série očekávat; fanoušek série zase další střípky z mozaiky rozsáhlého agenturního univerza. Věřme proto, že vydařený povídkový sborník je předzvěstí lepších časů a že se celá série opět rychle v očích čtenářů odrazí ode dna.

  • Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka (editoři): Soumrak světů (Agent JFK 33)
  • Triton, E.F. 2014
  • Obálka: Petr Vyoral
  • 376 stran, 229 korun (v e-shopu Fantasye již za 206 Kč)
12. listopadu 2014, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 33 - Soumrak světů

JFK 33 - Soumrak světů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 229 Kč 206 Kč