Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Smrtná zima se blíží, Kate A. Boormanová: Smrtná zima

Boormanová Kate A.: Smrtná zima

Nové trilogie, spadající do žánru young adult, se v češtině zhostilo nakladatelství Host. Jedná se o debutové dílko kanadské spisovatelky Kate A. Boormanové a první díl nese název Smrtná zima. Tajemná a zastrašující obálka navodí atmosféru sama o sobě, dočkáme se ale stejně napínavého příběhu, ze kterého by lezl mráz po zádech?

Společenství žije už několik generací v osadě a nesmí se z ní vydat dál, než kam dohlédnou stráže na hradbách. V tajemném lese okolo totiž žijí nestvůry zvané malmaci. Ten, kdo někdy stvůru spatřil, nepřežil, a proto existují jen pouhé dohady, jak takové nebezpečí může vypadat. Vylézají jen na noc, ale to už jsou brány pevnosti zavřené a dobře střežené.

V osadě se všichni oslovují bratře či sestro. Společenství má určitá pravidla, která se musejí dodržovat a za jejichž porušení se může trestat i tím nejhorším – posláním ven do lesa na místo zvané Rozcestí, kde na každého čeká smrt. Člověk, který některé z pravidel nedodrží, se navíc považuje za vzpurného a právě taková byla i babička hlavní hrdinky Emmeline. Většina populace posléze brala jako stejně vzpurnou i Em, a proto dívka neměla zrovna lehký život. Ve společnosti zkrátka nebyla a není vítaná.

Ona sama si to ale také neulehčuje, když podniká tajné cesty ven do lesa. Zprvu se vymlouvala na svoji práci – sbírá různé bylinky pro jedinou léčitelku v osadě – a proto ji za hradby snadno pouštěli. Ale Em les znovu a znovu volal a lákal ještě hlouběji, než kam má vůbec povoleno chodit. A tak začala podnikat pravidelné cesty, na nichž nachází tajuplné a dávno ztracené věci, jaké ji nenechají jen tak v klidu. K tomu všemu se pomalu, ale jistě blíží smrtná zima, nebo-li la prise, před níž se musí mít každý na pozoru.

Tři osudoví muži

Celý příběh čtenáři sledují pouze z Emmeliina pohledu, proto se také autorce podařilo nejvíce vykreslit právě Em. Člověk jí vidí do hlavy, čte její myšlenky a soucítí s ní. Na to, že je to náctiletá dívka, se většinu času chová velmi inteligentně a v nebezpečných situacích si dokáže zachovat chladnou hlavu a nepanikařit.

S dalšími hlavními postavami Smrtné zimy si nicméně autorka moc nevyhrála. Každý charakter sice vykreslila jinak, ale mnoho z nich člověku k srdci nepřiroste. Kromě hlavní hrdinky Emmeline se totiž v příběhu vyskytují postavy hlavně záporné, anebo takové, které neurazí, ani nenadchnou. Tak například hrdinčin nejlepší kamarád Tom ze začátku působí jako ten nejlepší přítel, který ví, kdy druhý potřebuje poradit, kdy se potřebuje vyplakat a kdy by se mu zase hodila rada. Postupem času ho ale ovládají samé špatné vlastnosti.

Kate A. Boormanová v pěti bodech

  1. Kanadská umělkyně a spisovatelka narozená v Nepálu.
  2. Vystudovala divadelní kritiku.
  3. Smrtná zima je první díl plánované trilogie a zároveň i autorčiným debutem.
  4. Druhý díl trilogie s názvem Darkthow vyšel v originále na podzim letošního roku.
  5. Žije s manželem a dvěma dětmi v Edmontonu v Kanadě.

Samotný vůdce osady, bratr Stockham, si zase přišel říct přímo o Emmeliinu ruku. Stockham stojí v čele celé společnosti a rozházet si s ním vztahy nikdo nechce, takže kdo ví, co by pro dívku znamenalo odmítnutí. Do třetice se v příběhu často objevuje ještě jeden chlapec. Kane, holohlavý mladík z jižní čtvrti, na Em pohlíží jinak než ostatní. Nevidí ji jako tu věčně problematickou holku, začíná jí rozumět a navíc to mezi nimi čím dál víc jiskří.

Vyzrálá prvotina

Smrtná zima představuje autorčin debut, ale na jejím jazyce to není znát. Působí velmi vypsaně a celá kniha se čte téměř sama. V pevnosti se mluví hlavně anglicky, ale pár lidí se domluví jen francouzsky, proto se tu najdou i francouzské věty. Naštěstí se neználci jednoho z nejkrásnějších jazyků na světě nemusí bát, protože Kate A. Boormanová každou větu vysvětlila buď v doslovném překladu, anebo pokračovala tak, aby lidé pochopili, co tam vlastně bylo napsané.

V knize se také často vyskytují tajemné a napínavé scény, kdy Em utíká z osady hluboko do lesů a nikdy neví, na co narazí. Autorce se v těchto pasážích podařila navodit ta správná atmosféra, která dýchá i ze samotné obálky. Ve Smrtné zimě sice schází akční scény s těmi nebezpečnými nestvůrami, ze kterých mají obyvatelé strach, celá kniha nicméně postupně graduje a na otázky, které si čtenáři budou hned ze začátku pokládat, také dostanou v průběhu odpovědi. Boormanová však také nastínila další otázky, na jejichž odpovědi si budeme muset počkat do dalšího dílu.

Ačkoli se v románu vyskytují spíše popisy než dialogy, Smrtná zima se nezastavuje a nenudí. Na to, že autorka ještě žádnou předchozí zkušenost se psaním nemá, je její kniha velice slušný počin, který slibuje ještě zajímavější pokračování.

  • Kate A. Boormanová: Smrtná zima
  • Host, 2015
  • překlad: Markéta Polochová
  • 368 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
7. prosince 2015, Lenka Srolová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Smrtná zima

Smrtná zima
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč