Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Skleněná republika jako zrcadlový obraz Londýna, Tom Pollock: Skleněná republika (Mrakodrapový trůn 2)

Pollock Tom: Mrakodrapový trůn 2 - Skleněná republika

Pen se vzpamatovává z událostí před několika měsíci, ze kterých jí zůstaly ošklivé jizvy po celém obličeji. Její nejlepší kamarádka Beth zůstala němá a její proměna v dítě Mater Viae stále pokračuje dál, takže je nucena žít a skrývat se v londýnských ulicích, zatímco Pen zůstává na peklo zvané střední škola úplně sama. I když ne tak docela sama – ukáže se, že za zrcadlem žije její převracený obraz, dvojče Parva, která je Pen velikou oporou.

V každé těžké chvíli, kdy Pen potřebuje utěšit nebo si třeba jen promluvit s někým, kdo ji chápe, utíká k zrcadlu, kde se schází se svým dvojčetem ze zrcadlového obrazu Londýna. Parva si prožila to stejné jako ona, takže jí jako jediná rozumí. Jednoho dne se ovšem Parva za zrcadlem neobjeví. Když si Pen následně všimne krvavé šmouhy s otiskem ruky, která se nachází na druhé straně, dojde jí, že se její zrcadlové sestře něco stalo, a odhodlá se najít způsob, jak projít zrcadlem a své dvojče zachránit.

Přistoupila blíž k zrcadlu a krysa jí proběhla s pištěním pod nohama a zmizela. Položila ruce na chladný povrch a znovu zavolala: „Parvo!“ Dech se jí srazil na skle, ale zpoza něj se nedočkala žádné odpovědi – jistě, že ne. Její zrcadlové dvojče je teď v práci. Nedomluvily se, že se sejdou. Pen sem hnal instinkt; instinkt a holá, slepá naděje. (str. 45)

Pen se skrz zrcadlo nakonec dostane, ale způsob, který našla, se rozhodně neobejde bez následků. Pro svou sestru je ovšem ochotná cenu zaplatit. Londýn, do kterého se dostane, je skutečně zrcadlovým obrazem toho, který doteď znala, protože se tam nachází vše obráceně. Symetrie je považována za ošklivost a jizvy, mateřská znaménka či pihy za znamení krásy. Pen zjišťuje, že zatímco ona bojovala se šikanou, její zrcadlová sestra se stala hraběnkou a získala si obdiv celého města. Její podobizny visí všude a lidé ji zastavují pro podpis.

Aby svou sestru našla, začne se za ni vydávat a chodí v jejích šlépějích v naději, že objeví vodítka, která ji přivedou na správnou stopu. Než k tomu ale dojde, musí se vypořádat se všemi povinnostmi, které Parva jakožto hraběnka měla, a hlavně se postarat, aby ji nejvyšší představitelé Zrcadlokracie, pro které Parva pracuje, neprohlédli.

Tom Pollock v pěti bodech

  1. Vystudoval filozofii a ekonomiku na univerzitě v Edinburghu.
  2. Dnes žije a pracuje v Londýně, jehož temné uličky ho inspirovaly k napsání první knihy.
  3. Už od dětství je velkým fanouškem sci-fi a fantasy.
  4. Kromě psaní se věnuje i stavbě velkých lodí.
  5. Syn Londýna, první díl trilogie Mrakodrapový trůn, je první knihou, jakou kdy napsal.

Skleněná republika se oproti Synu Londýna soustředí hlavně na Pen, která v prvním díle hrála spíše druhé housle a sekundovala Beth. Teď je to přesně naopak. Autor se čtenářům rozhodl pořádně představit a zmapovat Penin život na úkor Beth, jejíž příběh upozadil. Čtenáři ovšem o druhou hrdinku ani tak nepřijdou, protože i pro ni si Tom Pollock připravil nadmíru zajímavý vývoj.

Britský autor předvedl svou originalitu a velkou nápaditost už v prvním dílu trilogie, ale pro svou další knihu dokázal vymyslet spoustu nových a pozoruhodných postav. Londýn za zrcadlem má totiž úplně jiné fantaskní bytosti než ten původní a autor se na jejich tvoření skutečně vyřádil. Při čtení zůstává až rozum stát, kam na tyto nápady chodí.

Pro čtenáře, kterým se první díl líbil, je Skleněná republika nutností, protože druhý svazek je snad ještě lepší. Pro ty, kterým tato zbrusu nová fantasy nesedla, se asi nedá doporučit nic jiného, než se držet již zaběhnutých témat. Mrakodrapový trůn je zkrátka experiment, který se ne každému vyplatí.

  • Tom Pollock: Skleněná republika (Mrakodrapový trůn 2)
  • Paseka a Fantom Print, 2015
  • překlad: Jitka Jeníková
  • obálka: Atrie
  • 352 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
12. ledna 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mrakodrapový trůn 2 - Skleněná republika

Mrakodrapový trůn 2 - Skleněná republika
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč