Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Šílená směsice žánrů ze Sacré-Coeur, Alejandro Jodorowsky: Šílená ze Sacré-Coeur

Jodorowsky Alejandro: Šílená ze Sacré-Coeur

Evropský komiks je jiný – to je asi jeho jediná možná definice. Daly by se použít také jiné přívlastky jako komplikovaný, originální, vyzývavý, provokativní, erotický, divný, nebo dokonce filozofický. Pro Šílenou ze SacréCoeur ale platí tohle vše dohromady. A ještě je nutné dodat jednu důležitou vlastnost – je opravdu šíleně dobrý.

Šílenou je skutečně hodně těžké nějak smysluplně představit, protože jde o neuvěřitelnou směsici žánrů, vyprávěcích i kresebných stylů, které dokážou dokonale zatočit hlavu kterémukoli čtenáři či recenzentovi. Chvíli to vypadá jako erotický komiks prošpikovaný filozofií (tak trochu v tradici Markýze De Sade), aby to za chvíli přešlo k hloubání nad vztahem víry a rozumu. Ale přesně v momentě, kdy dostanete pocit, že víte, o čem je řeč, tak se celý komiks propadne do grotesky či přímo parodie všeho výše zmíněného.

Podivnost celého komiksu je navíc umocněna tím, že se odehrává v současné (či dnes už nedávno minulé) době a skutečných reáliích, které jsou jen velmi lehce prodchnuty určitým magickým realismem. Ovšem ani tady není úplně jasno. Protože jakýkoli fantastický motiv může být čtenářem snadno odmítnut – pokud se tedy v souboji víry a rozumu, který zažívá hlavní hrdina, přikloní na stranu toho druhého.

Podobnými divokými změnami prochází i vizuální stránka komiksu, protože Moebius v průběhu práce na Šílené objevil mangu a silně se jí nechal inspirovat – jak v kresbě, tak i řazení panelů. Celý kontrast je vytvořen hlavně souborným vydáním všech tří dílů najednou, v originále byla před vydáním posledního dílu několikaletá pauza. Po takové době ani výrazná proměna vizuálního stylu nepůsobila tak drasticky. Něco ale jiného je, pokud dostanete všechny tři knihy najednou – to už si toho nevšimnout prostě nejde. Zní to možná neuvěřitelně, ale přestože je ten přechod v knize markantní a poměrně drastický, tak to při čtení vlastně ani nevadí. Hlavně proto, že podobnou proměnou projde celkové vyznění příběhu, které se posouvá čím dál tím víc k humoresce.

I když celý komiks opravdu vypadá jako by Jodorowský s Moebiem vařili dort ? la Čapek, celkový dojem z četby není tak neuspořádaný, jak by se mohlo zdát. Hlavní postava, postarší profesor filozofie, jehož myšlenkové pochody se zpočátku urputně drží racionality, se dostane do šílené družiny mesiášů (arabský drogový dealer jako Josef, dcera kolumbijského narkobosse jako Marie-Krista). Postupem času se ale svým lpěním na racionalitě a popíráním očividného stává profesor čím dál tím více absurdní a jeho rozumování se stává složkou komickou poměrně přirozeným způsobem. A tak tam, kde na počátku komiksu byly filozofické debaty, jsou ke konci různé ulítlé vtípky, včetně fekálních.

Ano, i to patří k vysokému komiksovému umění. Nechybí ale ani mnohem inteligentnější a jemnější humor nebo četné popkulturní narážky na dobovou situaci (svérázným způsobem je do příběhu zapracováno několik historických osob a hnutí, jako například drogový boss podle proslulého Escobara) a především na moderní filozofii. Ty ale mohou velmi snadno zůstat skryty, protože na ně už chce mít trochu hlubší znalost, než která se většině lidí dostane pod rouškou předmětu základy společenských věd.

Pokud je ale příběh opravdu inspirován (byť samozřejmě velmi volně) Jodorowského životními osudy, tak se není čemu divit, že jeho komiksová tvorba dopadla tak, jak dopadla. Jeho život musel totiž opravdu být dost šílený.

Balancování na hraně mezi reálným historickým zasazením a opravdu šílenými postavami a dějovými prvky dodává komiksu hodně specifický nádech, který zkrátka jen tak neuvidíte. Navzdory dějové bizarnosti ale poskytuje duo Jodorowsky a Moebius překvapivě hodně zábavy, a to hned na vícero úrovních – od erotiky přes infantilní vtípky až po hlubší, filozofické zamýšlení. Pokud máte rádi tak trochu (spíš hodně) jiný komiks, tak Šílenou určitě zkuste. I kdyby vám nakonec nesedla, tak jí jen těžko upřete originalitu a svérázný přístup ke světu, a už jenom proto stojí za to si ji přečíst. Některé příběhy totiž snese jedině takové médium, jako je komiks.

  • Alejandro Jodorowsky: Šílená ze Sacré-Coeur
  • Argo, 2018
  • Překlad: Richard Podaný
  • Obálka: Moebius
  • 200 stran, 598 Kč (v e-shopu Fantasye již za 538 Kč)
17. srpna 2018, Jan Červenka

Šílená ze Sacré-Coeur

Šílená ze Sacré-Coeur
Vložit do pytle na zboží  Koupit 598 Kč 538 Kč