Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Šílená loď od Robin Hobb udrží čtenáře napnuté do poslední stránky, Robin Hobb: Šílená loď (Živé lodě 2)

Hobb Robin: Živé lodě 2 - Šílená loď

Živé lodě jsou zpět. Ještě s větší porcí akce, napětí a magie, než na jakou byl čtenář zvyklý v prvním díle. To však není vše, Šílená loď toho s sebou přináší další daleko víc, například nové postavy či zvraty. I prvního draka.

Přesně tam, kde první díl skončil, ten druhý začíná. Pirát Kennit je nyní majitelem živé lodi Vivacie a s tím se musí smířit jak někdejší kapitán Kyle, tak i jeho syn Wintrow. Ten je navíc donucen vyléčit zranění vysloužilého piráta, které Kennit utrpěl při setkání s hadem během přepadení Vivacie. Pokud tak neučiní, jeho otec bude bez okolků zabit.

V Bingtownu se mezitím Malta se svojí matkou připravuje na blížící se námluvy s Reynem Khuprusem, mladíka z rodiny z Deštné vysočiny, se kterou má kupecká rodina Vestritových mimochodem stále neuzavřený obchodní závazek.

Vážený satrapa Cosgo společně se společnicí Serillou odplouvají z Jamaillie do Bingtownu, aby tam uklidnili situaci a projednali nové možnosti. Staří kupci si stěžují, že satrapa porušuje jejich starou dohodu a rozdává Bingtownskou půdu novým kupcům. Cosgo však ještě vůbec netuší, jaké problémy ho po příjezdu do Bingtownu čekají.

Rozehráno na jedničku

Robin Hobb má talent, bez debat. Vystavět hlavní dějové linie, které čtenáře napnou k prasknutí, nepovolit a ještě k tomu vymýšlet další linky a propletence, je už něco, co si právem zaslouží pozornost. Autorka si hraje se čtenářovou myslí a nutí ho číst desítky stránek, aby se dozvěděl alespoň něco. To, co se však dozví, stejně vede k dalšímu pojítku a teprve to k něčemu, co konečně stojí za řeč. Šílená loď je tedy opět dalším napínavým fantasy románem, jenž ještě více prohlubuje atmosféru světa živých lodí.

Robin Hobb v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1952 v Kalifornii, vyrůstala však na Aljašce.
  2. Na poli literatury je známá pod pseudonymem Robin Hobb, správně se jmenuje Margaret Astrid Lindholm Ogden.
  3. Svůj pseudonym začala používat při psaní fantasy trilogie Farseer (od roku 1995).
  4. Její díla byla nominována na Hugo Award, Nebula Award a Endeavor Award, dvakrát získala Isaac Asimov´s Science Fiction Readers´Award.
  5. Čeští čtenáři ji znají díky sériím Farseer, Snědý muž a nyní vydávaným Živým lodím.

Autorka oplývá vypravěčským talentem, díky němuž i sáhodlouhé popisy nepůsobí nudně. U žádné části nemá člověk pocit, že je tam vyloženě navíc. Spíše naopak, Robin Hobb ještě přidává novou dějovou linii, s níž přichází další velký zvrat, a posunuje tak příběh o něco dál. Díky tomuto spletenci linií se čtenář nemá šanci nudit, i kdyby chtěl. Stále ho něco čeká, nemá možnost si po delší dobu oddychnout a po chvíli je opět vtáhnut do akce.

Psychologie postav jako hnací motor

Příběh neustále graduje a větví se. S tím souvisí i hrdinové Šílené lodě, potažmo celé trilogie, a jejich psychologie. Robin Hobb je v tomto dost komplexní – zvládá jak popisné pasáže, tak myšlenkové pochody na výbornou. Psychologie jednotlivých postav se rozvíjí stejným tempem jako příběh, i zde dochází k různým změnám, ať už dobrým či špatným. Podtrhuje toto duchaplné vyprávění, dokazuje, že čtenář nemusí celou sérii číst pouze o jednotvárném záporákovi nebo klaďasovi. Z každého z nich se může postupem stát úplný opak nebo alespoň v něm vyklíčí zrnko pochybnosti.

Ba co víc, takovéto změny se neodehrávají postupně v celé trilogii, ale také v rámci pouhého jednoho dílu. Jedná se tedy o změny náhlé, nepředvídatelné a jen potvrzující záměry Robin Hobb, jejímž cílem je překvapovat a udržet v napětí.

  • Robin Hobb: Šílená loď (Živé lodě 2)
  • Fantom Print, 2012
  • překlad: Jan Kozák
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 560 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
13. června 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Hobb
Malfin - 01. 07. 2013 12:33

Zrovna čtu Šílenou loď a je to lepší než první díl. První díl se pozvolna rozjížděl, ale v tom druhém už to jede!! Robin Hobb patří k mým oblíbeným. Tak doufám, že se toho prodalo hodně a že fantomáci přistoupí k znovu-vydání Snědého muže.
Cialis Fabriquant Evenign
Evenign - 20. 02. 2018 11:59

Levitra Dosis Elifemeds cialis buy accutane from canada

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Živé lodě 2 - Šílená loď

Živé lodě 2 - Šílená loď
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 169 Kč

Živé lodě - komplet trilogie

Živé lodě - komplet trilogie
1047 Kč 499 Kč