Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Síla mýtu, Tom King, Jorge Fornés: Rorschach

rorschach

Jen málo děl v komiksové branži má od svého vydání tak obrovský dopad jako Strážci Alana Moora. Jen málo z nich poskytlo tak silný základ celé mytologii a dalším dílům, která na nich staví. Jistě, „hlavní proudy“ Marvelu i DC se roztahují do mnohem větší šířky, ale Strážci a jejich mytologie jdou mnohem více do hloubky. Do takové, která vrhá ostrý stín na vše kolem.

Po sérii Před Strážci, která měla své nepopiratelné kvality, ale přeci jen celý koncept Strážců posunula od hutného mnohovrstevnatého vyprávění blíže ke klasičtějším akčním komiksům, jsme se v českém vydání dočkali samostatné knihy Rorschach. Ta se nevěnuje hrdinovi jako takovému, ale zkoumá jeho odkaz a vypráví zcela nový, nezávislý příběh.

V základu je to noirový příběh o detektivovi, který vyšetřuje pokus o vraždu prezidentského kandidáta. S každou další indicií se dostává hlouběji do pavučiny lží a polopravd, až dojde k hořkému poznání na konci. Je to poměrně klasický příběh, zatraceně dobře odvyprávěný, s nesmírně hutnou atmosférou. Bez masky Rorschacha na přebalu by fungoval úplně stejně dobře. Je tedy napojení na známý Moorův vesmír jen marketingovým tahem? Rozhodně ne!

Scénárista Tom King buduje a posiluje Rorschachovu pozici v příběhu postupně, pomaličku, ale s jasným cílem. Skoro se dá přehlédnout ten okamžik, kdy se ten klasický noirový příběh přehoupne přes kritický bod, kdy se Moorův svět stane jeho nedílnou a nezbytnou součástí. Kdy Rorschach a to co symbolizuje, na stránkách oživne, i když je v době, kdy se příběh odehrává, již desítky let mrtvý. Nebo ne?

A pak jsou tu komiksy a celá ta meta-vrstva. Ano, v téhle knize vystupuje Frank Miller. I když v téhle verzi reality napsal Návrat temného Fifa, pirátský komiks. A jsou tu i další komiksy o pirátech a fanoušci původních Strážců mohou slintat blahem. Napojení na zdrojový příběh, hravé přemostění do naší reality, vše to v Kingových rukou funguje naprosto perfektně.

Tyhle tři linie se precizně prolínají, doplňují a dohromady tvoří dílo tak hutné, tak dospělé, že o moc víc už z oněch kdysi dávno vysmívaných „obrázků pro děcka“ vytěžit nejde. King vzdává poctu jak Millerovi, tak Moorovi, dvěma titánům, kteří „vzali něco dětinského a pozvedli to na umění“, aby to převrátil a využil k jedné z dílčích point své knihy, v níž v podstatě cituje Stana Leeho a jeho častá vyjádření ohledně smyslu za tím vším (tvorbou komiksů).

Je to opravdová lahůdka pro fajnšmekry. Ukazuje, jak silný mýtus je vybudován kolem komiksů, kolem komiksových titánů a kolem jednoho z nejdůležitějších děl 20. století, Strážců. A ke vší téhle mytologii přidává vlastní hlas, který se ve stínu těch, kdo ji tvoří, rozhodně neztratí.

  • Tom King, Jorge Fornés: Rorschach
  • BB art, 2022
  • Překlad: Richard Klíčník
  • 312 stran, 790 Kč (v e-shopu Fantasye již za 711 Kč)
2. listopadu 2023, David P. Stefanovič

Rorschach

Rorschach
Vložit do pytle na zboží  Koupit 790 Kč 711 Kč