Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Šesté Skalpy se stranou rozhodně nedrží, umírá se i po telefonu, Jason Aaron & R. M. Guéra: Hlodání (Skalpy 6)

Aaron Jason & Guéra R. M.: Skalpy: Hlodání

Náčelník Lincoln Rudá vrána šlápl na kuří oko šéfovi asijského zločineckého syndikátu a nezdá se, že ten by to hodlal nechat jen tak. Šaman Ten, který chytá si pořizuje novou pušku. A ranař Dashiell Zlý kůň, který se oblbuje heroinem a alkoholem, má týden na to, aby se vzchopil a vypátral FBI špicla v řadách náčelníkových mužů. Háček je v tom, že oním špiclem je on sám.

(Výstřel)
Johnny Jazyk (v telefonu): Co se to kurva právě stalo? Co to bylo? Hlavoune? Haló? Co to –
Lincoln Rudá vrána (do telefonu): Už tě neslyší.
Johnny Jazyk: Ty zdegenerovanej demente. Modli se, ať není mrtvej.
Umírající vězeň: Uuuhhh…
Lincoln Rudá vrána (do telefonu): Není.
(Několik výstřelů)
Lincoln Rudá vrána (do telefonu): Teď už jo.

Indiánská rezervace Prérijní růže připomíná ráj na zemi asi stejně jako plesnivý pokoj v zapadlém motelu luxusní prezidentské apartmá, přesto se pro řadu ztracených duší stala domovem. A vlastně by v ní mohlo být i docela útulno, kdyby se tu do země místo dešťových kapek nevsakovala krev a konflikty se tu neřešily s kudlou v ruce v zapadlých uličkách.

Komiksová série Skalpy v češtině

Do tohoto vražedného mumraje se před časem po letech v exilu nedobrovolně vrátil i ztracený syn rezervace, tajný agent FBI Dashiell Zlý kůň. Pro svého nadřízeného, zvláštního agenta Baylise Nitze, má získat důkazy o zločinech svérázného náčelníka Rudé vrány, na něhož má Nitz spadeno už od poloviny 70. let. Dashovi se sice podařilo organizaci úspěšně infiltrovat, jenže poté se zapletl s náčelníkovou dcerou a drogami a teď to vypadá, že mu definitivně odzvonilo. Jeho nemilosrdným šéfům na obou stranách barikády totiž dochází trpělivost, z vězení se chystá hromotluk Diesel, s nímž si Dash příliš nepadl do oka, a vše navíc nasvědčuje tomu, že se v brzké době v rezervaci bude střílet. Jak do toho všeho promluví bláznivý šaman Ten, který chytá?

Po poněkud rozpačitém pátém díle Skalpů, v němž čmuchání agenta z donucení Dashe Zlého koně kolem Lincolna Rudé vrány poněkud ustoupilo do pozadí, zařadil scenárista Jason Aaron v novém svazku Hlodání zcela jiný rychlostní stupeň a rozhodl se své hrdiny ve sr*čkách, do nichž se dostali, pořádně vymáchat. Na scénu kvůli tomu povolal většinu ústředních aktérů série od správňáckého policisty Volného páda až po bělošského zabijáka Diesela Fillenwortha. A právě spletenec jednotlivých postav, které na sebe často bolestivě narážejí, mu dovoluje rozehrát hru moci a násilí, která se čte jedním dechem. Každý se snaží podrazit každého, osobní sympatie a antipatie se přelévají zleva doprava a zase zpátky a nouze dává vzniknout nečekaným spojenectvím, která však zákonitě nemají dlouhého trvání.

Jason Aaron v pěti bodech

  • je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mj. na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder
  • než přešel do Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana), za tuto minisérii si vysloužil svou první nominaci na Eisnerovu cenu
  • Skalpy, ambiciózní projekt o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, psal Aaron pro Vertigo v letech 2007 až 2012, v originále už je tedy série kompletní
  • v současnosti boduje krimikomiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a o rok později dvěma Eisnerovými cenami (pro nejlepší pokračující sérii a nejlepšího scenáristu)
  • v nakladatelství Crew vyšel česky též jeho komiks Muži hněvu (Men of Wrath), jeho superhrdinské scénáře vyšly v komiksových řadách nakladatelství Hachette Fascicoli

Skalpy jsou nesporně jednou z nejlepších akčních komiksových sérií pro dospělé, která se kdy na českém trhu objevila, a nový svazek tohoto vulgárního a politicky nekorektního komiksu to náležitě potvrzuje. S tím, jak se série překulila do své druhé poloviny, se ústřední konflikt přiostřuje a vedlejší linky či flashbacky odpadají. Scénář se navíc může konečně pořádně opřít o dostatečné znalosti pravidelného čtenáře a více pracovat s jeho rostoucím očekáváním: Bude Zlý kůň odhalen? Dostane se někdo na kobylku tajemnému loutkoherci v pozadí, Tomu, který chytá? A zůstal v Prérijní růži ještě vůbec nějaký poctivec, jemuž by bylo možné bez výčitek svědomí držet palce? To je jen zlomek otázek, které se na čtenáře z každého ostře řezaného panelu komiksu hrnou.

Tvůrci Skalpů si nicméně nezaslouží chválu pouze za výborně vyladěný kriminální komiks, ale i proto, jak dokáží vedle akčních scén příběh doplnit i o zdánlivě vedlejší, avšak velmi lidské příběhy, mnohdy jen letmé rozpravy. V novém čísle je jednou takovou například ta úvodní mezi strážníkem Volným pádem a babičkou, která se opět dotýká i indiánské kultury. Dlouho ale v člověku zůstane hryzat třeba i pokus Rudé vrány přemluvit dceru ke spěšnému odjezdu. Je to snad otcovská láska, nebo jen zavšivený pytel výčitek, který se zrovna protrhl? O skutečných obavách, pochybnostech a prioritách jednotlivých účastníků prozrazují podobné scény často více než peprný slovník či efektivně vyprázdněný žaludek. A tak nezbývá než doufat, že se chystaný televizní pilot chytne a Skalpy dostanou zelenou také na televizní obrazovce. Aaronova prérijní apokalypsa by si ještě větší pozornost určitě zasloužila.

  • Jason Aaron & R. M. Guéra: Hlodání (Skalpy 6)
  • Crew, 2017
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 128 stran, 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
14. května 2017, Jakub Ehrenberger

Skalpy: Hlodání

Skalpy: Hlodání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 379 Kč 341 Kč