Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Šestá Sága se posouvá dál a přináší pravidelnou dávku rozbouřených vztahů, Fiona Staples a Brian K. Vaughan: Sága 6

Vaughan Brian K. a Staples Fiona: Sága 6

Dokáže šesté pokračování rozjeté komiksové série vůbec něčím překvapit? Ano, Sága to zvládne a baví stejně dobře jako ve svém počátku. Časově se tentokrát posouváme více dopředu, problémy se ale hlavním hrdinům na paty lepí stále. Nebo se spíše od nich ještě neodlepily. Jedna z nejlepších a nejoblíbenějších komiksových sérií pokračuje v rozjeté jízdě dál.

Šestá Sága zachycuje několik dějových linií. Malá Hazel už není tak malá a žije v uzavřeném zařízení s ostatními dětmi. Se svou babičkou se nemají nijak špatně, společně s dalšími přeživšími se učí nové věci, kreslí si nebo si hraje. Je tu ale jeden podstatný problém. Ani jedna nesmí toto zařízení opustit, protože jejich hlavní rolí je, v případě nouze, stát se pákou proti nepříteli. A kdyby se někdo dozvěděl, co Hazel ukrývá pod svým oblečením, uvrhlo by ji to do smrtelného nebezpečí.

Další část komiksu pak sleduje dění okolo Alany a Marka, kteří se neúnavně snaží svou jedinou dceru najít. Cesta je konečně svedla dohromady a k nohám jim hodila i zajímavého spojence, prince Robota IV. Na scénu se pak vrací i novinářská dvojice Upsher a Doff nebo neúnavný a odhodlaný Vůle. Příběh se tak odehrává hned na několika místech ve vesmíru, cestičky všech ale brzo najdou jednu velkou společnou.

Fiona Staples a Brian K. Vaughan v pěti bodech

  1. Fiona Staples je kanadská komiksová kreslířka, inkerka, lettererka a koloristka.
  2. Její práci v různých formách najdete na řadě komiksů, například North 40, T.H.U.N.D.E.R. Agents, DV8: Gods and Monsters a další.
  3. Pro Ságu dělá autorka po výtvarné stránce naprosto vše, od prvních skic až po ruční lettering, a inspiraci hledá v reálném světě – například některé interiéry na planetě Štěp jsou kreslené podle kambodžské architektury.
  4. Brian K. Vaughan je jednou z největších osobností současného komiksu a držitelem neuvěřitelného množství komiksových cen.
  5. Vaughan ale nezůstal jen u komiksu. Byla mu nabídnuta práce na jednom z nejúspěšnějších televizních seriálů, na Ztracených.

Jak jsme už u Ságy zvyklí, neposouvá se dějově moc kupředu. Časový skok o pár let sice pomohl určité věci urychlit, pořád se ale točíme v začarovaném kruhu plném vztahů, emocí a drobných, přesto silných momentů. Sága vždycky byla a nejspíš i vždycky bude právě o tom. V centru dění tak stojí hlavní i vedlejší postavy, jejichž vztahy jsou podrobeny zkouškám, velkým ztrátám, ale i nálezům. Jednotlivé dějové linie do příběhu skvěle zapadají, a jestliže se v předchozích částech vždycky řešila rasová nesnášenlivost, tak tady autoři zacházejí dál. Homofobie, vlastní uvědomění nebo naopak hledání své podstaty. A do toho všeho nikdy nekončící láska, protože to ona pomáhá a dává sílu ve chvíli, kdy už není dostatek víry a odhodlání.

Bylo už zmíněno, že Sága staví především na svých charakterech a vztazích. A i když tu probíhají bitvy, souboje na život a na smrt nebo cestování vesmírem, síla tohoto příběhu stojí na emocích, touze nebo upřímnosti. A hlavně na lásce. Ať už je Sága občas sebezvrácenější, šílená nebo bizarní, dokáže vyvolat širokou škálu pocitů, a k tomu ji stačí i například prostý jeden panel a jedno opakující se slovo. Tvůrci samotní tak ukazují sílu toho, že občas stačí i málo, stačí něco naprosto obyčejného a pro nás všechny blízkého a posune to úroveň tohoto příběhu výš.

Sága si i po šesté udržuje svou kvalitu. Nenudí, je zábavná i smutná, drsná i emotivní. Po dějové stránce se toho stalo málo, ale i přesto jsou to zásadní a důležité události. Sága si totiž nehraje na něco epického a kolosálního. Dává do popředí drobné momenty nebo epizody, skvěle pracuje se svými postavami a stále umí pořádně zamíchat osudy všech.

  • Fiona Staples a Brian K. Vaughan: Sága 6
  • BB art, 2018
  • Překlad: Richard Podaný
  • Obálka: Fiona Staples
  • 154 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
28. července 2018, Tereza Vršková

Sága 6

Sága 6
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč