Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Šepotání: Život v blázinci nebo v Říši divů? Toť otázka… ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Šepotání: Život v blázinci nebo v Říši divů? Toť otázka…, A. G. Howard: Šepotání (Šepotání 1)

Howardová Anita: Šepotání

Alyssa už několik let slyší šepotání rostlin a hmyzu. Tento dar – nebo spíš prokletí – zdědila po své matce, která kvůli němu skončila zavřená v sanatoriu pro psychicky nemocné pacienty. Alyssa je přesvědčená o tom, že se jednoho dne probudí v polstrované cele hned vedle své matky, protože nemoc, kterou trpí, postihla všechny ženy v její rodině napříč několika generacemi. A všechno to začalo její prapraprababičkou Alenkou Liddellovou, skutečnou inspirací Lewise Carrolla. Jenže co když se nejedná o psychickou poruchu, ale o pravé prokletí?

Alyssa se šepotání hmyzu brání jeho zabíjením. Sbírá všechny možné druhy motýlů, brouků a pavouků a následně z nich lepí mozaikové obrazy. Její rodina a přátelé mají za to, že jde o umění. Jediná Alyssa ví pravdu – a z duše se jí bojí. Zdědila matčinu poruchu a brzy skončí v sanatoriu spolu s ní. Jenže při poslední návštěvě blázince Alyssa zjistí, že ona i matka slyší to samé. Je možné, aby byly jejich halucinace synchronní a brouci jim šeptali ta stejná slova? Nebo je jejich schopnost komunikovat s hmyzem opravdová?

Poslední návštěva matky dokáže Alyssu přesvědčit o tom, že není blázen. Všechny její problémy jsou jenom součástí dávného prokletí, které započala její prapraprababička, když v Říši divů napáchala obrovské škody. Alyssa se proto rozhodne najít králičí díru, vstoupit do Říše divů a napravit všechny Alenčiny chyby, aby zachránila sebe i svou matku před životem v blázinci.

Vstup do magické Říše divů skutečně najde, ale nedopatřením s sebou stáhne i svého nejlepšího kamaráda Zacha, který je zároveň už od dětských let i její tajnou láskou. Oba přátelé se v tu chvíli ocitají uprostřed riskantních her a zjišťují, že reálná Říše divů není ani zdaleka tak kouzelná, jak ji Lewis Carroll ve své knize vykreslil. Ve skutečnosti je mnohem temnější, děsivější a nebezpečnější. Jejich jediným spojencem na cestách po stopách Alenky se zdá být tajemný okřídlený Morfeus, se kterým má Alyssa společnou minulost. Ale dá se mu opravdu věřit nebo je mnohem mocnějším hráčem ve hře plné manipulací a podrazů, než se na první pohled zdá?

Anita Grace Howard v pěti bodech

  1. Žije spolu s rodinou v Texasu.
  2. Je vdaná a má doma dva dospívající teenagery.
  3. Vlastní dva labradorské retrívry.
  4. Věnuje se jízdě na kolečkových bruslích, lyžování, jízdě na kole a zahradničení.
  5. Její nejoblíbenější knížkou, kterou miluje od dětství, je Alenka v Říši divů.

Autorce se v knize podařilo vytvořit pozoruhodný svět, který si sice vypůjčila od Lewise Carrolla, ale přetvořila si ho podle svých představ do mnohem ponurejší formy. I přes všechna nebezpečí, která nová Říše divů skýtá, se ale jedná o úžasnou podívanou, která slibuje nezapomenutelnou jízdu. Pro čtenáře s velkou fantazií je Šepotání jako sen, protože při věrných představách všech stvoření, která obývají Říši divů, tuhne i krev v žilách.

Na druhou stranu se ale autorka vykreslování tohoto – pozornosti dožadujícího se – světa nevěnovala natolik, nakolik mohla. Říše divů v sobě hned na první pohled ukrývá obrovský potenciál, který v knize bohužel nebyl využit naplno. Místo toho, aby se autorka věnovala magičnosti místa, do kterého děj své prvotiny zasadila, postavila do popředí příběhu milostný trojúhelník mezi Zachem, Alyssou a Morfeem. V dnešní době jsou milostné trojúhelníky už poněkud ohrané, takže většině čtenářů s největší pravděpodobností poleze na nervy a nerozhodná, hormony se zmítající hlavní hrdinka jakbysmet.

Aby ale nebylo autorce s její milostnou zápletkou křivděno, sluší se podotknout, že oba kluci jsou naprosto odlišní, takže si alespoň každý čtenář najde toho svého, kterému bude v boji o dívčino srdce fandit. Šepotání je proto přesně ten typ knihy určený pro romanticky laděné jedince se slabostí pro fantaskní světy a také samozřejmě pro všechny fanoušky Alenky, pro které by mělo být přečtení knihy snad i povinností.

  • A. G. Howard: Šepotání (Šepotání 1)
  • CooBoo, 2015
  • překlad: Magdaléna Stárková
  • obálka: Nathalia Suellen
  • 416 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
8. května 2015, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Šepotání

Šepotání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč