Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Sarah J. Maas oživuje pohádku o krásce a zvířeti ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Sarah J. Maas oživuje pohádku o krásce a zvířeti, Sarah J. Maas: Dvůr trnů a růží (Dvůr trnů a růží 1)

Maasová Sarah J.: Dvůr trnů a růží

Feyre žije v chudé malé chatrči spolu s otcem a dvěma staršími sestrami. Společně se modlí se za každou další zimu, kterou dokážou přežít. Otec je zmrzačený a sestry příliš zženštilé, takže živení rodiny obstarává Feyre úplně sama. Den co den chodí se svým lukem a šípy do lesa, ve kterém je rok od roku méně zvířat, a doufá, že přinese úlovek, který by její rodině dal dalších pár dnů navíc. Ten poslední lov se ovšem nevyvede zrovna podle jejích představ…

Feyre při něm totiž narazí na obrovského vlka, kterého následně i zabije. Už na první pohled nepochází z lidské poloviny světa, takže Feyre ví, že musel přijít zpoza zdi – z vílí říše, které se každý smrtelník k smrti děsí. Když se pár hodin na to u Feyre doma zjeví netvor z těch nejčernějších nočních můr a za její zločin ji odvede s sebou za zeď, aby až do konce svého života žila v jeho sídle, ukáže se, že ony lidské obavy měly svůj důvod. Anebo se snad jedná o pouhé pověry a víly ve skutečnosti nejsou tak špatné, jak se už celá staletí tvrdí?

Z písní, které nám všem zpívali, když jsme byli ještě v kolébce, jsme věděli, že víly nenávidí železo, ale dřevo jasanu způsobuje, že jejich nesmrtelná magie, jež jim přinášela uzdravení, zeslábne dost na to, aby jim člověk mohl zasadit smrtelnou ránu. Takové aspoň kolovaly zvěsti. Jediným důkazem účinku jasanu bylo to, že byl nanejvýš vzácný. Viděla jsem kresby toho stromu, ale nikdy jsem ho nespatřila na vlastní oči – neboť je vznešené víly daly dávno všechny pokácet. Zůstalo jich pramálo a většinou šlo o neduživé zákrslíky ukrývané šlechtici v hájích za vysokými zdmi. (str. 13)

Feyre se ve svém novém bydlišti nejprve cítí jako vězeň a snaží se vymyslet způsob, jak se vrátit zpět ke své rodině. Velmi brzy jí ovšem dojde, že se v sídle nemá vůbec špatně. Má vlastní pokoj, teplou postel, spoustu jídla a možnost věnovat se svým zálibám místo toho, aby běhala po lese v zoufalé snaze nakrmit příbuzné. Taky se mnohem lépe pozná se svým děsivým únoscem a po nějaké době strávené v jeho přítomnosti se do něj zamiluje. Ale ani její současný domov není zrovna bezpečný!

Říši víl už několik let sužuje tajemná nákaza, která oslabuje vílí magii a vypouští na jejich území stvůry, se kterými si není radno zahrávat. Feyre se tak znovu musí pustit do boje, aby zjistila, jak onu záhadnou chorobu zastavit, aby zachránila muže, kterého miluje, a svět, ve kterém je nucena prožít zbytek svých dnů. Pokud by totiž vílí kraj padl, nákaza by se rozšířila i za hranice a pro změnu by se zaměřila na ničení lidských končin včetně té, kde žije její rodina…

Sarah J. Maas v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
  2. V současnosti žije se svým manželem a psem v Pensylvánii.
  3. V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
  4. Skleněný trůn, svou úplně první knihu, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
  5. Svou prvotinu Skleněný trůn vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si ji přečetli na stránkách, kam původně publikovala.

Kniha Dvůr trnů a růží je retellingem (neboli převyprávěním) pohádky Kráska a zvíře, takže už na první pohled se v ní dají najít shodné nebo přinejmenším podobné prvky. Díky tomu je toto dílo ještě romantičtější, než bývá u Sarah J. Maas zvykem. Občas to ale bylo poněkud na škodu, protože se autorka nedokázala vyvarovat nespočtu klišé, které v knize nepůsobí zrovna dobře. Jak už je ale u retellingů obvyklé, příběh je i mnohem temnější a drsnější než původní předloha, což onu přeromantizovanou linii trochu kompenzuje. Jen kdyby tu drsnou část knihy neobstarávaly opět víly… Vzhledem k tomu, že autorka psala o vílách už v minulosti, to nepůsobí příliš originálně.

Když se ovšem odhlédne od víl, autorce se rozhodně nedá upřít velká představivost. Postavila Feyre do cesty velkou spoustu nadpřirozených bestií, které si sama vymyslela, popsala i pojmenovala. Také si stvořila už svůj druhý fiktivní svět plný magie, ve kterém se meze nekladou, a ona má tím pádem volnou ruku, aby si mohla s postavami provádět, co se jí zlíbí. Samotné postavy ale mají také jeden malý problém. Hlavní dvojice totiž nedostala zrovna moc charakterových vlastností, takže si čtenáři nemůžou utvořit kompletní představu, jací ti hrdinové vlastně jsou. Autorka se mnohem víc vyřádila na vedlejších postavách, ale vzhledem k tomu, že se jedná teprve o první díl, dá se to s přimhouřením očí akceptovat. Hlavní hrdinové ještě dostanou možnost pořádně se předvést.

Sarah J. Maas už je u nás známá díky své první sérii Skleněný trůn, která nadchla miliony fanoušků všude po světě. Když proto autorčin Dvůr trnů a růží dorazil na trh, čekali čtenáři se zatajeným dechem, jestli tento její nový počin svého staršího sourozence trumfne. Zda se to podařilo nebo ne, to si už musí zhodnotit každý sám, ale i přes všechna ta negativa, která se v knize dají najít, je příběh nesmírně čtivý a stránky rychle ubíhají. A pokud bude Sarah J. Maas v této sérii pokračovat stejným způsobem jako u Skleněného trůnu, ve kterém se díl od dílu zlepšuje, rozhodně se máme na co těšit.

  • Sarah J. Maas: Dvůr trnů a růží (Dvůr trnů a růží 1)
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Ivana Svobodová
  • 433 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
4. září 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Dvůr trnů a růží (1)

Dvůr trnů a růží (1)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč