Šálek čaje před záchranou světa, Hafsah Faizal: Čajová bouře (Čajová bouře 01)
![]() |
Upíři se v poslední době vracejí do žánru fantasy s velkou parádou, a to v mnoha formách. Nejnovějším překladovým přírůstkem je Čajová bouře, propagovaná jako ideální čtivo pro milovníky Šesti vran, jen s upíry. Vyrovná se tato novotina svému slavnějšímu sourozenci?
Město Bílý Rachot je známé hned několika věcmi – na cizince se tu pohlíží jako na vyvrhely, každé tajemství má nějakou cenu a nachází se zde čajovna, která se po setmění mění v upíří kavárnu. Její majitelka Arthie Casimirová svým původem rozhodně mezi místní nezapadá, ale i tak si díky rychlým prstům a bojechtivosti vydobyla respekt. Ani ona však nedokáže uchránit před konkurencí svou milovanou čajovnu, na kterou mají spadeno ti nahoře.
Dívka tak musí sestavit tým odpadlíků a vloupat se do Atherea, ve kterém se schází elitní upírská společnost a získat účetní knihu. Ta by je všechny mohla zachránit. Ani Arthie však netuší, že na pozadí úřaduje někdo další a chystá se k velkému spiknutí a převratu. Bude dost silná, aby se se svými kolegy spojila a zabránila tak strašlivé katastrofě?
Čaj a krev
Čajová bouře je prvním dílem z plánované dilogie z pera Hafsah Faizal. Tuto upíří fantasy umístila autorka do fiktivního světa s dějištěm ve městě Bílý Rachot, ve kterém se odehrává většina knihy. Ač je propagována pro své upíry, ve skutečnosti se tam objevují spíše okrajově, ve větším až v druhé polovině knihy. Více je pozornost soustředěna na tzv. heist, tedy vloupání se do upířího sídla a ukradení inkriminovaného předmětu. Především díky tomu je série přirovnávána k Šesti vranám od Leigh Bardugo a v mnohém se jim i podobá.
Hafsah Faizal v pěti bodech
- Narodila se na Floridě a vyrůstala v Kalifornii spolu se svými 3 sourozenci.
- Rodiče ji učili doma, kde se také poprvé začala zajímat o design.
- Ve svých 17 letech založila společnost IceyDesign, zaměřující se na web design.
- Mezi její velkou inspiraci patří autorky jako Leigh Bardugo, Roshani Chokshi a Renée Ahdieh.
- Její román We Hunt the Flame se stal bestsellerem New York Times.
Na postavách stojí prakticky celý příběh a autorka si dala záležet, aby stvořila neotřelé a originální hrdiny. Odpovídá tomu i několik vypravěčů, z jejichž pohledu mohou čtenáři celý heist sledovat. Samotná Arthie Casimirová je velmi charismatickou a zajímavou ženskou hrdinkou. Už od mala byla prakticky bez domova, v novém městě se coby sirotek a přistěhovalec setkávala s nenávistí a vše si musela vydobýt sama. Podobně na tom je i její bratr Jin. Nový rozměr všemu dodávala šlechtična a padělatelka Flick, strážce Laith a upíří umělec Mateo.
Nečekané zvraty
Ve výsledku tedy autorka přišla s velmi zajímavým mixem, který rozjela na bezmála 350 stranách. I přesto dokázala stvořit něco dynamického, akčního a nepředvídatelného. Samotný zvrat na konci rozhodně spoustu čtenářů šokuje a dodá celému příběhu úplně nový rozměr. Na své si přijdou i milovníci romantiky, v přiměřené míře totiž krásně dotváří potřebnou atmosféru.
Kniha i autorka rozhodně mají co nabídnout. Ze stylu psaní je poznat, že se nejedná o prvotinu. Krátké kapitoly a časté střídání pohledů dodávají na komplexnosti a dynamičnosti a vytváří kompaktní celek. Vše pak doplňuje překrásné grafické zpracování s barevnou ořízkou.
Čajová bouře je ideálním čtivem pro všechny milovníky upírů, vloupání a nepředvídatelných zvratů.
- Hafsah Faizal: Čajová bouře (Čajová bouře 01)
- CooBoo, 2024
- překlad: Adéla Špínová
- 368 stran, 469 Kč (v e-shopu Fantasye již za 422 Kč)