Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

S novou knihou Scotta Westerfelda se čtenář ocitne doslova Mezi dvěma světy, Scott Westerfeld: Mezi dvěma světy

Westerfeld Scott: Mezi dvěma světy

Darcy Patelová je teprve osmnáctiletá začínající autorka paranormálních romancí pro mládež, jejíž prvotinou je kniha Zásvětí. Kvůli kariéře spisovatelky odložila vysokou školu a přestěhovala se do New Yorku, kde se na večírcích pro spisovatele seznámila s mnoha více či méně známými autory knih pro mládež, mezi nimiž je i Imogen – tajemná bohémka, se kterou Darcy píše po nocích a zkouší ochutnat všechny nudle v Čínské čtvrti. Díky ní Darcy objevuje nejen svět spisovatelů, ale i samu sebe.

Naopak Lizzie Scofieldová je sedmnáctiletá hlavní hrdinka Zásvětí, která zázrakem přežila teroristický útok na letišti, protože umí jakožto psychopomp přecházet mezi normálním světem a Zásvětím, místem mezi životem a smrtí. Není svého druhu jediná, dalším psychopompem v Zásvětí je třeba hříšně krásný (a zhruba tisíciletý) Ind Jamarádž, do kterého se Lizzie zamiluje. Ale v Zásvětí nejsou jen hodní lidé, je tam také nebezpečno. A Lizzie už nikdy nepovede normální život…

„Darcyin objekt milostného zájmu je vážně originální,“ pokračoval Oscar. Je to něco jako… imaginární bytost. Je to tak správně?“
„Víceméně,“ souhlasila Darcy. „Ale ve Védách, hinduistických rukopisech, které jsem použila jako inspiraci, je Jamarádž bůh smrti.“ (str.55)

Mezi dvěma světy od úspěšného autora Scotta Westerfelda není obyčejná kniha. Jsou to totiž dvě knihy v jedné, které se střídají po jedné kapitole. Tento koncept znají čtenáři young adult literatury například z Fangirl od Rainbow Rowellové, ale jinak se s ním jistě často nesetkávají a takové čtení je proto pro ně nezvyklé. Westerfeld totiž píše opravdu chytlavě, ale jakmile se začte do jednoho příběhu člověk, náhle skončí kapitola a děj se přesouvá jinam. Zejména ze začátku může být proto čtenář zmatený, proč Darcy neutekla do Zásvětí a jak to, že Lizzie jede navštívit svého otce, když přece bydlí celá rodina společně – obě postavy si jsou totiž velmi povahově podobné. Kolem prostřední části, kdy Zásvětí graduje a stává se opravdu napínavým, může mít čtenář navíc tendenci přeskočit každou druhou kapitolu a dozvědět se, jak to pro oblíbenou hrdinku dopadne.

Stojí však za to vydržet a číst kapitolu po kapitole, protože Westerfeld tvorbu začínající autorky perfektně vystihl. Začátek Zásvětí je dost popisný a místy rozpačitý, což autorce hned v další kapitole vytknou v nakladatelství. Je tedy opravdu zajímavé sledovat, jak se příběh Zásvětí vyvíjí na základě toho, jak Darcy dozrává jako spisovatelka a jak si bere k srdci rady zkušenějších. Čtenář je také například svědkem Darcyina trápení s koncem příběhu, který dostane za úkol přepsat, a také vlastně díky druhé dějové rovině získává zákulisní informaci o původně zamýšleném konci Zásvětí. Obě dvě „knihy“ navíc autor skutečně rozlišil stylem psaní, kdy ze všech lehkých škobrtání i samotné řeči Zásvětí je patrná ruka začínajícího autora.

Další relativní zvláštností Mezi dvěma světy mezi mainstreamovými knihami pro mládež je homosexuální orientace hlavní hrdinky. Ta možná čtenáři nicméně až tak zvláštní nepřipadne, protože vztah Darcy a Imogen Westerfeld vykreslil jako každou jinou první lásku, tedy tak, že člověk nemůže dělat nic jiného, než si vyloženě přát, aby všechno dopadlo dobře.

O knize Mezi dvěma světy je jasné, že má skvělý a naprosto přesně pasující název, který symbolizuje jak Darcy, která je lapena napůl ve skutečném světě a napůl ve světě své knihy, tak Lizzie, která přechází mezi skutečným světem a Zásvětím. Kniha je navíc v různých směrech neotřelá, třeba konceptem dvou knih v jedné. Určitě si ji proto užijí čtenáři, kteří už mají dost všech knih s podobnými náměty a touží po něčem novém. Westerfeld je navíc sázka na jistotu, a tak své čtenáře zajisté nezklame.

  • Scott Westerfeld: Mezi dvěma světy
  • CooBoo, 2015
  • překlad: Jana Jašová
  • 488 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
21. prosince 2015, Veronika Stránská

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Mezi dvěma světy

Mezi dvěma světy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč